Jak relaks, to tylko na tarasie!

2022-06-06 12:32 Materiał sponsorowany
Jak relaks to tylko na tarasie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Lamell

Już niebawem lato, czyli okres, w którym życie rodzinne i towarzyskie przeniesie się na jakiś czas z salonu na taras w ogrodzie. Warto pomyśleć nad jego budową lub remontem, bo do otwarcia sezonu nie zostało zbyt wiele czasu. Podpowiadamy, jak urządzić go modnie i nowocześnie.

Sposobów na to jest kilka, ale pamiętajmy, że wystrój tarasu powinien być zawsze spójny z wyglądem domu. Zanim zaczniemy myśleć o meblach czy innych akcesoriach, które sprawią, że taras będzie przytulnym i przyjemnym miejscem wypoczynku, należy zacząć od podstaw, czyli od nawierzchni. Dobrym pomysłem jest wykonanie jej z betonowych płyt lub kostek. Świetnie pasują one do nowoczesnych aranżacji, gdzie beton jest szalenie modnym materiałem wykończeniowym. Poza tym odznacza się on wyjątkową trwałością, przez co tego rodzaju nawierzchnia nie wymaga częstych zabiegów konserwacyjnych. Olbrzymim atutem kostek i płyt betonowych jest również ich zróżnicowany design. Posiadają one różne kształty, wymiary, kolory i faktury, co pozwala bez problemu dopasować je do wymarzonej aranżacji. Przyjrzyjmy się niektórym rozwiązaniom dostępnym na rynku.

Jak relaks to tylko na tarasie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Bosso trapez

Wielki format ciągle w natarciu

Wielkoformatowe płyty to praktyczny i nowoczesny sposób wykończenia nawierzchni tarasu. Duże jednolite powierzchnie, niezakłócone nadmierną ilością połączeń i spoin są nieustannie w modzie. Przykładem atrakcyjnych rozwiązań w tej stylistyce są płyty tarasowe Polbruk Lamell oraz Bosso. Pierwsza z nich to minimalistyczna w designie, wielkoformatowa płyta o wymiarze 60x40 cm.

Jak relaks to tylko na tarasie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Lamell

Występuje ona w fakturze gładkiej, gdzie do dyspozycji mamy aż sześć kolorów, z czego trzy idealnie sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach. Są to kolory pełne, takie jak stalowy i bazaltowy oraz nerino, który jest mieszanką bieli, szarości i czerni. Lamell występuje również w fakturze płukanej, która jest nieco chropowata w dotyku, ale przez to zwiększa bezpieczeństwo poruszania się po nawierzchni szczególnie po opadach deszczu. Wersja płukana jest dostępna w kolorze ritmo będącym odcieniem jasnej szarości. Lamell to płyta przeznaczona wyłącznie na taras i alejki. Ze względu na jej grubość, wynoszącą 4,5 cm, mogą poruszać się po niej tylko piesi, więc jeśli szukamy wielkoformatowej płyty z jednej kolekcji, którą można ułożyć nie tylko na tarasie i chodnikach, ale również na podjeździe warto zwrócić uwagę na tegoroczną nowość w ofercie Polbruk, czyli płytę Bosso. Występuje ona w dwóch grubościach 4,5 cm oraz 8 cm. Pierwsza nadaje się do ruchu pieszego, a druga umożliwia wykonanie podjazdu, po którym będą mogły poruszać się samochody osobowe do 3,5t. To jednak nie wszystko, bo Bosso posiada również wyjątkowo ciekawy i wyróżniający się na rynku design. Linia Bosso obejmuje dwa rodzaje płyt: elegancką płytę Bosso w kształcie klasycznego kwadratu o wymiarze 60x60 cm oraz płytę Bosso Trapez.

Jak relaks to tylko na tarasie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Bosso kwadrat

Bosso w kształcie kwadratu to propozycja dla osób kochających minimalizm i ascetyzm, a przy tym wielkie formaty. Płytę Bosso Trapez docenią z kolei te osoby, które poszukują oryginalnych rozwiązań o nieco odważniejszym charakterze. To prawdziwa perełka wśród nowości produktowych, które niebawem będą dostępne na rynku. Zwraca uwagę unikatowym i awangardowym kształtem trapezu, który na większych powierzchniach tworzy hipnotyzujący wzór o wyglądzie przypominającym diament lub geometryczne wazony. Nie jest to jednak jedyny możliwy wzór, można ją układać na wiele sposobów, tak jak tylko pozwoli Wam wyobraźnia!. Bosso Trapez to nie tylko frapujący wygląd, ale również spójna z nowoczesną architekturą kolorystyka. Płyty Bosso i Bosso Trapez będą dostępne w kolorach nerino (biało-szaro-czarnym), stalowym oraz grafitowym.   

Jak relaks to tylko na tarasie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Bosso trapez

Kochamy „jodełkę”

Jeśli nie przepadamy za monumentalnym charakterem płyt o dużym formacie, alternatywnym i ciekawym pomysłem na nawierzchnię tarasu może być ułożenie go w tzw. „jodełkę”.

Jak relaks to tylko na tarasie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Metrik

To wzór, który powrócił już na stałe do łask i ma za sobą bogatą historię. Pokochaliśmy go z wzajemnością i coraz częściej gości w naszych domach. Wymyślono go prawdopodobnie w starożytnym Egipcie, gdzie często splot ten używany był przy ozdabianiu biżuterii. „Jodełka” miała też swoje „pięć minut” w antycznej architekturze. W czasach Cesarstwa Rzymskiego w ten sposób układano nawierzchnię dróg i alei, które wyróżniały się niebywałą trwałością i świadczyły o  potędze i sile starożytnego Rzymu. Jeśli chcemy przenieść splendor antycznej architektury na nasz taras, jednak w nieco bardziej nowoczesnej formie, to idealnie nadaje się do tego kostka Polbruk Metrik.

Jak relaks to tylko na tarasie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Metrik

Jest wąska i długa, dzięki czemu bez problemu ułożymy z niej „jodełkę”. Posiada wymiar 7x28 cm i jest  dostępna w wielu atrakcyjnych kolorach. Oprócz gamy szarości, do której należą biały, stalowy, bazaltowy i nerino występuje ona również w industrialnej barwie rdzawej blachy, czyli w odcieniu korten będącym mieszanką grafitu, brązu i pomarańczy. Oczywiście kostkę Metrik można układać również  klasycznie. Wszystko tak naprawdę zależy od efektu, który chcemy osiągnąć.

Stylowa mozaika, a może pomysłowe schody?

A może geometryczny wzór na tarasie z niewielkich elementów?  W takim przypadku wymarzonym rozwiązaniem jest kostka Polbruk Commix.

Jak relaks to tylko na tarasie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Commix

Do dyspozycji mamy elementy w kształcie kwadratów o boku 10 cm i 20 cm oraz prostokąty o wymiarach 10x20 i 20x30 cm. Pozwala to stworzyć unikatowe wzory na tarasie, a gdy dołożymy do tego aż cztery kolory idealnie pasujące do nowoczesnej architektury – czyli: taupe, nerino, grafitowy i boho, liczba możliwych kompozycji staje się naprawdę imponująca.

Jak relaks to tylko na tarasie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Commix

Po wyborze stylistyki nawierzchni warto zastanowić się także nad podniesieniem znaczenia tarasu w aranżacji. W przenośni i dosłownie. Można to zrobić, wynosząc go nieco wyżej niż znajduje się powierzchnia ogrodu. W takim przypadku różnice w wysokości tarasu i ogrodu możemy zredukować przy pomocy stopni betonowych Grando.

Jak relaks to tylko na tarasie Polbruk
Autor: Polbruk Stopień Grand

Są to wielkoformatowe bloki betonowe o wymiarze 40x100 cm lub 46x100 cm i wadze przeszło 100 kg, które służą do budowy schodów. Ich wysokość nie jest przypadkowa, bo wynosi 15 cm. Sprawia to, że są one niezwykle wygodne. Grando występują w wielu kolorach oraz w dwóch fakturach (gładka i łamana jednostronnie). Bez dodatkowych konstrukcji wykonamy z nich schody złożone z dwóch lub trzech stopni.

