Kostka granitowa czy łupek - jaki materiał na podjazd i ogrodzenie?

2011-08-26 14:26

Stoję przed dylematem wyboru konkretnego materiału na wykonanie podjazdu i ogrodzenia. Zdecydowałem, że podjazd będzie wyłożony kostką 8/11 (szaro-ruda) i nie wiem, czy na oporniki mogę dać kostkę czarną w tym samym wymiarze 8/11? Czy to spełni swoją funkcję? Czy ewentualnie powinna być większa? Jeśli nie, to pozostajemi po prostu położyć oporniki granitowe. Moje drugie pytanie dotyczy ogrodzenia. Już praktycznie zdecydowaliśmy, że również będzie wykonane z kostki 8/11, aż trafiłem na zdjęcia ogrodzenia wykonanego z łupka i nas zauroczyło. Czy takie ogrodzenie wykonuje się wylewając najpierw betonowe słupki i cokół, a następnie okleja się takim łupkiem? Czy może cały słupek i cokół wykonany jest z łupka? A może jeszcze inaczej - układa się zewnętrzne ściany słupka i cokołu, a przestrzeń w środku zalewa się betonem?

Dobor kostki i jej gabarytow to raczej kwestia gustu. Jeśli chcemy wyeksponować obrzeże możemy to zrobić albo stosując większą kostkę albo kostek o tych samych gabarytach, ale w innym kontrastowym zwykle kolorze.
Co do ogrodzenia to wszystko zależy od jego gabarytów - grubosci muru. W przypadku elemetów nośnych (słupy) warto wykonać zelbetowy trzpień i obmurować go kamieniem. Murki można wykonać w tej samej technologii lub po prostu wykonać je w całości z kamienia.