Zrób to sam: drewniana huśtawka ogrodowa

2019-08-02 14:06 MATERIAŁ SPONSOROWANY | Bondex
BONDEX huśtawka ogrodowa
Autor: BONDEX

Wielu z nas z sentymentem wspomina czasy dzieciństwa i beztroskie szaleństwa na ogrodowych huśtawkach. Drewniana bujanka jest bowiem doskonałym miejscem do zabawy i wypoczynku dla całej rodziny. Jeśli sklepowe modele odstraszają zaporową ceną, warto pomyśleć o samodzielnym jej wykonaniu. Podpowiadamy, jak zbudować drewnianą huśtawkę w kilku prostych krokach.

Do wykonania cieszącej oko i wygodnej bujanki najlepiej zaangażować całą rodzinę. Wówczas będziemy w stanie zbudować mebel w miłej atmosferze w ciągu jednego dnia. Podczas pierwszego etapu prac zastanówmy się, jak ma wyglądać nasza wymarzona huśtawka. Przykładowe projekty znajdziemy co prawda w Internecie, ale warto wcielić w życie własny pomysł na jej konstrukcję. Wystarczy rozrysować plan na kartce papieru – to zdecydowanie ułatwi nam dalszą pracę.

Drewno na huśtawkę ogrodową – jakie wybrać?

Do budowy stelaża możemy użyć belek, natomiast siedzisko wykonać ze struganych desek i kantówek. Wszystkie potrzebne materiały dostaniemy bezpośrednio w tartaku lub w marketach budowlanych. Największe wyzwanie pojawia się podczas wyboru odpowiedniego rodzaju drewna. Do zbudowania domowej huśtawki możemy wykorzystać krajowy surowiec, jakim jest np. sosna lub świerk. Przykładem odpowiedniej relacji ceny do jakości będzie również modrzew syberyjski, odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, który dzięki swojej wytrzymałości dobrze sprawdzi się w architekturze na zewnątrz.

BONDEX huśtawka ogrodowa
Autor: BONDEX

Solidna drewniana huśtawka ogrodowa

Żeby drewniana huśtawka ogrodowa była bezpieczna, należy stworzyć stabilną i mocną konstrukcję, którą warto wkopać w ziemię lub jeżeli mamy taką możliwość – wbetonować. Do zbudowania stelażu przyda się nam wiertarka ze specjalnymi wiertłami do drewna, które nie uszkodzą jego powierzchni i ułatwią montaż. Belki na stelaż powinny być nacięte pod odpowiednim kątem, tak żeby bezpośrednio do siebie przylegały. W ten sposób całe mocowanie będzie solidniejsze. Siedzisko wieszamy na przymocowanych hakach i violà – nasza wisząca kanapa jest prawie gotowa. Pamiętajmy jednak, aby wszystkie elementy łączące były wykonane ze stali nierdzewnej, ponieważ materiał ten gwarantuje wytrzymałość w obliczu intensywnego użytkowania. Solidne łączenia będą zarówno dobrze wyglądały pomimo upływu lat, jak i zapewniały bezpieczeństwo całej konstrukcji.

BONDEX huśtawka ogrodowa
Autor: BONDEX

Zabezpieczenie drewna w huśtawce ogrodowej

Chcąc cieszyć się pięknym wyglądem samodzielnie zrobionej huśtawki ogrodowej, musimy prawidłowo zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, wody i promieni UV. Ochronę drewna na wiele lat i doskonały efekt dekoracyjny zapewni np. Lakierobejca Pogodoodporna marki Bondex. Lakierobejca tworzy na strukturze drewna trwałą powłokę o subtelnym półmatowym wykończeniu. Dzięki bogatej palecie kolorystycznej, w której znajdują się biele, szarości i naturalne brązy, dodamy huśtawce eleganckiego szyku.

– Lakierobejcy Pogodoodpornej marki Bondex można używać w niesprzyjających warunkach pogodowych, nawet w temperaturze 0°C i przy dużej wilgotności powietrza. Co to oznacza? Budowę wymarzonej huśtawki możemy zaplanować, nawet jeśli w tym dniu prognozowane są opady lub nadchodzi ochłodzenie. Co więcej, lakierobejca opracowana na bazie unikatowych żywic akrylowych, tworzy warstwę ochronną odporną na deszcz już po 30 minutach od aplikacji. Tym samym świeża powłoka nie zostanie wymyta, a ewentualne opady deszczu nie zrujnują naszej pracy. Na uwagę zasługuje fakt, że Lakierobejca Pogodoodporna skutecznie chroni drewno przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i promieniami UV, a powłoka jest odporna na grzyby pleśniowe i glony – mówi Edyta Sokolnicka.

Rekomendowany produkt zapewnia aż do 10 lat ochrony drewna. Łatwa aplikacja i szybki czas schnięcia umożliwiają przeprowadzenie renowacji w ciągu jednego dnia i to bez pomocy fachowców

BONDEX huśtawka ogrodowa
Autor: BONDEX

Przygotuj drewno przed użyciem

Zanim przystąpimy do malowania drewna, należy je starannie oczyścić np. myjką ciśnieniową lub wilgotną szmatką. Kolejnym krokiem jest przeszlifowanie powierzchni papierem ściernym w celu usunięcia starych powłok i pozbycia się nadmiaru pyłu. Pozwoli to także zwiększyć przyczepność podłoża i sprawi, że będzie lepiej chłonąć preparat ochronno-dekoracyjny. Lakierobejcę należy starannie wymieszać w puszce, a następnie nałożyć minimum 2 cienkie warstwy za pomocą pędzla lub wałka. Dla uzyskania lepszego efektu dekoracyjnego przedostatnią warstwę należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i usunąć pył. Lakierowanie powinno być zgodne z usłojeniem drewna, do uzyskania jednolitej powłoki.

BONDEX huśtawka ogrodowa
Autor: BONDEX

Drewniana huśtawka ogrodowa - co po sezonie?

Jesienią eksploatowaną przez cały sezon huśtawkę należy dokładnie oczyścić z nagromadzonych zabrudzeń i dokonać ewentualnych napraw. Jeśli nie zdecydowaliśmy się wbetonować jej na stałe w ziemię, dobrze będzie schować bujankę na zimę w suche i zadaszone miejsce. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że drewno w dobrych warunkach przetrwa mrozy i na wiosnę znów będziemy mogli cieszyć się nienaruszonym pięknem samodzielnie wykonanej huśtawki.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE