Jak odnowić taras z deski kompozytowej? Pielęgnacja desek kompozytowych

2022-05-01 2:43 Materiał sponsorowany
Deska kompozytowa Remmers
Autor: Remmers Nakładanie oleju na deskę kompozytową

Aby taras z desek kompozytowych zachował estetyczny wygląd i kolor, należy jednak dobrze o niego dbać. Choć jest prosty w pielęgnacji, trzeba regularnie go czyścić przy pomocy odpowiednich środków i narzędzi.

W powszechnej opinii konsumentów panuje przekonanie, że deski tarasowe z kompozytu wymagają mniej pracy i konserwacji niż drewniane. Jest w tym wiele prawdy. Deski dostarczane są jako gotowe produkty i nie wymagają szlifowania, impregnacji czy malowania. Dzięki wysokiej zawartości tworzyw sztucznych deski nie rozwarstwiają się, nie butwieją oraz są odporne na korozję. Jest to zdecydowanie największa zaleta tego produktu, bardzo doceniana przez rodziny posiadające dzieci oraz zwierzęta.

Aby taras z desek kompozytowych zachował estetyczny wygląd i kolor, należy jednak dobrze o niego dbać. Choć jest prosty w pielęgnacji, trzeba regularnie go czyścić przy pomocy odpowiednich środków i narzędzi.Ale czy rzeczywiście nie powinniśmy się martwić o kwestie takie jak: jak ciągły kontakt z wilgocią, możliwość zaatakowania przez grzyby lub pleśnie, czy w końcu narażenie na promieniowanie UV?

Jak odnowić taras, gdy deska kompozytowa straciła kolor?

Jak odnowić wyblakłe pod wpływem słońca deski tarasowe wykonane z kompozytu? Można w tym celu użyć produktu Olej do desek kompozytowych Remmers! Dzięki niemu nie tylko poprawi się i wzmocni w znacznym stopniu kolor desek, ale również zabezpieczy je przed plamami powstałymi na skutek działania promieniowania UV czy zanieczyszczeń jakimi są np. tłuszcz lub wino.

Nim zaczniemy prace należy upewnić się, że:

  • podłoże jest suche,
  • oczyszczone z pyłu, brudu, tłuszczu i wosku.
Deska kompozytowa Remmers
Autor: Remmers

Czyszczenie desek kompozytowych przed nałożeniem oleju

Deski z WPC należy wyczyścić używając Odszarzacza do drewna. To specjalny środek do czyszczenia i rozjaśniania drewna. Prace wykonywać należy, gdy temperatura powietrza jest w przedziale od min. +5 °C do maks. +25 °C. Materiał nanosimy obficie i równomiernie na całą powierzchnię tarasu, za pomocą specjalnej szczotki do szorowania (dostępna w komplecie). Środek pozostawiamy do zadziałania, na około 15 minut. W tym czasie poddawaną zabiegowi powierzchnię należy utrzymywać w stanie wilgotnym. Powierzchnię tarasu szczotkujemy w kierunku zgodnym z układem włókien drewna, kolejno oczyszczając deski za pomocą specjalnej szczotki do szorowania. Drewno następnie należy starannie spłukać kilkukrotnie za pomocą wody z węża ogrodowego, do momentu gdy przestanie powstawać piana. Pomocnym zabiegiem jest tu zmiatanie resztek wody za pomocą grubej miotły ulicznej. Na powierzchni nie mogą bowiem pozostawać białe resztki produktu. W przypadku silnie zszarzałych powierzchni proces należy powtórzyć.

Do czyszczenia można również zastosować Zmywacz do drewna, który czyści częściowo zwietrzałe tarasy oraz usuwa stare powłoki dekoracyjne. Materiał ten należy nanieść obficie i równomiernie na całą powierzchnię tarasu, za pomocą specjalnej szczotki do szorowania i pozostawić na 30 minut do zadziałania. Następnie delikatnie spryskać wodą ze spryskiwacza aby aktywować środek. Powierzchnię tarasu zeszczotkować w kierunku zgodnym z układem włókien drewna, kolejno oczyszczając deski za pomocą specjalnej szczotki do szorowania. Zagłębienia wyszczotkować używając specjalnej szczotki do rowków. W razie potrzeby nawilżyć i powtórzyć szczotkowanie. Szczególnie uporczywe resztki powłok można w stanie zwilżonym zdrapać za pomocą metalowej szpachelki. Wyczyszczone tarasy spłukać za pomocą wody z węża ogrodowego, do momentu aż przestanie powstawać piana. Po wyschnięciu ocenić oczyszczoną powierzchnię i w razie potrzeby czyszczenie powtórzyć. Natomiast glony i zielone naloty można usunąć środkiem Glonosan. Środek zużywa się w około 10 ml/m² pamiętając o odpowiedniej proporcji mieszania 1:10. Czas oddziaływania zastosowanego środka wynosi 24 godziny, w tym czasie powierzchnię należy chronić przed deszczem, nie płukać wodą. Po upływie odpowiedniego czasu oddziaływania powierzchnie należy oczyścić. Pamiętamy, aby pobliskie rośliny ozdobne czy użytkowe oraz elementy budowlane zabezpieczyć folią przed bezpośrednim kontaktem ze środkiem i w miarę możliwości starać się nie wprowadzać resztek środka czyszczącego i brudnej cieczy do akwenów.

Olejowanie tarasu z desek kompozytowych

Najpóźniej drugiego dnia po wyschnięciu preparatów do czyszczenia należy nałożyć świeże powłoki Oleju do desek kompozytowych. Produkt należy nakładać pędzlem do lazur, ławkowcem lub za pomocą szmatki bawełnianej. Pamiętaj, że przed użyciem materiał należy dobrze wymieszać. Niewchłoniętą część oleju zdjąć za pomocą suchego pędzla lub ścierki najpóźniej po upływie 30 minut. Po 4 - 6 godzinach powierzchnię należy ocenić i w razie potrzeby nałożyć drugą warstwę. Zużycie oleju zależy od chłonności podłoża, zwykle ok. 50 ml/m² na jedną warstwę. Tak zastosowany produkt będzie równomiernie rozkładany pod wpływem czynników klimatycznych.

warto wiedzieć
Olej do desek kompozytowych Remmers

Autor: Remmers

Olej do desek kompozytowych Remmers

Olej do pielęgnacji desek kompozytowych

Pośród koloru desek dostępnych na rynku każdy może znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie Jedne do złudzenia przypominają naturalne drewno, inne wyróżniają się powierzchnią utrzymaną w jednolitej szarej tonacji. Dlatego w ofercie marki Remmers dostępne są 3 kolory oleju do desek kompozytowych: bezbarwny, brązowy i szary. Bezbarwny służy głównie do odświeżania koloru, a brązowy i szary - do trwałego ożywienia koloru. Produkt można nabyć w opakowaniach o pojemniki 0,75 l i 2,5 l.

Pielęgnacja z użyciem oleju do desek kompozytowych niezbędna jest co najmniej raz w roku. Wówczas nasz taras zachowa estetyczny wygląd i funkcjonalność na lata. Utrzymanie tarasu z desek kompozytowych to maksymalnie kilkadziesiąt złotych rocznie.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE