Podlewanie roślin doniczkowych

2010-09-02 2:00 Opracowanie redakcja Wymarzonyogrod.pl

Chętnie ozdabiamy nasze wnętrza roślinami doniczkowymi. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest podlewanie roślin doniczkowych. Podpowiadamy jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach.

Korzenie rośliny uprawianej w doniczce mają ograniczoną powierzchnię rozrastania się. Ograniczona jest także ilość podłoża, w którym rosną. Dlatego istotne jest, aby podłoże to miało odpowiednią dla danej rośliny wilgotność. A to możemy zapewnić przez podlewanie.

Gdy zabraknie wody, roślina staje się coraz bardziej wiotka, słaba, a z czasem usycha. Wytrzymałość na niedobór wody jest zależna od zapotrzebowania danej rośliny na wodę. Na przykład sukulenty, które mają zdolność magazynowania wody w swoich tkankach, nie wymagają intensywnego podlewania i wytrzymają znacznie dłużej bez podlewania niż rośliny o delikatnych i cienkich liściach. Podobnie egzemplarze, które stoją w pomieszczeniach, w których panuje wyższa wilgotność, np. w kuchni bądź łazience, wytrzymają dłuższe przerwy w podlewaniu, niż te, które ustawimy w nasłonecznionym salonie bądź ogrzewanym pokoju.

Podlewanie roślin doniczkowych

Roślinę, która wymaga podłoża bardzo wilgotnego, należy podlewać tak, aby ziemia była stale całkowicie wilgotna, ale nie nasiąknięta wodą. Trzeba pamiętać, aby nawet wierzchnia warstwa podłoża w doniczce nie była przesuszona.
Roślina, która powinna mieć podłoże wilgotne powinna być tak podlewana, by w okresie między podlewaniami wierzchnia warstwa podłoża (1–2 cm) przeschła, ale pod tą warstwą podłoże było wilgotne.
Roślinę wymagającą podłoża lekko wilgotnego nawadniamy tak, by między kolejnymi podlewaniami ziemia przeschła do połowy wysokości doniczki.
Rośliny podlewamy najczęściej do doniczek, strumień wody kierując na podłoże. Rośliny powinny być tak posadzone, aby od górnej krawędzi doniczki do powierzchni podłoża pozostawało 1,5–2 cm, wtedy wlewana woda nie będzie wypływać z doniczki. Wlewamy wodę aż do wypełnienia doniczki po brzeg. Woda wsiąka powoli, trzeba więc poczekać, aby zaobserwować, czy pojawi się w podstawce. Jeśli czas od momentu wlania wody do jej pojawienia się na podstawce jest wyjątkowo krótki, oznacza to, że albo podłoża w doniczce jest zbyt mało – wtedy należy roślinę przesadzić uzupełniając podłoże, albo ziemia w doniczce jest bardzo przesuszona (wtedy czekamy aż woda w podstawki zostanie pobrana i jeszcze kilkakrotnie nalewamy wody do podstawki, aż do momentu gdy roślina przestanie pobierać wodę).

Nietypowe podlewanie roślin doniczkowych

Niektóre rośliny trzeba podlewać w inny sposób. Przykładowo te o włochatych liściach (np. fiołki afrykańskie) powinny być podlewane wyłącznie do podstawki, ponieważ woda, która dostanie się na powierzchnie liści może powodować gnicie bądź oparzenia w miejscu, gdzie padają promienie słoneczne. Natomiast u roślin tworzących rozety, np. z rodziny ananasowatych (echmea, bromelia), warto także wlać wodę do środka rozety, ponieważ pobierają one wodę również przez liście.

Podlewanie roślin doniczkowych
Autor: www.photos.com Roślina, która nie jest podlewana, traci turgor
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE