Hydroizolacja balkonu i tarasu krok po kroku

2020-05-28 8:11 Materiał sponsorowany Bricoman
Izolacja tarasu krok po kroku
Autor: Bricoman

Przestronny balkon lub taras to idealne miejsce na odpoczynek i wspólne spożywanie posiłków. Niestety, takie miejsca są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników pogodowych, a przede wszystkim wilgoci. Podpowiadamy, jak je skutecznie zabezpieczyć.

Deszcz, śnieg, grad, a nawet wilgotne, jesienne powietrze mogą wpłynąć niekorzystnie na stan takich miejsc jak balkon czy taras. Aby uniknąć zawilgocenia, a w rezultacie powstawania grzybów, trzeba dokładnie zaizolować takie miejsca. Potrzebna jest zarówno hydroizolacja na balkon, jak i hydroizolacja na taras.

Czym jest hydroizolacja i dlaczego ją wykonujemy?

Hydroizolacja to zabezpieczenie budynku lub jego elementów przed szkodliwym działaniem wilgoci i wody. Takie zabezpieczenie nazywa się również izolacją przeciwwilgociową. Hydroizolacja może tak naprawdę pełnić dwie funkcje. Pierwsza z nich to ochrona przeciwwilgociowa (nazywana także hydroizolacją lekką), którą stosuje się głównie w przypadku podziemnych części budynków posadowionych na gruntach przepuszczalnych. W przypadku balkonów i tarasów wykonuje się najczęściej zabezpieczenie przeciwwodne, ponieważ te nawierzchnie mają styczność z wodą opadową.

Dlaczego takie zabezpieczenie jest ważne? Izolacja tarasów i balkonów zabezpiecza te miejsca przed przenikaniem wody do wnętrza konstrukcji, a tym samym chroni przed degradacją materiałów budowlanych. Izolacja zabezpiecza także powierzchnię przed rozwojem mikroorganizmów takich jak grzyby.

Preparaty hydroizolacyjne – czego używamy przy izolacji balkonu lub tarasu?

Izolacje tarasów i balkonów nie tylko trzeba wykonywać w poprawny sposób na odpowiednio przygotowanej nawierzchni, ale i należy użyć do tego odpowiednich preparatów przeznaczonych do hydroizolacji. Jakie rozwiązania będę najskuteczniejsze? Izolacja na balkon może zostać wykonana na przykład za pomocą żywicy poliuretanowej lub żywicy metakrylowej. Tworzą one cienką warstwę, która ma nie tylko walory ochronne, ale i dekoracyjne.

Czego natomiast wymaga izolacja balkonu pod płytki? W takim przypadku stosowane są różne rozwiązania. Przykładem jest elastyczna hydroizolacja z włóknami polimerowymi, która szybko wiąże (np. Hydroizolacja Atlas Woder Duo). Warto użyć także izolacji przeciwwodnej na bazie cementu i żywic syntetycznych (np. Hydroizolacja Mapelastic). W hydroizolacji stosowana jest także papa (np. Papa podkładowa  IZOLMIX V60 S30), dyspersyjne masy asfaltowo-kauczukowe (np. Tytan Disprobit) itp.

Na co zwracać uwagę podczas doboru materiałów hydroizolacyjnych?

Skuteczność izolacji balkonu lub tarasu zależy od właściwego doboru materiałów hydroizolacyjnych. Jakimi kryteriami należy się przy tym kierować? Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę rodzaj elementu konstrukcyjnego, czyli to, czy będziemy izolowali balkon, czy taras i jak dużą powierzchnię będziemy zabezpieczali. Przy dużych balkonach lub tarasach materiały hydroizolacyjne powinny mieć większą elastyczność ze względu na występujące tam większe naprężenia konstrukcyjne.

Ważna jest także kwestia położenia. Istotne jest to, czy taras posadowiony jest bezpośrednio na gruncie, czy znajdują się pod nim jakieś pomieszczenia. W przypadku tarasu na gruncie trzeba wykonać dodatkową warstwę odcinającą, chroniącą przed wilgocią z ziemi. Nieco inaczej wygląda to natomiast, gdy balkon lub taras znajduje się nad pomieszczeniem.

Hydroizolacja tarasów nad pomieszczeniami

W przypadku wykonywania hydroizolacji tarasu zlokalizowanego nad pomieszczeniami prawidłowa hydroizolacja jest szczególnie ważna ze względu na ich ochronę przed wilgocią. Taras spełnia wówczas jednocześnie funkcję dachu. Ponadto, w przypadku tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym jego powierzchnia musi zostać dodatkowo ocieplona, żeby uniknąć mostków termicznych i wychładzania tego pomieszczenia. Ze względu na obciążenia użytkowe, jakim będzie poddawany taras ważne jest, żeby materiał ociepleniowy był odporny na ściskanie. Ze względu na swoje właściwości najlepiej sprawdza się do tego polistyren ekstrudowany, pod którym musi zostać zainstalowana warstwa hydroizolacji.

