Jak wycenić malowanie pokoju?

2018-03-04 11:21
Malowanie ścian
Autor: Thinkstock

Mam małą firmę sprzątającą w Anglii i od niedawna zaczęłam zajmować się remontami mieszkań. Wykonawcą jest mój mąż. Mamy też kilku pracowników, którzy znają się na rzeczy. Naszym problemem są jednak wyceny. W jaki sposób obliczyć powierzchnię do malowania ściany? Czy kierować się metrem bieżącym, czy kwadratowym? Jak wycenić pokój do malowania z sufitem, a jak bez sufitu? Jaka jest przeważnie cena za 1 mkw.? Czy mogłabym prosić o wyliczenia na konkretnym przykładzie, np. salonu o powierzchni 4 x 6 m i wysokości 2,3 m? Czy okna i drzwi trzeba odjąć?

Obliczając powierzchnię pomieszczenia przeznaczoną do malowania, bierzemy pod uwagę szerokość ścian i wysokość. Suma wszystkich szerokości pomnożona przez wysokość da nam powierzchnię ścian w metrach kwadratowych.
Np.
2 x 4 m + 2 x 6 m = 20 m (szerokość ścian)
20 m x 2,3 m = 46 m² (powierzchnia ścian)
Powierzchnię sufitu w tym przypadku obliczymy w następujący sposób:
4 m x 6 m = 24 m² (powierzchnia sufitu)Okna i drzwi można odjąć, ale trzeba pamiętać, że są do pomalowania miejsca we wnękach okiennych i drzwiowych (ościeże). Trzeba więc wziąć to pod uwagę przy ostatecznym obliczeniu, dodając na jeden otwór 1-1,5 m. Można też pominąć otwory, nie odliczając ich powierzchni – wtedy zostanie nam zapas farby, np. na domalowanie. Jeśli np. okna zajmują dużą powierzchnię, warto wziąć to pod uwagę, powierzchnia może zmniejszyć się nawet o kilka metrów, a co za tym idzie – zużycie farby będzie mniejsze. Indywidualne podejście oraz praktyka sprawią, że z czasem nie będzie to Pani sprawiało problemu.

Rozwiąż nasz QUIZ i sprawdź, czy potrafisz przeliczać jedostki miar

Spróbuj rozwiązać też inne nasze quizy: