Co zrobić z roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną po przekwitnięciu

2013-05-07 12:56

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną – tulipany, krokusy, hiacynty, narcyzy – pięknie zdobią ogrody. Jednak gdy rośliny cebulowe przekwitną, nie są już tak atrakcyjne. Podpowiadamy, co należy zrobić z roślinami cebulowymi po przekwitnięciu. Poradnik uprawy roślin cebulowych.

Rośliny cebulowe wyglądają atrakcyjnie podczas kwitnienia. Sadząc w ogrodzie różne gatunki roślin cebulowych kwitnących wiosną, taki jak tulipany, narcyzy, hiacynty, szachownice, krokusy, cebulice, możemy cieszyć się pięknem ich kwiatów od wczesnej wiosny aż do czerwca.

Sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną

Rośliny cebulowe najlepiej sadzić do gruntu albo w specjalnych koszykach, które ułatwiają późniejsze ich wykopywanie z ziemi. Warto zróżnicować nasadzenia roślinne i sadzić rośliny cebulowe wśród bylin, które staną się doskonałym tłem dla kwiatów pojawiających się wiosną. Byliny sprawią również, że pustka po przekwitnięciu roślin cebulowych nie będzie bardzo widoczna.

Co zrobić z roślinami cebulowymi po przekwitnięciu

Po przekwitnięciu rośliny cebulowe – szczególnie tulipany – należy ogłowić, czyli usunąć przekwitnięte kwiaty. Dzięki temu rośliny wytworzą więcej cebul przybyszowych. Nie usuwamy natomiast liści – trzeba je pozostawić na roślinie aż do zaschnięcia.Gdy rośliny cebulowe przekwitną, można pozostawić je w gruncie, ale z roku na rok rośliny cebulowe będą wytwarzać coraz mniejsze kwiaty. Jeżeli chcemy tego uniknąć, warto co roku, lub przynajmniej raz na dwa lata, wykopać cebulki kwiatowe. Cebulki wykopujemy z ziemi po obumarciu części nadziemnej, najlepiej latem. Należy je oczyścić z ziemi i przechować w suchym i przewiewnym miejscu do jesieni. Jesienią (w zależności od gatunku od sierpnia do października) cebulki kwiatowe ponownie sadzimy do gruntu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają