Układanie posadzki bambusowej na starej podłodze

2011-04-04 12:10

Czy podłogę bambusową można układać na istniejących deskach, czy też lepiej zdjąć deski, zalać wylewkę i układać na beton? Obecnie podłoga wygląda następująco: deski na legarach, na deskach płyta pilśniowa, a na niej panele podłogowe. Panele chcę zastąpić parkietem z bambusa. A może lepszy będzie w tej sytuacji parkiet z innego drewna?

Należy usunąć panele i płytę pilśniową. Ewentualnie można na płytę pilśniową ułożyć płytę OSB o minimalnej grubości 10 mm. Proszę układać płytę OSB w sposób mijankowy (tzw. cegiełka) i przykręcać ją do istniejącej podłogi za pomocą wkrętów do drewna o tak dobranej długości, żeby zagłębiły się w podłoże (min. 20 mm). Na płytę OSB należy rozłożyć podkład (np. matę korkową lub tekturę falistą). Proponujemy położyć deskę trójwarstwową produkcji Barlinek SA, w sposób pływający.
Twardość warstwy wierzchniej desek bambusowych i desek trójwarstwowych jest na podobnym poziomie. Diametralna różnica pomiędzy tymi dwoma produktami polega na możliwości zeszlifowania na desce warstwowej ewentualnych rys po kilku latach użytkowania. W przypadku bambusa mechaniczna regeneracja jest niemożliwa.