Jak zaizolować poddasze?

2018-02-05 12:14

Jestem na etapie ocieplania poddasza i chciałbym zapytać, czy przyjęty system będzie dobry. Opis stanu istniejącego: Dach – blachodachówka Deskowanie – brak  Krokwie 15 cm Ściany kolankowe – 1,5 m wysokości  Planowane ocieplenie: blachodachówka na łatach i kontrłatach, membrana dachowa, wełna 15 cm (tak jak wysokość krokwi), płyta OSB 18 mm, styrodur 10 cm siatka + klej, wykończenie – gładź gipsowa. Pytania: 1. Ze względu na brak miejsca (krokwie 15 cm) chciałbym zamknąć watę płytą OSB, na którą pójdzie styrodur. Poprawi to znacznie izolację, a styrodur będzie barierą dla wilgoci (jest też twardy, więc po wykończeniu osiągniemy efekt twardego tynku, który nie wgniecie się od oparcia ręką) i ewentualnie zniweluje małe mostki, które powstają na łączeniu waty z krokwiami. Pytanie, czy taka izolacja nie będzie sprzyjać skraplaniu pary wodnej w wacie. 2. Skoro nie mam pełnego deskowania, to rozumiem, że watę mogę układać do samej geowłókniny? 3. Czy przy takim rozwiązaniu konieczne jest zastosowanie dodatkowej folii paroizolacyjnej między watą a płytą OSB? 4. Czy należy stosować dodatkową wentylację? Np. ściany kolankowe będą obudowane płytą, więc w tej przestrzeni waty można nie zamykać, a z drugiej strony skosu jest strych, gdyż skos nie sięga do samego szczytu dachu (idąc po przekroju – ściana kolankowa 1,5 m wysokości, dalej skos dachu 3 mb, a następnie przechodzimy w dach płaski, czyli między sufitem a szczytem dachu też będzie wolna przestrzeń). W ten sposób moglibyśmy zapewnić przenikanie powietrza przez watę z mieszkania przez kratki wentylacyjne powietrze wchodzi w watę i wychodzi sobie na strych przy suficie?

Ocieplenie poddasza
Autor: Piotr Mastalerz Zwiększanie grubości wełny do ocieplenia poddasza, bez względu na λ, z pewnością nie zaszkodzi, jednak narazi nas na niepotrzebne koszty

Koncepcja wykonania prac nie jest standardowym rozwiązaniem i nie ma też pewności, czy zaproponowany układ będzie w stu procentach poprawnie funkcjonował. Największe obawy mam do estetyki, czy gładź gipsowa będzie w stanie zachować ciągłość (brak spękań) na podłożu z płyt styropianu ekstrudowanego. Takie rozwiązanie sprawdza się z tynkami cienkowarstwowymi o uziarnieniu około 1,5 mm, gdzie ewentualne mikropęknięcia warstwy zbrojonej siatką nie są widoczne. Pod względem ochrony cieplnej i zasad fizyki budowli układ powinien poprawnie funkcjonować. Stosowanie paroizolacji powinno się wykonać przed zamocowaniem płyty OSB, to zawsze poprawia szczelność budynku, co jest bardzo istotnym czynnikiem pod względem ochrony cieplnej. Powietrze nie może przenikać przez ściany, dach itp. Wymiana powietrza następuje przez wentylację mechaniczną lub naturalną. Koszt folii paroizolacyjnej jest tak mały, że nie ma na czym oszczędzać. Brak deskowania jest tutaj raczej atutem, ponieważ wełna będzie miała większą możliwość odparowania wilgoci w cieplejsze dni. W przypadku deskowania z warstwą np. papy konieczne byłoby wykonanie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy deskowaniem a wełną. Między krokwie można też zastosować styropian, najlepiej grafitowy, np. TERMONIUM dach-podłoga, który ma dużo lepsze właściwości izolacyjne niż zwykła wełna z rolki i na pewno nie ma tendencji do osiadania i utraty właściwości izolacyjnych wraz z upływem lat. Styropian jest też zdecydowanie mniej nasiąkliwy i praktycznie nie ulega zawilgoceniu w sytuacji, gdzie dochodzi do kondensacji pary wodnej. Trochę bardziej pracochłonna jest praca, ale obecna technologia pozwala na wypełnienie wszystkich szczelin pianą montażową https://termoorganika.pl/pianka-montazowa.