Kiedy i jak formować rośliny. Pielęgnacja roślin formowanych

2016-08-17 12:56

Rośliny formowane są od kilku lat bardzo modne. Zazwyczaj sadzi się je samotnie przy wejściu do domu, na tle trawnika albo na rabatach wśród innych roślin jako główny punkt kompozycji. Rośliny formowane można także uprawiać w donicach.

Wiele gatunków roślin zimozielonych i o sezonowym ulistnieniu nadaje się do formowania. Te pierwsze mają tę zaletę, że są dekoracyjne przez cały rok. Także zimą, gdy ogród pustoszeje, przyciągają wzrok swoim niezwykłym kształtem.

Formowanie roślin: kiedy i jak przycinać rośliny

Żeby roślinne rzeźby tworzyły ładne, zwarte bryły, muszą być często przycinane – co najmniej dwa razy w roku, w maju i w drugiej połowie lipca lub na początku sierpnia. Lepiej nie przekraczać tego terminu. Zbyt późne cięcie pędów pobudza rośliny do wzrostu, co sprawia, że gorzej zimują. Najlepiej ciąć je w chłodny i pochmurny dzień, ponieważ ostre słońce może przypalać odsłonięte delikatne listki.W pierwszych latach formowania pędy przycina się o połowę lub o jedną trzecią, a gdy roślina zagęści się i osiągnie planowaną wielkość oraz kształt, skraca się prawie całe nowe przyrosty. Trzeba pamiętać o tym, że dużo iglaków nie wypuszcza pędów ze starego drewna – przycięcie większej gałęzi spowoduje, że w tym miejscu nie wyrosną nowe. Dlatego szczególnie rośliny iglaste należy formować z dużą rozwagą.

Rośliny formowane: jak z ogrodu japońskiego

Bardzo efektowne są rośliny, które ukształtowano tak, że przypominają malownicze drzewka z japońskich ogrodów. Ich formowanie nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości – na w pełni ukształtowaną roślinę wysokości 1,7-2 m trzeba czekać od pięciu do nawet kilkunastu lat, zależnie od gatunku i odmiany. Do formowania wybiera się kilkuletnie egzemplarze. Usuwa się część pędów bocznych, żeby pień miał czytelną linię, a pozostawia tylko kilka gałęzi. To najważniejszy etap pracy – od podjętych teraz decyzji zależy to, jaki kształt będzie miała korona. W następnych latach usuwa się wszystkie niepotrzebne pędy wyrastające z pnia. Oczyszcza się też pozostawione gałęzie, a ich końce skraca, żeby się zagęściły. Gdy drzewko osiągnie wymaganą wysokość, przycina się wierzchołek wzrostu i na końcach gałęzi modeluje kule albo fantazyjne chmurki.Czasami, aby nadać roślinie bardziej malowniczy kształt, odgina się gałęzie i przywiązuje odciągi ze sznurka. Można też zawiesić na pędach ciężarki, pod wpływem których odchylą się one ku dołowi (ale trzeba to robić z wyczuciem, bo zbyt duże obciążenie może doprowadzić do odłamania gałęzi). Takie kształtowanie korony, żeby przyniosło efekt, musi trwać co najmniej rok.

Rośliny formowane w kule i stożki

Rośliny formowane w kule i stożki są często wykorzystywane do aranżacji tarasu, bo ładnie wyglądają w donicach. Sadzi się je też na rabatach w ogrodzie. Najłatwiej formować iglaki. Tworzą one wiele odmian, które z natury mają kulisty lub stożkowaty pokrój – wystarczy go tylko skorygować, przycinając końce pędów.Więcej zabiegów wymagają rośliny liściaste. Tuż po posadzeniu przycina się je 5-10 cm nad ziemią. Wkrótce wypuszczą dużo nowych pędów, które zagęszczą krzew od samego dołu. Kilka następnych lat to regularne przycinanie pędów co najmniej dwa razy w roku, tak by nadać roślinie pożądany geometryczny kształt. Gdy krzew jest odpowiednio gęsty i duży, przystępuje się do ostatecznego formowania. Kulę najłatwiej jest wyciąć przy szablonie zrobionym na przykład z grubego kartonu, a stożek – posługując się stelażem z palików.

Cięcie roślin w ogrodzie

Pielęgnacja roślin formowanych

Rośliny formowane wymagają szczególnej pielęgnacji, są bowiem osłabione częstym przycinaniem. Jak pielęgnować rośliny formowane? Podlewanie, nawożenie i zimowanie roślin formowanych.

  • Podlewanie roślin formowanych. Brak wody osłabia rośliny formowane. Stają się bardziej podatne na choroby i są częściej zasiedlane przez szkodniki, gorzej też znoszą mróz. Dlatego trzeba dbać o to, żeby ziemia nie wyschła, o co nietrudno w czasie letnich upałów. Gatunki zimozielone należy podlać również jesienią, jeśli jest sucha, żeby zmagazynowały w tkankach zapas wody (lepiej przezimują). Wokół roślin warto rozłożyć ściółkę z kory, która zapobiegnie szybkiemu parowaniu wody z ziemi.
  • Nawożenie roślin formowanych. Nie wolno zaniedbywać nawożenia roślin formowanych, ponieważ często przycinane rośliny rosną intensywnie i potrzebują wielu minerałów. Wiosną można je zasilić kompostem albo wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Dodaje się go do gleby dwa razy – wiosną, gdy ruszy wegetacja, i latem, na przełomie czerwca i lipca. Później nie należy już stosować zwykłych nawozów, ponieważ pobudzają rośliny do wzrostu, co sprawia, że gorzej zimują, a jedynie specjalne nawozy jesienne, które przygotowują je do zimy.
  • Zimowanie roślin formowanych. Intensywnie cięte rośliny są mniej odporne na mróz od tych, które nie są formowane. Dlatego wrażliwsze gatunki (między innymi bukszpan wiecznie zielony, ostrokrzew kolczasty, niektóre cyprysiki) warto przed zimą okryć na przykład włókniną, szczególnie w chłodniejszych rejonach kraju. Koniecznie trzeba zabezpieczyć rośliny uprawiane w pojemnikach – donice okręca się słomą, żeby nie przemarzły korzenie, a koronę okrywa włókniną lub chochołem. Mimo tych zabiegów może się zdarzyć, że zimą niektóre gałązki przemarzną. Trzeba je wiosną wyciąć, a te, które rosną obok, skierować w puste miejsce i przepleść ze sobą, żeby zamaskować ubytek. Wkrótce, gdy wyrosną nowe pędy, stanie się on niewidoczny. Rośliny, które ucierpiały od mrozu, warto opryskać dolistnym nawozem.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają