OGRÓD ZIMOWY: rośliny w ogrodzie zimowym

2013-05-20 17:02 Wiesław Gawryś

OGRÓD ZIMOWY: wybieramy rośliny. Zacinający deszcz, bure niebo i zamierające z zimna rośliny w ogrodzie. Tuż obok, za szybą, gąszcz egzotycznej zieleni, stolik, fotel i przytulne ciepło wokół, czyli ogród zimowy. Zobacz jakie wybrać rośliny do ogrodu zimowego.

Ogród zimowy to szansa na zielony ogródek przez cały rok. Jak dbać o ogród zimowy, jakie wybrać rośliny do ogrodu zimowego: poradnik. Tak często wyobrażamy sobie przydomową oranżerię. Budujemy więc szklany domek, stawiamy w nim kwiaty i wtedy dopiero okazuje się, że musieliśmy popełnić jakiś błąd, bo rośliny w ogrodzie zimowym słabo rosną. Przydomowa oranżeria to wymarzone miejsce do uprawy roślin egzotycznych, które słabo rosną w pokojach. Pod warunkiem oczywiście, że stworzymy mikroklimat przypominający środowisko, w jakim rosną w naturze.

OGRÓD ZIMOWY: ogrzewanie oranżerii

Ogrzewanie w ogrodzie zimowym zależy od tego, jakie rośliny zamierzamy uprawiać. Najbardziej odpowiednia zimowa temperatura w przydomowej oranżerii wynosi 20°C. Po pierwsze – dobrze rośnie w niej bardzo dużo gatunków roślin, po drugie – i my z dużą przyjemnością przebywamy w takim miejscu. Ogród zimowy chłodniejszy, w których temperatura zimą wynosi około 10°C, jest doskonałym miejscem zimowania dla wrażliwych na mróz roślin uprawianych na tarasach i wielu roślin doniczkowych, niestety są zbyt chłodny dla ludzi. Ogrody zimowe z temperaturą około 25°C, ze względu na wysokie koszty ogrzewania zimą, są drogie w eksploatacji, a pielęgnacja roślin tropikalnych, które się w nich uprawia, jest kłopotliwa.

Ogród zimowy: wietrzenie (wentylacja) oranżerii

Wymiana powietrza ma duże znaczenie dla właściwego wzrostu roślin, pozwala też obniżyć temperaturę wewnątrz szklarni, która bez tego w upalne dni może dochodzić do 60°C.

Ogród zimowy: zacienienie (cieniowanie) oranżerii

Latem jest konieczne, gdyż mocno świecące słońce łatwo może przypalić rośliny.

Podlewanie roślin w ogrodzie zimowym

W słoneczne letnie dni podlewamy rośliny codziennie, a czasami nawet dwa razy dziennie. Przy pochmurnej pogodzie wystarczy podlewać co 2-3 dni. W okresie jesienno-zimowym podlewanie ograniczamy, pilnujemy jednak, żeby ziemia nie wyschła. Rośliny najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub po południu, ponieważ chłodna ziemia mniej intensywnie paruje i woda gromadzi się koło korzeni.

Ogród zimowy: nawożenie roślin w oranżerii

Rozpoczynamy miesiąc po posadzeniu roślin. Najlepiej stosować nawozy płynne, na przykład Florovit. Rośliny nawozimy od marca do września, co 2-3 tygodnie. Jesienią i zimą nie nawozimy. Jeśli wiosną zastosujemy nawóz wolno działający, na przykład Osmocote – nie musimy dokarmiać roślin do końca sezonu.

Ogród zimowy: wilgotność powietrza w oranżerii

Rośliny w przydomowej oranżerii powinny być zraszane codziennie, a w czasie upałów nawet kilka razy dziennie. Nie należy zraszać roślin silnie nasłonecznionych, bo mogłoby to spowodować poparzenia liści.

Ogród zimowy: sztuczne oświetlenie w oranżerii

Choć nie jest konieczne, warto je zainstalować jako element dekoracji ogrodu zimowego. Dyskretne światła rozmieszczone wokół roślin dodają im nadzwyczajnego uroku. Dzięki światłu będziemy ponadto mogli korzystać z naszej oranżerii także, gdy zapadnie zmrok.

Pamiętaj! Rośliny wymagają opieki nawet, gdy ty jesteś na urlopie. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej osoby, która zaopiekuje się oranżerią, możesz zamonować system automatycznego podlewania, wietrzenia i zacieniania.

Rośliny do ogrodu zimowego

Przed posadzeniem roślin w ogrodzie zimowym trzeba się zastanowić, ile czasu możemy poświęcić na ich pielęgnację. Początkujący ogrodnicy powinni wybierać gatunki do ogrodu zimowego, które mają małe wymagania – mogą to być „zwykłe” rośliny pokojowe. Nie sadźmy roślin w ogrodzie zimowym zbyt ekspansywnych obok tych, które rosną słabo, bo je zagłuszą. Obok siebie powinny znaleźć się gatunki o podobnych wymaganiach. Z przodu rośliny niższe, najdalej zaś wysokie, które będą tłem dla pozostałych. Pomiędzy roślinami wyższymi można posadzić gatunki, które znoszą duże zacienienie. Rośliny kwitnące i o barwnych liściach sadzimy na tle innych, tworzących bujną masę zieleni.
Pamiętajmy o roślinach ze zwisającmi pędami i o pnączach, które pomogą nam ukryć słupy konstrukcyjne.

Zbiornik wodny w oranżerii

Warto w ogrodzie zimowym wybudować mały zbiornik wodny, źródełko lub niewielką fontannę. W zbiorniku takim rośliny uprawiamy w pojemnikach lub specjalnie przygotowanych w dnie „kieszeniach”. Roślin nie powinno być dużo, bo najładniej wyglądają oczka, w których otwarte lustro wody zajmuje co najmniej połowę powierzchni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE