Jak dobrze ocieplić poddasze pianą poliuretanową? Odpowiada ekspert

2020-03-30 15:20 Materiał partnerski
Ocieplenie poddasza pianą poliuretanową
Autor: CELS

Zastanawiasz się nad wyborem sposobu ocieplenia poddasza? Myślisz o użyciu pianki poliuretanowej? Ekspert firmy CELS odpowie na wszystkie pytania i rozwieje nurtujące wątpliwości, a także rozprawi się z mitami na temat ocieplenia poddasza pianką poliuretanową.

Na pytania odpowiada ekspert:
Ekspert CELS
Damian Szlaużys - kierownik ds. ocieplania budynków
Damian Szlaużys posiada 10-letnie doświadczenie w branży budowlanej. Specjalizuje się w zakresie najnowszych technologii związanych z ociepleniem w budownictwie. Chętnie dzieli się swoją wiedzą, która jest źródłem cennych informacji dotyczących aktualnych norm, zasad oraz przepisów dotyczących izolacji budynków jednorodzinnych oraz przemysłowych.

Szukasz informacji na temat ocieplenia domu? 

>>>Zadaj pytanie ekspertowi!<<<<

1. Czy na wybór grubości ocieplenia pianą ma wpływ lokalizacja inwestycji?

Odpowiedź eksperta: Tak. Inna grubość izolacji wystarczy w mieście, gdzie jest duże zagęszczenie budynków lub w domu budowanym w otoczeniu lasów, a jeszcze inna w miejscu narażonym na silne podmuchy wiatru. Położenie geograficzne jak najbardziej ma znaczenie. Dom który jest narażony na podmuchy wiatru np. na wybrzeżu lub w górach, albo budowany w miejscach gdzie temperatura roczna jest najniższa powinien być wyposażony w bardzo dobrą izolację, aby nie narazić budynku na szybkie wychłodzenie. Jasne jest też to, że ocieplenie powinno być jak najbardziej szczelne i wykonane precyzyjnie. Według aktualnych normy (WT 2017) grubość warstwy izolacji w przegrodzie dachowej powinna spełniać minimalne wymagania tak aby wartość współczynnika przenikania ciepła U była nie większa niż 0,18 [W/m2*K]. Dla piany otwarto-komórkowej o wartości lambda = 0,037 jest to grubość 21 cm. Warto zaznaczyć, że już w roku 2021 norma ulegnie zmianie, a następstwem będzie zwiększenie grubości ocieplenia dla przegród dachowych, aby uzyskać współczynnik U 0,15 [W/m2*K]. Dla podanego wyżej przykładu będziemy musieli zastosować już grubość przynajmniej 25 cm. Zawsze jednak polecam rozmowę z doradcą technicznym, który przyjedzie na budowę i doradzi jaka grubość izolacji będzie najlepszym rozwiązaniem w danym przypadku. W większości dobrych firm taka konsultacja, doradztwo i wycena wykonania ocieplenia jest usługą bezpłatną i niezobowiązującą, a może być bardzo pomocna w doborze grubości ocieplenia dachu.

2. Czy ocieplając poddasze pianą konieczna jest paroizolacja od strony poddasza?

Paroilozolacja to materiał, który jest barierą dla pary wodnej, ale nie tylko. Oczywiście sam materiał nie jest w stanie poradzić z tym zjawiskiem, dlatego bardzo istotnym elementem jest również sprawnie działająca wentylacja. Montaż foli paroizolacyjnej wykonujemy od środka pomieszczenia, tj. między ociepleniem, a płytą kartonowo-gipsową. Powłoka powinna być wykonana bardzo szczelnie, z zachowaniem szczególnej uwagi na łączeniach folii, a także muru i innych przylegających elementów używając specjalnych taśm do izolowania łączeń. Prawodłowo wykonana paroizolacja zapewnia również dodatkową szczelność przegrody. Gdy przegroda jest wykonana z użyciem membrany wysokoparoprzepuszczalnej bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie folii paroizolacyjnej aktywnej. Przy wyborze odpowiedniej folii paroizolacyjnej warto zwrócić uwagę na współczynnik Sd, który określa liczbę gramów pary wodnej, jaka w ciągu doby jest w stanie przeniknąć przez 1 m2.

3. Czy piana poliuretanowa traci swoje właściwości izolacyjne z czasem?

W 2010 roku pobrano do badań próbkę izolacji pianką PUR 60 × 60 cm o grubości 10 cm, zamontowaną w 1982 roku w wolnostojącym domku, nad krokwiami skośnego dachu. Badania wykazały, że grubość, zawartość wilgoci, przewodnictwo cieplne oraz reakcja na ogień okazały się całkowicie zgodne z wartościami deklarowanymi 28 lat wcześniej. Kolejna próbka licząca sobie 33 lata, pobrana spod płaskiego dachu remontowanej szkoły, była w znakomitym stanie i w pełni spełniała swoją funkcję.
Badania wykazały zatem, że piana poliuretanowa stosowana jako materiał izolacyjny zachowuje swoje właściwości przez całe dekady. Jest zatem materiałem trwałym, którego stosowanie opłaca się również w dłuższym czasie. Jest to o tyle istotne, że w cyklu życia budynku liczą się koszty jego eksploatacji, a większość z nich stanowią koszty ogrzewania i chłodzenia. Gdyby zastosować materiał izolacyjny, który traci z czasem swoje właściwości, wymiana ciepła poprzez ściany i dach budynku wzrastałaby z każdym rokiem, stopniowo podnosząc koszty eksploatacyjne. Ewentualna naprawa lub wymiana takiej warstwy izolacyjnej oznaczałaby kolejne wydatki.

Źródło: PU Europe, Informator nr 16, Trwałość wyrobów izolacyjnych z poliuretanu.

Partnerzy

CELS to firma z ponad 20-sto letnim doświadczeniem w branży budowlanej. Jedna z największych firm w Polsce zajmujących się ocieplaniem domów natryskową pianką poliuretanową oraz wdmuchiwaną wełną skalną. Specjalizuje się w wykonywaniu izolacji termicznych dachów i poddaszy, ociepleniu elewacji, fundamentów oraz wszelkich nietypowych konstrukcji przy użyciu najwyższej jakości materiałów izolacyjnych.

KOMENTARZE