Jak wybrać dobry domek ogrodowy?

2021-06-07 10:48 Materiał sponsorowany
Domki ogrodowe Keter
Autor: Keter Domek ogrodowy na narzędzia DARWIN (www.keter.pl)

Wiadomo, że w każdym ogrodzie potrzebne jest miejsce do przechowywania akcesoriów ogrodowych. Ale kiedy domowe pomieszczenia gospodarcze lub garaż są za małe i nie mieści się w nich sprzęt ogrodniczy, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie osobnego pomieszczenia – domku ogrodowego.

Na pierwszy rzut oka dość niepozorne domki ogrodowe w praktyce mogą spełniać naprawdę wiele funkcji. Mogą nie tylko pomagać w utrzymaniu porządku, ale na przykład być dodatkowym warsztatem, mini drewutnią albo miejscem do zabaw dla dzieci. I co ważne, nie wymagający żadnych pozwoleń budowlanych, żeby je postawić. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę kupując domek ogrodowy.

Z jakiego materiału wybrać domek ogrodowy?

Obok wielkości, to kluczowa decyzja przy zakupie domku. Wcześniej warto się zastanowić czy będzie on spójny z aranżacją ogrodu, czy przetrwa wiele lat i czy będzie wymagał skomplikowanej i pracochłonnej konserwacji. Na rynku dostępne są domki ogrodowe z drewna, z ocynkowanej blachy i z tworzyw sztucznych. Domki drewniane wyglądają ładnie i dobrze wpisują się w małą architekturę, ale decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, że są one dość kłopotliwe w utrzymaniu. Drewno narażone jest na szkodliwe działanie wilgoci czy drobnoustrojów. Trzeba je impregnować, a po jakimś czasie także regularnie konserwować. Z kolei domki z ocynkowanej blachy zdecydowanie lepiej znoszą wszelkie warunki atmosferyczne, ale z pewnością są mniej estetyczne. W ich przypadku ważne jest też to, żeby postawić je w takim miejscu, gdzie bezpośrednio nie świeci słońce. Latem, przy wysokich temperaturach, blacha nagrzewa się, a w domku jest bardzo gorąco i trudno z niego korzystać.

Ciekawym rozwiązaniem są domki z tworzywa sztucznego, które z wyglądu przypominają domki drewniane. Ale są od nic znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne. A dodatkowo nie wymagają konserwacji i impregnacji. Wybierając ten rodzaj materiału należy jednak zwrócić uwagę na jakość tworzywa, z którego są wykonane. Firma Keter stworzyła domek, w którym zastosowano technologię EvoTech, dzięki której, tworzywo nie tylko w wyglądzie i dotyku, ale nawet w zapachu przypomina drewno. Z tą różniąca, że model Darwin jest od drewna znacznie bardziej wytrzymały, nie gnije, nie butwieje, a powierzchnia domku się nie łuszczy od słońca i zmian temperatury.

Co powinien mieć domek ogrodowy?

  • Przydatne są okienka, bo zapewnią stały dostęp di dziennego światła. Pomoże to w szukaniu narzędzi czy wykonywaniu drobnych prac wewnątrz domku.
  • Dobrze, jeśli domek dodatkowo posiada wmontowany panel wentylacyjny, zapewniający stałą cyrkulację powietrza. Dzięki temu nie będzie trzeba obawiać się wilgoci czy pleśni.
  • Kolejnym, bardzo ważnym elementem, który powinien posiadać domek ogrodowy, jest podłoga. To ona zapewnia ochronę przechowywanych przedmiotów przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak woda czy błoto, a także przed gryzoniami. Układając podłogę należy ułożyć ją równo z poziomem gruntu, tak aby np. nie sprawiało kłopotu wjechanie do niej taczką czy kosiarką.
  • Drzwi do domku powinny być szerokie, żeby umożliwiały swobodne wniesienie większych sprzętów ogrodowych. Specjaliści zalecają, aby minimalna ich szerokość wynosiła 90 cm. W przypadku mniejszych rozmiarowo domków dobre będą podwójne drzwi, które dadzą dodatkowe światło.

Domek ogrodowy - mały czy większy?

Dostępne na rynku domki ogrodowe są różnej wielkości i kształtu. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielkości działki, ilości rzeczy, które będą w nim przechowywane czy indywidualnych preferencji. Jeśli ogród jest mniejszych rozmiarów sprawdzą się mniejsze domki z linii Manor firmy Keter. Malutki model Manor 4x3 to pojedyncze drzwi i ponad 1 dodatkowy metr kwadratowy na przechowywanie. Z kolei model Manor 6x5 to podwójne drzwi, dodatkowe okienko i prawie 3 metry kwadratowe dodatkowego miejsca.

Prosty design domków z linii Manor zachwyci najbardziej wymagających użytkowników. Wykonane są one z tworzywa imitującego naturalne deski, odpornego na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Wytrzymała konstrukcja, wzmocniona metalowymi zawiasami, utrzyma nawet 75 kg. śniegu na metr kwadratowy. Dodatkowo, domki wyposażone są w kłódkę.

Na większych działkach zdadzą egzamin duże domki, które mogą służyć nie tylko jako miejsce do przechowywania sprzętów ogrodowych, ale również jako dodatkowe pomieszczenie, w którym możemy utworzyć gabinet czy miejsce do ćwiczeń. Atutem pojemnego domku Oakland 757 jest możliwość nadania mu wyjątkowego wyglądu, dzięki możliwości pomalowania go na dowolny kolor. Wykonany jest on z wysokiej jakości tworzywa o naturalnym wyglądzie drewna. Wyróżnia go stabilna konstrukcja z paneli o podwójnych ścianach, solidnego dachu i stalowych wzmocnień.

Gwarancja na jakość

Szukając dobrego domku ogrodowego pamiętaj, że cena zawsze powinna iść w parze z jakością. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup, zwróć uwagę na to, z jakiego materiału jest on wykonany, czy posiada ważne elementy, które ułatwią przechowywanie narzędzi i czy jest on odporny na warunki atmosferyczne takie jak śnieg, deszcz czy wiatr. Istotnym atutem domków ogrodowych wykonanych z dobrej jakości produktów jest długi okres gwarancyjny. Domki produkowane przez markę Keter mają od 10 lat do nawet gwarancji dożywotniej.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE