Drewno w ogrodzie – jak o nie zadbać, aby cieszyć się jego pięknem na lata?

2019-06-17 16:06 Materiał sponsorowany
Aranżacja tarasu
Autor: BONDEX Taras i meble ogrodowe pod dobrą ochroną.

Deszcz, ostre słońce, wiatr, śnieg i mróz – w polskim klimacie drewno jest wystawione na szereg niesprzyjających czynników atmosferycznych. Jednocześnie architektura ogrodowa jest intensywnie użytkowana w sezonie, co wystawia drewno na prawdziwą próbę wytrzymałości. Na szczęście można temu zaradzić – z pomocą przychodzą innowacyjne produkty pogodoodporne.

Aby drewno mogło nam służyć przez długie lata, jednocześnie zachowując piękny wygląd i trwałość, musimy o nie odpowiednio zadbać. Podpowiadamy więc, jaki preparat wybrać do tarasowych desek, ogrodowych mebli czy wolnostojącej altanki.

Czym się kierować przy wyborze produktów do ochrony i pielęgnacji tarasu?

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele preparatów ochronno-dekoracyjnych do drewna. Zanim zdecydujemy się jednak na zakup oleju, lazury lub lakierobejcy, konieczne będzie określenie rodzaju drewna, z którego wykonany jest dany element oraz preferowanego efektu wykończenia.

Taras trzeba zabezpieczyć produktem, który zapewni skuteczną ochronę drewna przed wodą i promieniami UV oraz odporność na ścieranie. Słońce niszczy strukturę i obniża jego wytrzymałość. Jeśli powierzchnia jest niezabezpieczona, czyni ją bardziej szorstką i przyczynia się do jej szarzenia i ciemnienia. Natomiast długotrwałe działanie wilgoci sprawia, że drewno podatne jest na ataki szkodników, grzybów pleśniowych i glonów, które niszczą drewno. Aby skutecznie zapobiec wspomnianym problemom i cieszyć się pięknem drewna na lata bez względu na pogodę, warto zabezpieczyć taras za pomocą wysokiej jakości oleju o dużej zawartości żywic.

– Przy renowacji tarasu i ogrodowych mebli sprawdzi się nowy Olej Pogodoodporny marki Bondex , który dzięki wyjątkowej recepturze, długotrwale chroni drewno do 4 lat i zapewnia znakomity efekt dekoracyjny - mówi Edyta Sokolnicka, Brand Manager marki Bondex, ekspertka w dziedzinie ochrony i dekoracji drewna. - Powierzchnia pokryta olejem bogatym w środki hydrofobowe odpycha wodę i zapobiega jej wnikaniu w głąb struktury nawet o 70%. Efekt perlenia utrzymuje się, nawet jeśli podłoże poddane jest szkodliwemu działaniu promieni UV. Co więcej, również olej w wersji bezbarwnej gwarantuję skuteczną ochronę drewna przed słońcem, zapobiegając jego szarzeniu i ciemnieniu. Powłoka jest również odporna na grzyby pleśniowe i glony oraz nie absorbuje płynnych zabrudzeń i plam. Olej Pogodoodporny uwydatnia rysunek słojów i podkreśla naturalny wygląd drewna. A co najważniejsze, jest produktem wodnym, bezpiecznym dla zdrowia i środowiska.

Nowej generacji oleje wodne są łatwe w aplikacji i charakteryzują się szybkim czasem schnięcia, stąd też prace renowacyjne można wykonać w ciągu jednego dnia i bez pomocy fachowca.

Aranżacja tarasu
Autor: BONDEX Woda jest jednym z największych wrogów drewna, bo prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń. Produkty Pogodoodporne gwarantują długotrwałą ochronę drewna w każdych warunkach.

Zabezpieczenie drewnianych mebli ogrodowych

Drewniana ławka, wykonana samodzielnie huśtawka czy zdobiąca przydomowy ogródek altanka wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Najlepiej, jeśli zabezpieczymy je jeszcze przed sezonem. Jeśli nie zdążyliśmy zrobić tego wiosną, możemy jeszcze nadrobić zaległości. Alternatywą jest zabezpieczenie ogrodowych mebli po sezonie. Późną jesienią, zanim schowamy je w suche i zadaszone miejsce, wystarczy dobrze oczyścić, a następnie pokryć preparatem ochronno-dekoracyjnym. Dzięki temu drewno w dobrym stanie doczeka do wiosny.

Lakierobejcy Pogodoodpornej marki Bondex można używać w niesprzyjających warunkach pogodowych, nawet w temperaturze 0°C i przy dużej wilgotności powietrza. - mówi Edyta Sokolnicka - Co to oznacza? Koniec planowania prac renowacyjnych pod dyktando pogody. Co więcej, lakierobejca opracowana na bazie unikatowych żywic akrylowych, tworzy warstwę ochronną odporną na deszcz już po 30 minutach od aplikacji. Tym samym świeża powłoka nie zostanie wymyta, a ewentualne opady deszczu nie zrujnują naszej pracy. Na uwagę zasługuje fakt, że Lakierobejca Pogodoodporna zapewnia do 10 lat skutecznej ochrony drewna przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i promieniami UV, a powłoka jest odporna na grzyby pleśniowe i glony.

Lakierobejca dostępna jest w kolorze bezbarwnym i w 9 atrakcyjnych odcieniach – od bieli, stonowanych szarości, po eleganckie brązy o półmatowym wykończeniu, co pozwala na idealne dopasowanie odcienia do stylu aranżacji balkonu, tarasu lub ogrodu.

Przed malowaniem przygotuj drewno

Należy pamiętać, że surowe drewno przed aplikacją środka ochronno-dekoracyjnego trzeba zaimpregnować. Użycie preparatu gruntującego, takiego jak Bondex Wood Preserver, stworzy dobrą bazę pod wyroby nawierzchniowe, zwiększając ich wydajność i przyczepność. Dobrej jakości impregnat ochroni drewno przed szkodnikami i wilgocią, która jest częstą przyczyną powstawania grzybów powodujących siniznę. Dopiero tak przygotowane drewno – zaimpregnowane, a następnie przeszlifowane i odpylone można pokryć olejem lub lakierobejcą. Będziemy mieli wówczas gwarancję długotrwałego efektu ochronno-dekoracyjnego.

Bondex Olej Pogodoodporny
BONDEX

Autor: BONDEX

Podłoże pokryte Olejem Pogodoodpornym, który posiada właściwości hydrofobowe, odpycha wodę, zapobiegając jej wnikaniu w głąb struktury drewna aż o 70%.

Bondex Lakierobejca Pogodoodporna
BONDEX

Autor: BONDEX

Bondex Lakierobejca Pogodoodporna jest odporna na deszcz już po 30 minutach od aplikacji. Z powodzeniem można stosować ją na zewnątrz już od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE