Zabezpieczanie roślin przed zimą w listopadzie

2019-11-01 21:40 Opracowanie: redakcja serwisu

Listopad w ogrodzie to czas na przygotowanie roślin do zimy. Podpowiadamy jakie rośliny trzeba okryć na zimę i jak zabezpieczyć przed zimą rośliny wrażliwe na mróz. Przygotowanie ogrodu do zimy.

W listopadzie trzeba przygotować ogród do zimy. Wrażliwe na mróz rośliny trzeba okryć przed nastaniem zimnych dni. Przeczytaj jak zabezpieczyć przed zimą rośliny w ogrodzie, na balkonie i tarasie.

Listopad w ogrodzie: jakie rośliny okryć przed zimą

Po pierwszych przymrozkach okrywamy rośliny wieloletnie wrażliwe na niską temperaturę (takie jak lawenda, zawilec japoński, pustynnik, trytomma, pełniki, rozplenice, miskanty, tymianek, krokosmia, trawa pampasowa) oraz te, które posadziliśmy jesienią. Nie są jeszcze dobrze ukorzenione i mróz może je uszkodzić. Okrywamy także posadzone jesienią rośliny cebulowe (tulipany, narcyzy, hiacynty i inne, rozkładając warstwę kompostu, suchych liści, kory, słomy lub torfu o grubości 2–3 cm. Robimy to dopiero wtedy, gdy ziemia będzie lekko zmrożona, ponieważ jeśli rozłożymy okrycie zbyt wcześnie, stworzymy dobrą kryjówkę dla gryzoni, które chętnie zjadają cebule roślin ozdobnych. Taka osłona chroni przed gwałtownymi zmianami temperatury oraz wysuszającym działaniem mroźnego wiatru, szczególnie w bezśnieżne zimy.
Przed zimą należy również okryć krzewy róż (matami lub włókniną), a ich podstawy obsypać kopczykiem do wysokości 20–40 cm, gdy temperatura spadnie poniżej 5 st.C. Wrażliwe na mróz sa także niektóre rośliny owocowe, szczególnie brzoskwinie, morele, orzechy włoskie i jeżyna bezkolcowa. Wokół nasady pni młodych drzew usypujemy kopczyk z ziemi, a pień i nasadę korony zabezpieczamy, otulając słomą lub grubym papierem (kartonem). Ważne, aby warstwa ochronna otulała cały pień, musimy dobrze ją przymocować, owijając sznurkiem. Pędy jeżyny oraz wrażliwych na mróz odmian winorośli możemy zdjąć ostrożnie z podpór, ułożyć płasko na ziemi i przysypać około 20-centymetrową warstwą gleby. Jeśli pędy okażą się zbyt sztywne, nasady krzewów zabezpieczamy tak jak młode drzewa owocowe.

Listopad w ogrodzie: zabezpieczanie roślin przed zimą

Przed zimą trzeba zabezpieczyć krzewy iglaste, szczególnie o pokroju kolumnowym, przed deformacją i rozłamywaniem pod ciężarem zalegającego na nich śniegu. Obwiązujemy je sznurkiem lub owijamy elastyczną siatką. Z iglaków o pokroju rozłożystym należy strząsać śnieg, aby nie połamał gałęzi. Krzewy iglaste wrażliwe na mróz (takie jak: sośnica japońska, wrażliwe odmiany cyprysika Lawsona, młode cedry) można owinąć agrowłókniną lub chochołem ze słomy. Podobnie postępujemy z krzewami różaneczników, hortensji, róż pnących oraz wrażliwych na mróz gatunków prowadzonych na pniu (irgi, migdałki, szczodrzeńca). Nie używamy do tego folii, ponieważ nagrzewa się i nie przepuszcza powietrza, co spowodować może uszkodzenie roślin.
Zabezpieczyć przed zimą należy także rośliny zimujące na balkonach i tarasach. Te gatunki, które znoszą niskie temperatury, możemy tam pozostawić, osłaniając je przed mrozem i wiatrem. System korzeniowy chronimy, wstawiając pojemniki z roślinami (donice, skrzynki) np. do kartonowych pudeł wypełnionych styropianem, trocinami, suchymi liśćmi, słomą. Pamiętajmy, aby pozostawić roślinom otwory odpływowe, tak aby woda nie zalegała w korzeniach. Pędy możemy osłonić agrowłókniną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE