Urządzenia i preparaty na komary. Poznaj skuteczne sposoby na komary

2019-06-14 15:54

Jak zwalczać komary w ogrodzie i w domu? Wybieramy skuteczne sposoby i preparaty do odstraszania komarów: fumigatory, repelenty, lampki owadobójcze.

Komary w ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com Największe skupiska komarów występują latem, szczególnie w mocno zarośniętych ogrodach

Im dłuższe i cieplejsze stają się dni, tym więcej w domu pojawia się nieproszonych gości – dokuczliwych, wlatujących przez okno owadów. Choć tak małe, przeszkadzają i denerwują. Uciążliwą obecność komarów odczuwają zwłaszcza ci, którzy mieszkają w pobliżu lasu lub zbiorników wodnych. Przed komarami, muchami, osami i innymi latającymi intruzami można się jednak skutecznie chronić.

Naturalne sposoby na komary

Komarom wystarczy byle kałuża, żeby rozmnażały się w rekordowym tempie. Woda w jeziorach jest wręcz wymarzonym lęgowiskiem. Naukowcy przypuszczają, że komary lokalizują swoją ofiarę za pomocą węchu. Przyciąga je zapach człowieka i wydychany przez niego dwutlenek węgla, którego zwiększone stężenie wyczuwają nawet z odległości kilku kilometrów. By chronić dom przed komarami warto sięgnąć najpierw po naturalne sposoby.

  • Olejki eteryczne na komary

Skuteczną bronią na komary są olejki eteryczne: z trawy cytrynowej, goździkowy, paczulowy oraz eukaliptusowy, ponadto rozmarynowy, cedrowy, geranium, lawendowy, bazyliowy oraz tymiankowy. Można je zastosować w kominku terapeutycznym lub dodać do płukania przy praniu firan i zasłon.

  • Rośliny odstraszające komary

Aby odstraszyć komary sprawdza się też ustawienie na parapecie niektórych roślin. Zapach bazylii, mięty, kocimiętki i pelargonii odstraszy nieproszonych gości. Komary nie znoszą także zapachu cebuli, czosnku, wanilii czy selera, można je więc na noc ułożyć na talerzyku przy oknie. Podobnie działają liście pomidorów i mięty.

Sposoby na komary - jakie działają najskuteczniej?

Właśnie zapach, tyle że taki, którego komary nie lubią. W sklepach jest duży wybór preparatów na komary - do stosowania w pomieszczeniach, na balkonach oraz bezpośrednio zabezpieczających naszą skórę (do smarowania czy spryskiwania). Do wyboru mamy aerozole na komary, spreje, płyny, zapachowe świece ogrodowe, lampy odstraszające komary, drewniane kwiaty nasączone środkiem odstraszającym komary do postawienia w wazonie lub balkonowej doniczce, lub urządzenia elektryczne – elektrofumigatory. Wystarczy na noc włączyć je do kontaktu w sypialni.

Przeczytaj też:

Niektóre emitują wówczas ultradźwięki odstraszające komary, inne podgrzewają płytkę nasączoną substancją owadobójczą, powodując jej uwalnianie się. Podobne działanie ma spirala owadobójcza – wystarczy zapalić jej końcówkę. W czasie żarzenia się spirali wydzielają się opary zawierające aletrynę, która odstrasza i zabija komary oraz meszki. Można ją stosować w domu lub na przylegającym do sypialni tarasie czy balkonie. Podobnie jak elektrofumigatorów nie należy jej jednak używać w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci lub osoby starsze i chore, a po każdym zastosowaniu trzeba rano dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.

Preparaty zapachowe odstraszające komary

Skutecznym sposobem na komary są także plastry z mikrokapsułką zawierającą roślinny olejek citronella. Po zgnieceniu mikrokapsułki przyklejamy plaster na meblach, ubraniu lub obroży psa. Zapachowa warstwa ochronna zabezpiecza przed atakiem komarów na odległość metra. Przeciętny czas działania tych środków wynosi ok. 8 godzin. Plastry są najbardziej skuteczne przez 6-8 godzin. Ich działanie można trochę przedłużyć naciskając mikrokapsułkę, żeby wyparowały resztki oleju.

Przeczytaj też:

Środki zapachowe można stosować bez obaw, że wywołają skutki uboczne. Tylko w nielicznych wypadkach niektóre substancje wchodzące w ich skład wywołują niepożądane reakcje u osób ze skłonnościami do alergii. Zupełnie nieszkodliwe są pod tym względem plastry, które zaleca się do naklejania także na skórę. Można je stosować do ochrony przed komarami niemowląt i osób z poparzeniami lub chorobami skóry.

Preparaty zabijające komary

Fumigatory. Zalicza się do nich powodujące śmierć komarów preparaty w postaci trujących gazów, dymów lub pary. W sklepach można kupić płyny owadobójcze do spryskiwania pomieszczeń, płytki układane w kilku miejscach mieszkania oraz spirale, które nadają się na balkon. Spirale są osadzone na stojaczku. Żarząc się, wydzielają trujące opary, które zabijają komary i inne owady. Elektrofumigatory. Składają się z zapasu płytek owadobójczych i odparowywacza. Sposób użycia jest prosty: płytkę nasączoną specjalnym preparatem wkłada się pod kratkę odparowywacza, który następnie umieszcza się w gniazdku elektrycznym. Po włączeniu do sieci 220 V opary preparatów ulatniają się. Niektóre urządzenia mają lampkę kontrolną, która zapalając się informuje, że elektrofumigator jest podłączony do prądu.

Lampka. Ma małą żarówkę, którą osłania metalowa siatka lub gęsto rozmieszczone pionowe pręciki. Przez metalowe części płynie prąd, śmiertelnie porażając owady, które zwabione światłem dotkną metalu. Natężenie prądu jest śmiertelne tylko dla owadów, nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Lepiej jednak zachować niezbędne środki ostrożności i umieścić lampkę na odpowiedniej wysokości, z dala od łóżek domowników. Żeby urządzenie spełniło swoje zadanie, trzeba wyłączyć wszystkie inne źródła światła (również telewizory), owady bowiem zawsze wabi najsilniejsze z nich. Owadobójcze płytki zabezpieczają pomieszczenie o powierzchni 16 m2 przez 4 miesiące. Spirale żarzą się około 6 godzin. Jeżeli z elektrofumigatora korzystamy przez ok. 8 godzin dziennie, to wystarczy on na 25 dni, a nawet miesiąc.

Zwalczanie komarów w domu - środki ostrożności

Po środki owadobójcze sięgajmy w ostateczności, gdyż w ich skład wchodzą insektycydy, substancje szkodliwe dla zdrowia. Przed użyciem przeczytajmy dokładnie instrukcję obsługi. Nie wolno ich używać w pokojach, w których przebywają niemowlęta, małe dzieci i osoby chore, zwłaszcza alergicy. Nie można ich stosować w pobliżu żywności, nie opakowanych artykułów spożywczych. Trzeba uważać, żeby preparaty nie miały kontaktu z otwartym ogniem ani nie dostały się do wody. Szczególną ostrożność zaleca się przy stosowaniu płytek do zwalczania owadów, gdyż są nasączone silną substancją owadobójczą. Po ich użyciu trzeba dokładnie umyć ręce.

Zwalczanie os - jak się pozbyć gniazda os w ogrodzie
Sonda
Czym łagodzisz ukąszenia komarów?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.