Stary sad [Porada eksperta]

2019-03-07 9:33

Witam, przeprowadziłam się na wieś i przypadł mi w udziale stary sad pełen jabłoni, grusz i śliw. Z tego co wiem, nikt przez lata się nim nie zajmował, drzewa owocują bardzo słabo. Czy można coś jeszcze z tym zrobić, czy raczej nastawić się na usunięcie starych drzew i zasadzenie nowych? Jeśli nowe, to kiedy sadzić i jakie odmiany najlepiej wybrać, czym zasilić glebę?

Stary sad
Autor: GettyImages
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Jestem zwolenniczką pielęgnowania starych odmian drzew owocowych. Tak zwane "nowoczesne" odmiany niskopienne są wyhodowane do produkcji wielkotowarowej, wymagają kilkunastu oprysków w sezonie, bo łatwo ulegają chorobom i szkodnikom i żyją dość krótko. Stare odmiany są odporne na mróz, wytrzymują też dobrze okresową suszę. Charakteryzują się rozmaitością smaku i zastosowania.

Warto rozpoznać odmiany rosnące w Pani sadzie. Jeśli jest naprawdę stary, prawdopodobnie dobrano odmiany tak, by owocowały od wczesnego lata po późną jesień. Może trafią się np. takie jabłka, które dojrzewaj dopiero po zerwaniu i są najsmaczniejsze zimą, albo takie, które nadają się na przetwory. Proszę wpisać w Google hasło "stare jabłonie pielęgnacja".

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.