Na warstwie termoizolacyjnej tworzona jest płyta dociskowa z betonu zbrojonego o grubości min. 5 cm,  na której można zamontować kolejną warstwę hydroizolacji. Powierzchnię tarasu można wykończyć poprzez zastosowanie płytek ceramicznych przy pomocy klejów dedykowanych do użycia na zewnątrz.

Przykładowa hydroizolacja tarasu krok po kroku

Poniżej przedstawiamy przykładowy sposób wykonania hydroizolacji balkonu wykończonego płytkami ceramicznymi. W podobny sposób powinna zostać wykonana hydroizolacja tarasu.

  • Krok 1. Pierwszy etap to przygotowanie podłoża balkonu lub tarasu, na którym zostanie wykonana hydroizolacja. Ewentualne ubytki w podłożu powinny zostać wyrównane masą naprawczą lub szpachlą naprawczą. Następnie podłoże trzeba zabezpieczyć gruntem.
  • Krok 2. Przytwierdzanie do podłoża szablonów montażowych. Dzięki temu powstanie obrys, na którym zostaną zamontowane narożniki i profile. Szablony montażowe należy wypełnić masą naprawczą.
  • Krok 3. W kroku trzecim nadszedł czas na profile i narożniki. Montaż rozpoczyna się od przyłożenia pierwszego narożnika. Zaznacza się miejsca na otwory, które trzeba wywiercić wiertarką. Profil mocujemy za pomocą kołków rozporowych. Pozostałe profile i narożniki przytwierdzamy w ten sam sposób. Po zamontowaniu wszystkich elementów można usunąć szablony montażowe. Zakładamy łączniki do profili, a szczeliny dylatacyjne między profilami wypełniamy silikonem.
  • Krok 4. Kolejny etap to przystąpienie do wykonania hydroizolacji tarasu lub balkonu. Najpierw nakłada się masę uszczelniającą w miejscu narożników i profili. W miejscach łączenia podłoża z murami nakładamy dodatkowo taśmę uszczelniającą.
  • Krok 5. W kolejnym kroku należy ułożyć na podłożu pierwszą warstwę hydroizolacji. Potem warto ją nieco zwilżyć. W ten sposób uzyskamy gładką, wilgotną powierzchnię.
  • Krok 6. W czasie oczekiwania na wyschnięcie pierwszej warstwy hydroizolacji należy usunąć z profilów taśmę zabezpieczającą perforację.
  • Krok 7. Po odczekaniu ok. 4–5 godzin można przystąpić do nakładania drugiej warstwy hydroizolacji.
  • Krok 8. Nie wcześniej niż 24 godziny od nałożenia drugiej warstwy hydroizolacji można przystąpić do wykończenia balkonu lub tarasu. Można do tego wykorzystać np. płytki ceramiczne i wysokoelastyczną zaprawę klejową.

Uwaga! W przypadku wykonywania tarasów i balkonów bardzo ważne jest nadanie poszczególnym warstwom odpowiednich spadków. Dzięki temu gromadząca się na nich woda opadowa lub użytkowa (pozostała np. po myciu powierzchni) zostanie odprowadzona zgodnie z zamierzeniem: ku dedykowanym zewnętrznym krawędziom, do rynien lub rur spustowych.

Izolacja tarasu krok po kroku - instrukcja
Autor: Bricoman

Koszty wykonania hydroizolacji tarasu

Ostateczny koszt wykonania hydroizolacji na balkonie lub tarasie jest trudny do oszacowania bez rozpatrywania konkretnego przypadku. Zależy on bowiem od powierzchni, jaką należy zabezpieczyć oraz od ilości i rodzaju zastosowanych warstw, co w przypadku tarasu wynika także z jego lokalizacji. Ceny mas uszczelniających wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kg, a ich wydajność zależy od specyfiki wybranej substancji. Papa podkładowa to koszt rzędu od kilku do kilkunastu złotych za metr kwadratowy. Do tego koszty dodatkowych materiałów (np. termoizolacja), akcesoriów oraz materiałów wykończeniowych. Doliczyć należy oczywiście także koszty samej robocizny, które mogą się wahać od kilkudziesięciu do nawet klikuset złotych za metr kwadratowy.

Poprawnie wykonana hydroizolacja balkonu lub tarasu to gwarancja, że taka konstrukcja będzie służyła nam długo, będzie bezpieczna (nie zostanie osłabiony materiał konstrukcyjny), a do tego balkon, taras oraz pomieszczenia pod nim nie będą narażone na rozwój grzybów. Z tych względów nie warto oszczędzać na wykonaniu takiego zabezpieczenia.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE