Jak zadbać o rośliny w ogrodzie w czerwcu? Pielęgnacja roślin w ogrodzie w czerwcu

2023-05-30 14:02
Czerwiec w ogrodzie
Autor: Zuzanna Bartman W czerwcu w ogrodzie pięknie kwitną róże - nie można zapominać o ich pielęgnacji

Czerwiec w ogrodzie to czas obfitego kwitnienia roślin ozdobnych i intensywnych prac pielęgnacyjnych. W tym miesiącu musimy zadbać o rośliny w ogrodzie. Jak pielęgnować rośliny w ogrodzie w czerwcu?

Czerwiec w ogrodzie to czas ważnych prac pielęgnacyjnych. Rabaty i trawniki mamy już założone, żywopłoty ładnie rosną, zbieramy pierwsze owoce i cieszymy się pięknem bujnej roślinności. W czerwcu kwitnie wiele roślin ozdobnych. Aby utrzymać ogród w dobrej kondycji trzeba systematycznie dbać o rośliny w nim rosnące.

Spis treści

  1. Jak zadbać w czerwcu o drzewa i krzewy ozdobne?
  2. Jak pielęgnować byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie w czerwcu?
  3. Co wysiewamy w czerwcu?
  4. Pielęgnacja w czerwcu roślin cebulowych i bulwiastych
  5. Jak zadbać o trawnik w czerwcu?
  6. Pielenie chwastów - ważny zabieg pielęgnacyjny w czerwcu

Jak zadbać w czerwcu o drzewa i krzewy ozdobne?

  • Do połowy czerwca zasilamy drzewa i krzewy nawozem wieloskładnikowym lub kompostem.
  • Pod koniec miesiąca strzyżemy żywopłoty liściaste (pod warunkiem jednak, że gnieżdżące się w nich młode ptaki opuściły już swoje gniazda). 
  • Obrywamy przekwitłe kwiatostany azalii i różaneczników (aby przedłużyć okres kwitnienia, spowodować obfite kwitnienie w roku następnym, a także dlatego, że po prostu szpecą). Po przekwitnięciu krzewy rododendronów zasilamy. Dbamy, by zawsze miały wystarczającą warstwę ściółki, najlepiej z kory sosnowej.
  • W czerwcu kwitną krzewy róż. Aby im to ułatwić, powinniśmy zadbać o wieloskładnikowe nawozy, które wspomogą wzrost róż, a otaczającą je przestrzeń należy skrupulatnie odchwaszczać. Jak w przypadku innych roślin, usuwać musimy przekwitające kwiatostany i niezbyt często, ale obficie podlewać róże. Różom powtarzającym kwitnienie przycinamy pędy z przekwitłymi kwiatami (o dwie pary liści poniżej kwiatu), aby pobudzić je do ponownego kwitnienia. Wycinamy pojawiające się odrosty podkładek.
  • Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, po przekwitnięciu przycinamy krzewy kwitnące wiosną: forsycję, wczesne tawuły, krzewuszkę i pigwowiec.

Jak pielęgnować byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie w czerwcu?

Wycinamy przekwitłe, pożółkłe i suche części roślin. Systematycznie usuwamy pojawiające się chwasty.

Byliny kwitnące wczesnym latem (takie jak chaber górski, dzwonek ogrodowy, ostróżka ogrodowa, przymiotno ogrodowe, szałwia omszona) mocno przycinamy, gdy przekwitną. Zmusi je to do ponownego kwitnienia pod koniec lata lub jesienią. Po przycięciu podlewamy obficie i nawozimy.

Warto nawozić glebę, na której rosną już rośliny – uzupełni to wypłukane składniki pokarmowe. Możemy użyć nawozów wieloskładnikowych (Azofoska, Polifoska), mieszanek nawozowych przeznaczonych dla poszczególnych grup roślin lub kompostu (rozłożonego jako ściółka lub przekopanego z ziemią).

Pamiętajmy, żeby nawozić rośliny dobrze już ukorzenione, a więc nie wcześniej niż trzy-cztery tygodnie po posadzeniu czy wysianiu.

W czerwcu możemy rozmnażać rośliny ozdobne:

  • przez podział – byliny, które zakończyły już kwitnienie: pierwiosnki, aster alpejski, zawciąg nadmorski;
  • przez sadzonki korzeniowe – mak wschodni i przykwiatkowy.

Czerwiec to czas intensywnego wzrostu roślin kwitnących. Nie ma się co dziwić, wszak rozpoczynają się najbardziej słoneczne tygodnie wegetacyjne. Warto pamiętać, że wysokie rośliny bywają narażone na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Wątłe łodygi często załamują się przy silnym wietrze, bywają łamane przez domowe zwierzęta lub łamią się pod ciężarem kwiatów. Można je zabezpieczyć podporami wykonanymi własnoręcznie ze starych desek, gałęzi czy prętów. Na rynku dostępne są także kolumny - składające się z pojedynczych lub zestawianych ze sobą segmentów. Te sprawdzają się szczególnie przy nadawaniu kształtu pnączom, mającym urozmaicić wygląd ogrodu i dodać mu indywidualnego, baśniowego charakteru. Nie ma znaczenia czy wykorzystasz drewno, metal, czy inne tworzywo – liczy się funkcjonalność. Estetyczne i dobrze wbite mogą być niezauważalne w domowych ogródku.

Co wysiewamy w czerwcu?

W czerwcu wysiewa się:

  • na rozsadnik – byliny: orliki, dzwonek szerokolistny i karpacki, rogownice , sasanki;
  • na rozsadnik lub do skrzynek – rośliny dwuletnie: stokrotki, bratki, niezapominajki, goździk brodaty;
  • na rozsadnik lub na miejsce stałe – łubiny i rośliny dwuletnie: dzwonek ogrodowy, naparstnice, prawoślazy (malwy);
  • na miejsce stałe – rośliny jednoroczne, które zdążą zakwitnąć przed jesienią: groszek pachnący, smagliczki , nagietki.

Pielęgnacja w czerwcu roślin cebulowych i bulwiastych

W czerwcu wykopujemy cebule tulipanów i hiacyntów – najlepiej wtedy, gdy ich liście zaczynają żółknąć. Pozostawione w ziemi mogą mieć zbyt wilgotno, co utrudniłoby tworzenie pąków. Z pozostawionych w ziemi cebul, po dwóch, trzech latach, wyrosną rośliny drobniejsze, bardziej podatne na choroby i słabiej kwitnące. Ponadto wykopując cebule, można oddzielić chore i uszkodzone oraz wybrać do dalszej uprawy najdorodniejsze cebule przybyszowe. Aby cały wysiłek związany z wykopywaniem, segregowaniem i suszeniem nie poszedł na marne, trzeba zapewnić cebulom odpowiednie warunki:

  • po wykopaniu dosuszać w temperaturze 25-35°C, 
  • przechowywać w przewiewnym, suchym pomieszczeniu w temperaturze 17-20°C.

Co 3-4 lata, gdy rośliny nadmiernie się zagęszczą, wykopujemy:

  • od początku czerwca: przebiśniegi, ranniki i tulipany botaniczne;
  • od drugiej dekady czerwca: cebulice, ifejony, kokorycze, kosaćce żyłkowane, krokusy, narcyzy, psizęby liliowate, śnieżyce, śnieżniki, śnieżyczki;
  • od połowy czerwca: hiacynty, obrazki, puszkinie, szachownice, szafirki, śniedki, zimowity;
  • pod koniec czerwca: wiosenne czosnki ozdobne, iksjoliriony.
Wykopywanie cebul tulipanów
Autor: GettyImages Cebule tulipanów wykopujemy z gruntu na przełomie czerwca i lipca

Jak zadbać o trawnik w czerwcu?

Zdrowy, gęsty i zadbany trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Kosić go trzeba regularnie, dbając o to, by nie uszkadzać fragmentów murawy, wyrywając trawę wraz z korzeniami. Czerwiec to czas koszenia, co 1-2 tygodnie w zależności od warunków pogodowych i tempa wzrostu trawy. Dzięki regularnemu przystrzyganiu trawa jest zdrowsza, jej źdźbła stają się silniejsze i skuteczniej korzystają ze składników pokarmowych. Warto pamiętać, by zmieniać tor poruszania się kosiarką po trawniku tak, by nie tworzyć ubitych szlaków.

Sprawdź też:

Kolejnym zabiegiem, jaki trzeba wykonywać w czerwcu na trawniku systematycznie jest nawadnianie. Miesiące letnie wymagają dodatkowego podlewania trawnika. Okresowo trzeba to robić nawet codziennie. Jak i w przypadku kwiatowych i warzywnych rabatek, trawnik trzeba też pielić. Im gęstsza murawa, tym trudniej chwasty na niej wzrastają. Warto więc dbać o nią odpowiednim przystrzyganiem, nawadnianiem, nawożeniem i ewentualnymi dosiewami.

Pielenie chwastów - ważny zabieg pielęgnacyjny w czerwcu

Podobnie jak w poprzednich miesiącach wegetacji roślin, także w czerwcu trzeba systematycznie pielić chwasty. Pozbycie się ich z gruntu na którym rosną już rabatki kwiatów czy warzyw, pomoże uniknąć sytuacji, gdy będą one osłabiać wzrost roślin - odbierając im światło, wodę oraz zawarte w glebie składniki pokarmowe.

Jak pielić? Przede wszystkim usuwać całą roślinę wraz z korzeniami. Im głębiej sięgniesz, tym skuteczniej zapobiegniesz ich dalszemu rozrostowi. Ziemia, która nie została jeszcze obsadzona, powinna zostać przekopana i odstawiona na około dwa tygodnie i ponownie wypielona z nowych pędów. W przypadku większych upraw można skorzystać z ekologicznych środków, takich jak np. oprysk roztworem octu z wodą. Gdy wszystko zawiedzie, zostają jeszcze chwastobójcze środki chemiczne. Te ostatnie są już ostatecznością. Oprócz chwastów doprowadzają do wyjałowienia gleby oraz mają negatywny wpływ na wszystkie rośliny - także warzywa i owoce.

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają