Sztuka bonsai: naśladowanie natury. Bonsai – natura w miniaturze. Style bonsai

2013-10-28 12:12 Paweł Romanowski
bonsai
Autor: photos.com Sztuka bonsai polega na naśladowaniu przyrody

Prawidłowo uformowane drzewko bonsai znakomicie imituje drzewo rosnące w naturze. Sztuka bonsai polega bowiem na naśladowaniu przyrody. Poznaj style bonsai.

Dobrze uformowane drzewko bonsai ma wyeksponowany i uformowany pień, spękaną korę i potężne konary – wygląda dokładnie tak samo jak stare, kilkusetletnie drzewo rosnące w naturze. Nie jest łatwo osiągnąć taki efekt uprawiając roślinę w doniczce. Wymaga to dużej wiedzy, stosowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych oraz wielu lat pracy.

Sztuka bonsai – miniaturyzacja roślin

Drzewko bonsai to miniaturowe dzieło sztuki, imitujące stare drzewo. Efekt ten uzyskuje się dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym, m.in. formowaniu pędów za pomocą drutu. Dzięki temu pędy rosnące ku górze (charakterystyczne dla młodych roślin) można uformować tak, aby rosły na boki (tak jak konary starych drzew). Nie bez znaczenia jest także fakt, iż drzewka bonsai rosną w płaskich doniczkach, które „naśladują” trudne warunki panujące w naturze. Aby rośliny zachowały niski wzrost i uformowany kształt niezbędne będzie regularne przycinanie pędów i korzeni.

Sztuka bonsai – naśladowanie natury. Style bonsai

Aby drzewko bonsai wyglądało naturalnie, trzeba obserwować drzewa rosnące w naturalnych warunkach i z nich czerpać inspirację. Można także wybrać jeden z 15 stylów bonsai, różniących się kształtem i pochyleniem pnia. Do najpopularniejszych stylów bonsai należą:

  • Chokkan – wyprostowany pień, gałęzie uformowane w kształcie piramidy wyrastające we wszystkich kierunkach, także do tyłu,
  • Moyogi – podobny kształt jak Chokkan, jednak jego pień nie jest idealnie prosty lecz nieregularny,
  • Shakan – to drzewko o pniu prostym, pochylonym w lewo lub w prawo,
  • Yose-uye – to kilka drzewek (najlepiej więcej niż 3), posadzonych w płaskim pojemniku, czasami na płaskiej płycie skalnej,
  • Kengai – czyli styl kaskadowy. Bardzo popularny, choć trudny do stworzenia.

Bardzo często sztuce bonsai towarzyszą dodatkowe elementy kompozycyjnie np. mech lub kamienie.

bonsai
Autor: photos.com Sztuka bonsai polega na naśladowaniu przyrody
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE