Problemy z wilgocią i grzybem w łazience. Jak poprawić skutecznośc wentylacji?

2011-03-21 14:21

Od kilku lat nie mogę sobie dać rady z wilgocią i grzybem w domu jednorodzinnym (stare budownictwo). W łazience cały czas zaparowane są szyby, cały czas jest wilgoć, a na glazurze - koło wanny, za pralką i sedesem - cały czas pojawia się grzyb. W przedpokoju, na wprost drzwi do łazienki, jest kratka wentylacyjna na podwórze, a w samych drzwiach łazienki są otwory wentylacyjne. W łazience jest zainstalowana wentylacja mechaniczna (wentylator elektryczny), który uruchamia się automatycznie po zapaleniu światła. Ściany domu są docieplone od zewnątrz styropianem, sufity podwieszane. W pokojach za szafą i wersalkami również zaczyna się pojawiać pleśń i grzyb. Budynek jest parterowy, z 4 pokojami, kuchnią, łazienką i dwoma przedpokojami. W całym domu jest system centralnego ogrzewania. W kuchni, pod sufitem obok okna, zamontowana jest kratka wentylacyjna.

Tworzenie grzybów i pleśni zwykle związane jest z wysoką wilgotnością w mieszkaniu oraz brakiem wymiany powietrza (przy prawidłowym dociepleniu).
Zastosowanie w łazience wentylatora uruchamianego wraz z oświetleniem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wentylacja działa wtedy jedynie okresowo (zbyt krótko aby osunąć wilgoć), a w momencie gdy wentylator nie pracuje bardzo ogranicza się przepływ powietrza w łazience. Drzwi do łazienki powinny mieć otwór o łącznej powierzchni 220 cm kw - czyli np. otwory w drzwiach oraz podcięcie.

W kuchni kratka wentylacyjna obok okna jest na przestrzał na zewnątrz czy jest podłączona do komina? Czy w domu wszystkie okna są nowoczesne np. PCV oraz zamontowane są nawiewniki?
"W przedpokoju jest kratka wentylacyjna" - czyli jest tam zwykły otwór przez ścianę?

W przypadku nowoczesnych okien np. PCV proponuję dobór i montaż nawiewników, demontaż wentylatora w łazience, następnie sprawdzenie skuteczności wentylacji. W przypadku nieskutecznej wentylacji wywiewnej zastosować można wspomaganie wentylacją mechaniczną (tylko przy braku pieca z otwartą komorą - tzw. junkersa, kominka), np. wentylator zbiorczy, wentylatory z czujnikami wilgotności. Jednak wymaga to doboru urządzeń na podstawie np. rzutów domu i wizyty na miejscu.