Opryski na mszyce na roślinach balkonowych - stosowanie ekologicznych preparatów

2019-06-01 1:00 Michał Mazik
Opryskiwacz - Kwazar
Autor: Kwazar Opryskiwacz Venus Super 360 znajduje m.in. zastosowanie przy opryskach roślin na mszyce na balkonie

Mszyce to jedne z najgroźniejszych szkodników roślin, także wielu kwiatów balkonowych. Występując masowo doprowadzają nawet do zamierania roślin. Na szczęście mszyce można skutecznie zwalczać. W sukurs przychodzą ekologiczne preparaty – dostępne w sklepach lub produkowane samodzielnie. Jak wykonać opryski na mszyce na roślinach balkonowych?

Mszyce to owady łatwe do rozpoznania: są niewielkie (1-2 mm długości), mają nieproporcjonalnie długie, cienkie odnóża, a podczas żerowania pozostawiają charakterystyczny produkt przemiany materii – lepką spadź. Ciało mszyc może mieć – w zależności od gatunku – różną barwę: od jasnozielonej po prawie czarną. Spotyka się zarówno formy bezskrzydłe, jak i uskrzydlone. Mszyce występują masowo, jedna kolonia może liczyć nawet kilkaset osobników.

>>Przeczytaj też: Mszyce: szkodniki roślin. Jak wyglądają mszyce i jakie atakują rośliny

Szkodliwość i występowanie mszyc na roślinach balkonowych

Mszyce żerują na różnych gatunkach – od roślin ozdobnych po jadalne. Często atakują róże, fuksje, werbeny, plektrantusy, surfinie, petunie i nasturcje. Szczególnie ten ostatni gatunek uchodzi za "przysmak" mszyc i w ogrodzie jest nawet traktowany jako pułapka na te szkodniki. Owady są także zmorą osób uprawiających na balkonach warzywa lub krzewy owocowe.
Podczas żerowania mszyce wysysają soki z roślin (głównie z liści). Pierwsze objawy to punktowe, jasne przebarwienia. Z czasem liście deformują się i skręcają. Może to prowadzić do ogołacania i zamierania roślin. Nowe pędy są skarłowaciałe. W dodatku mszyce wydzielają lepką spadź, która może powodować wystąpienie grzybów sadzakowych. Działalność mszyc często wiąże się z inwazją mrówek, które żywią się ich słodkimi wydzielinami. Mrówki mogą nawet walczyć i odganiać biedronki, naturalnego wroga mszyc.

Ekologiczne zwalczanie mszyc – preparaty gotowe lub przygotowane samodzielnie

W sklepach ogrodniczych i sieciach handlowych można kupić różne ekologiczne preparaty na mszyce, które są bezpieczne dla człowieka oraz środowiska naturalnego, a sprawdzają się w walce ze szkodnikami. To m.in. Agricolle zawierający wyciąg z glonów, Emulpar oparty na bazie oleju rydzowego oraz Biochron zawierający wyciąg z czosnku.
Wiele skutecznych preparatów zwalczających mszyce można wykonać samodzielnie wykorzystując rośliny lecznicze, w tym chwasty. Najczęściej do zwalczania mszyc stosuje się preparaty z cebuli, czosnku, pokrzywy oraz mniszka lekarskiego. Receptury są różne.

>>Przeczytaj też: Ekologiczny sposób na mszyce. Co na MSZYCE: zwalczanie mszyc

Ekologiczny preparat na mszyce - zasady przygotowania

Przygotowując samodzielnie ekologiczny preparat na mszyce należy stosować się do kilku zasad:

  1. Im większa dawka surowca (np. ząbków czosnku) na jednostkę wody, tym silniejszy preparat. Najczęściej wykorzystuje się 100-200 g fragmentów roślin na 10 litrów wody. Warto przy tym pamiętać, że surowiec świeży jest skuteczniejszy od suszonego i można stosować go w mniejszej ilości (dotyczy pokrzywy i mniszka). Każdy materiał roślinny trzeba dokładnie rozdrobnić.

  2. Na efektywność działania preparatu wpływa czas produkcji. Najszybciej przygotowuje się gotowane wywary (gotowane przez około 30 minut). Preparat można także pozostawić na 1-2 dni. Takie środki zazwyczaj stosuje się bez rozcieńczenia. Ze względu na łatwość i wygodę przygotowania są polecane dla osób nieposiadających ogródków, które chcą szybko interwencyjnie ochronić rośliny balkonowe.

  3. W ogrodzie można natomiast przygotować gnojówkę, która do fermentacji potrzebuje 7-14 dni. Ten preparat powinno się rozcieńczać wodą (w stosunku 1:5, 1:10). Ma też swoją wadę – gnojówka wydziela intensywny, nieprzyjemny zapach.

  4. Wyciągi należy wykorzystać od razu (tzn. w ciągu dnia), gnojówki można przechowywać dłużej (przez 1-2 miesiące). Stosuje się je po przecedzeniu (w ten sposób uniknie się zablokowania opryskiwacza).

Dobrym sposobem na walkę z mszycami są roztwory wody z rozpuszczonym szarym mydłem. Gęsta substancja osadza się na ciele owadów uniemożliwiając im oddychanie.

Opryskiwacz - Kwazar
Autor: Kwazar Opryskiwacz Venus Super 360 znakomicie sprawdza się przy opryskach kwiatów balkonowych

Jak stosować opryski na mszyce?

Aby zwalczyć mszyce zazwyczaj potrzeba przeprowadzenia 2-3 zabiegów z odstępach 5-7-dniowych. Prace najlepiej wykonać rano lub wieczorem, aby ograniczyć ryzyko poparzenia mokrych roślin przez słońce. Należy zadbać o to, by rośliny były dokładnie potraktowane preparatem, zwłaszcza od spodniej strony blaszki liściowej. Duże znaczenie ma jakość opryskiwacza – powinien umożliwiać precyzyjny oprysk.

Ekologiczne preparaty są na tyle skuteczne, że powinny być pierwszym wyborem w zwalczaniu mszyc. Zdarza się, że naturalne sposoby zawiodą, wtedy niestety trzeba sięgnąć po chemię (np. Mospilan). W obu przypadkach kluczem jest nie tylko szybka reakcja, odpowiedni dobór środka, ale także wysokiej jakości sprzęt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE