Jakie choroby i szkodniki atakują rośliny w ogrodzie latem

2020-08-19 8:06

Choroby i szkodniki atakują rośliny w ciągu całego sezonu, także latem, gdy ogród jest w pełni rozkwitu . Latem w ogrodzie kwitnie znaczna część roślin ozdobnych i dojrzewa wiele owoców i warzyw. Niestety, lato to jednocześnie wzmożony okres żerowania szkodników i rozwoju chorób. Jakie choroby i szkodniki najczęściej atakują rośliny w ogrodzie latem?

mszyce
Autor: www.thinkstockphotos.com Mszyce na papryce

Choroby i szkodniki roślin to problemy, z którymi musimy w zasadzie radzić sobie przez cały sezon. W okresie letnim jednak – wskutek pogody – często trzeba wykonywać wzmożone działania ochronne. Ważna jest zarówno walka doraźna jak i profilaktyka. Jakie choroby i szkodniki atakują najczęściej rośliny w ogrodzie w letnie miesiące?

Choroby grzybowe atakujące rośliny latem

  • Szara pleśń. W wilgotne i stosunkowo chłodne dni zieleń może zostać porażona przez szarą pleśń. Objawy występują na wszystkich częściach – od liści po kwiaty i owoce. Najczęściej jest to szarawy, gruby nalot. Choroba w dużej mierze wpływa atrakcyjność roślin ozdobnych i może doprowadzić do znacznego obniżenia plonów u gatunków jadalnych. Jest szczególnie groźna dla owoców miękkich, np. malin. Porażone części zaleca się wyciąć i spalić. Przeciw chorobie stosuje się fungicydy, np. Topsin.
  • Mączniaki. W deszczowej, ale ciepłej porze, rośliny mogą zostać porażone przez mączniaka prawdziwego oraz mączniaka rzekomego. Mączniak prawdziwy najczęściej jest widoczny na wierzchniej stronie liści w postaci białego filcu. Mączniak rzekomy natomiast raczej pojawia się na spodniej stronie blaszek liściowych w formie białej lub biało-różowej pleśni. Obie choroby spowalniają wzrost roślin i mogą doprowadzić do osłabienia plonów. Można je zwalczyć za pomocą uniwersalnego Miedzianu.

Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy – czym się różnią >>>

maczniak-rzekomy-winorosli
Autor: www.thinkstockphotos.com Mączniak rzekomy winorośli - objawy na liściach

Szkodniki atakujące rośliny latem

Lato to wzmożony okres żerowania mszyc. Owady wysysając sok doprowadzają do deformacji i obumierania liści. Pozostawiają lepką spadź, która dodatkowo przyczynia się do porażania przez grzyby sadzakowe i choroby grzybowe. Szkodnika można zwalczyć stosując gnojówki z roślin (np. z pokrzywy) lub insektycydy (Mospilan).

Ekologiczny sposób na mszyce. Co na MSZYCE: zwalczanie mszyc >>>

Przy suchym powietrzu (w ogrodzie, na balkonie lub w pomieszczeniu) na roślinach mogą pojawić się przędziorki. Ich żer prowadzi do zwijania i obumierania liści oraz kwiatów. Charakterystycznym objawem jest występowanie delikatnej pajęczyny. Mniejsze rośliny można profilaktycznie zraszać wodą. W walce ze szkodnikiem stosuje się insektycydy (np. Polysect). Do innych „popularnych” szkodników ogrodu należą także ślimaki.

Ślimaki w ogrodzie
Autor: photos.com Naturalnymi wrogami ślimaków są jeże, ropuchy, ptaki i jaszczurki
Tuje - choroby i szkodniki atakujące tuje (żywotniki) [WIDEO]
Sonda
Najwięcej szkód w Twoim ogrodzie wyrządza:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.