Jak relaks to tylko na tarasie Polbruk
Autor: Polbruk Stopień Grando

Przytulnie w ciepłych beżach

Choć na tarasach najczęściej królują szarości można już zaobserwować kolejny modny trend czyli ciepłe tonacje kolorystyczne. Beże i brązy, które pojawiły się  na modowych wybiegach zaistniały też w otaczającej nas przestrzeni. I tak wielkoformatowa płyta Lamell oprócz opisanych szarości jest dostępna również w biało-jasno-piaskowym kolorze latte przypominającym kawę z mlekiem, biało-beżowym ivory czy brązowo-białym cortado w kolorze hiszpańskiej kawy o tej właśnie nazwie. W odcieniach latte i cortado występuje też kostka Commix. W tej kolekcji do wyboru mamy odrobinę więcej ciepłych melanży kolorów: są to boho, hawaii i masala.  W każdym z nich występuje nuta czekoladowego  brązu. Do tej tonacji bez problemu dobierzemy także stopnie Grando, które są dostępne w kolorze latte i hawaii oraz palisadę Hestra w kolorze brązowym.  Gamę ciepłych tonacji zamyka piękny rdzawy corten kostki Metrik.

Trendy na modnym tarasie

Przytulny taras to jednak nie tylko nawierzchnia, choć ta jest podstawą do tworzenia aranżacji. Jeśli zależy nam na efektownym wyglądzie całości, to koniecznie trzeba dobrać do niego odpowiednie meble, rośliny, oświetlenie i wiele innych detali. Na nowoczesnym tarasie sprawdzą się meble wykonane z drewna, technorattanu czy wikliny. Nie należą one same w sobie do najwygodniejszych, więc dobrze pomyśleć o miękkich poduszkach, które sprawią, że odpoczynek będzie samą przyjemnością. Taras to jednak nie tylko miejsce do odpoczynku, ale również przestrzeń, gdzie przygotowujemy i spożywamy posiłki. Modnym trendem jest tworzenie na nim mini-kuchni z grillem i z blatem roboczym. Jeśli pozwala nam na to powierzchnia ogrodu możemy „wyprowadzić” grilla z tarasu i umieścić go w specjalnie wydzielonej strefie grillowej.  Warto wówczas pomyśleć o budowie grilla z pustaków betonowych Neo lub murka Albero.

Jak relaks to tylko na tarasie Polbruk
Autor: Polbruk Murek Albero

Ważną rolę w przestrzeni tarasu odgrywa również roślinność. Najprościej jest obsadzić taras dookoła trawą, a na nim postawić donice wykonane z technorattanu lub tworzywa (podświetlane), ale można także bardziej funkcjonalnie i efektownie wykończyć taras przy pomocy donic Tigela.  Są to minimalistyczne donice o wymiarze 40x40 cm i wysokości 33 cm, które świetnie się prezentują ułożone wzdłuż tarasu czy biegu schodów. Możemy w nich posadzić aromatyczne zioła lub trawy ozdobne.

Jak relaks to tylko na tarasie Polbruk
Autor: Polbruk Donica Tigela

Na tarasie zawsze doskonale prezentują się  intensywnie zielone pnącza oplatające na przykład trejaż wykonany z drewna. Donice wzdłuż tarasu możemy też wykonać z palisady Hestra. Ma ona aż 4 wysokości do wyboru: 40, 60, 80 i 100 cm. Zróżnicowana wysokość elementów pozwala tworzyć donice o stopniowanej wysokości, dostosowując je do zmian wysokości terenu. Atutem palisady Hestra jest modna kolorystyka utrzymana w odcieniach stylowych szarości i brązu. Donice z palisad Hestra świetnie prezentują się z nasadzeniami kwiatów i kwitnących krzewów. Magię tarasu dopełnimy światłem, które wieczorem umili nam spędzanie na nim czasu. Możliwości jest wiele. Nastrój stworzymy z pomocą świec lub lampionów albo używając sztucznego światła.

Jak relaks to tylko na tarasie Polbruk
Autor: Polbruk Palisada Hestra

Podsumowując, pomysł na nowoczesny taras to tak naprawdę sztuka wyboru. Żeby osiągnąć ciekawy efekt, należy dobrać odpowiednią nawierzchnię oraz dodatki w postaci mebli, roślinności czy oświetlenia. Wtedy z pewnością stworzymy unikatową przestrzeń do odpoczynku, gdzie z przyjemnością będziemy spędzać letnie wieczory z rodziną i znajomymi

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE