Lakierowanie podłogi sosnowej. Co zrobić, żeby podłoga nie zmieniła koloru

2018-04-24 8:13 BARLINEK SA
podłoga z desek sosnowych
Autor: Piotr Mastalerz Na tej podłodze deski sosnowe ułożono na legarach i wykończono matowym lakierem

Mam sosnową podłogę z desek na legarach. Latem deski będą cyklinowane i chciałbym je polakierować. Wiem z doświadczenia, że sosna żółknie po lakierowaniu w ciągu roku. Czy można tego uniknąć? Co dać pod lakier? Bejcę? A może jakiś wybielacz? Specjalny lakier?

Zmiana koloru deski sosnowej pod wpływem lakieru jest zjawiskiem zachodzącym praktycznie zawsze. Inwestor może jednak zmniejszyć tą zmianę i odwlec ją w czasie, stosując lakiery wodorozcieńczalne na bazie żywic akrylowych. Wadą tego rozwiązania jest jednak mniejsza odporność powłoki lakierniczej na zarysowania niż lakierów poliuretanowych. Przy zastosowaniu lakierów poliuretanowych otrzymujemy odporną na zarysowania powłokę lakierniczą ale zmiana koloru drewna jest znaczna.

Olej czy lakier do podłogi z desek sosnowych?

Olej jest bardziej wszechstronny niż lakier, bo można nim zabezpieczać wszystkie deski. Lakier należy dostosować do gatunku drewna. Tylko preparat odpowiednio dobrany do drewna utworzy na nim trwałą powłokę i nie doprowadzi do radykalnej zmiany jego koloru. Do drewna drzew iglastych najlepiej wybrać lakiery:

  • alkidowe,
  • uretanowe,
  • uretanowo-alkidowe.

Więcej na temat:

Zanim jednak drewno zostanie pomalowane, trzeba usunąć żywicę – wystarczy przemyć je acetonem lub benzyną i podkładem dostosowanym do lakieru wypełnić miejsca, w których wcześniej były torebki żywiczne. Lakiery różnią się ilością pigmentów i stopniem połysku – od matu, poprzez satynę po połysk tafli szkła. Ich barwę, podobnie jak farb, można wybierać nawet spośród kilkuset jasnych kolorów różniących się ułamkami barwnych tonów.

WIDEO: Błędy w lakierowaniu podłogi

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

KOMENTARZE