Zielone miejsce postojowe przed Twoim domem - kratka trawnikowa

2019-06-07 10:23 MATERIAŁ SPONSOROWANY
Zielone miejsce postojowe - Geoproduct
Autor: Geoproduct

Chciałbyś mieć piękny trawnik, a jednocześnie możliwość zaparkowania samochodu blisko domu? Marzy Ci się zielona droga do garażu? Szukasz alternatywy dla zabetonowanej przestrzeni? Jest na to sposób - wykorzystanie kratki trawnikowej.

Jednym z powszechniejszych zastosowań kratki trawnikowej jest wzmocnienie nawierzchni parkingowej, zarówno na użytek przemysłowy, jak i przydomowy. Choć z wyglądu niepozorna, sama kratka potrafi przenosić obciążenie od 100 do nawet 450 ton na metr kwadratowy! Do tego dochodzi wypełnienie, dodatkowo zwiększające nośność nawierzchni.

Kratka trawnikowa a ciężar samochodu

Jak to możliwe, że tak niepozorny materiał jak kratka trawnikowa jest w stanie udźwignąć całe rzędy samochodów? Zapewnia to konstrukcja kratki (podobna do plastra miodu) oraz należycie wykonana podbudowa, z odpowiednio wyrównanymi i ubitymi warstwami nośną i wyrównującą, dostosowana do warunków klimatycznych i glebowych panujących w miejscu ułożenia. Geokraty geoSYSTEM są świetną alternatywą dla betonu, kostek brukowych czy płyt chodnikowych.

Kratkę trawnikową układa się w bardzo prosty sposób. Podbudowę powinniśmy dostosować przede wszystkim do lokalnych warunków gruntowych i planowanego ruchu. Najpierw należy wytyczyć wielkość i kształt podjazdu oraz miejsc postojowych – zbyt wąski uniemożliwi nam swobodne manewrowanie pojazdem, a niewielkie wymiary miejsca postojowego utrudnią wsiadania, wysiadanie oraz korzystanie z bagażnika, np. przy wnoszeniu zakupów.  Minimalne wymiary podjazdu dla samochodu osobowego powinny wynosić 3x5 metrów. Wyznaczając kształt i wielkość podjazdu, można użyć palików oraz sznurka. Następnie wykopujemy ziemię na odpowiednią głębokość, a podłoże wyrównujemy podsypką z piasku i zagęszczamy wibratorem powierzchniowym. Miejsce postojowe można wizualnie ograniczyć ozdobnymi kamieniami lub nawet, przy zastosowaniu odpowiedniej instalacji, punktowym oświetleniem ogrodowym.

Zielone miejsce postojowe - Geoproduct
Autor: Geoproduct

Trawa do kratki trawnikowej

Ekokraty są łączone są za pomocą specjalnych, samoblokujących się zaczepów, tworząc jedną dużą płytę, pozwalającą równomiernie rozłożyć obciążenia. Aby uzyskać trawiastą nawierzchnię należy je zasypać dobrej jakości  ziemią i wysiać trawę. Ścianki kratki chronią korzenie traw i zabezpieczają ją przed rozjeżdżaniem i zmiażdżeniem.

Najlepiej zastosować mieszankę traw geoGRASS, która jest odporna na ubogie warunki pokarmowe i glebowe, suszę, częste deptanie czy też duże obciążenia ze strony pojazdów. Zastosowanie nieprawidłowej odmiany trawy w połączeniu ze źle dobraną glebą może skutkować nierównym porostem zieleni, a przez to - nieestetycznym wyglądem. Część nawierzchni może pozostać ogołocona z trawy, sucha i ograniczona wyłącznie do połaci nagiej ziemi, część - przerośnięta trawą lub chwastami.

Ważne, aby o trawę zasianą w kratkach regularnie dbać, czyli minimum raz w tygodniu kosić, nawozić i często podlewać.  Zachowanie wszelkich rad związanych z wysiewem oraz pielęgnacją konkretnych gatunków pozwoli osiągnąć pożądane efekty. Na przykład takie, jak na poniższym zdjęciu – kratka jest praktycznie niewidoczna.

Kratka trawnikowa Geoproduct
Autor: Geoproduct

Zielony podjazd = ekologiczne rozwiązanie

Nawierzchnia z geoSYSTEM umożliwia naturalny obieg wody w przyrodzie – woda opadowa trafia na ziemię, gdzie dzięki przepuszczalnej warstwie wierzchniej przenika do podłoża, współtworząc wody gruntowe, dostarczając roślinom niezbędnych substancji do życia oraz parując, odpowiednio nawilżając powietrze. Wybór kratki trawnikowej sprawi, że przestrzeń wokół domu nie stanie się zabetonowaną pustynią, nagrzewającą się podczas upałów i ograniczającą dopływ wody do gleby.

Dzięki tym zaletom nawierzchnia może być traktowana prawie w 100% jako powierzchnia biologicznie czynna.

Ekokratka
Autor: Geoproduct

Zielone wypełnienie kratki - geoGRASS

Dla wielbicieli naturalnych i zielonych rozwiązań idealną propozycją jest wypełnienie ekokraty ziemią ogrodową i nasionami traw geoGRASS. Mieszanka ta została specjalnie stworzona przez firmę Hortnas dla kratek geoSYSTEM z przeznaczeniem na nawierzchnię ekologiczną, biologicznie czynną. Mieszanka zawiera takie odmiany traw, jak: życica trwała, kostrzewa czerwona rozłogowa, kostrzewa czerwona kępowa oraz kostrzewa szczeciniasta. Gatunki zostały tak dobrane, aby zapewnić szybki wzrost – od 7 do 21 dni, odporność na trudne warunki glebowe oraz pogodowe (mróz i suszę), a także wysokie właściwości użytkowe. Trawa geoGRASS jest ładna, gęsta i dobrze znosi obciążenia. Może zatem być z powodzeniem stosowana na podjazd do garażu, zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy, aby teren wokół domu był naturalny, zielony i ładnie komponował się z ogrodem.

Ekologiczny podjazd z trawy jest idealny dla tradycyjnych domów jednorodzinnych na obszarach wiejskich i przedmieściach miast, harmonizuje z klasyczną architekturą i współgra z każdym otoczeniem. Trawa również dobrze przepuszcza wodę do gruntu, dzięki czemu na powierzchni podjazdu nie powstają kałuże. Ekokratka wypełniona trawą geoGRASS wymaga regularnej pielęgnacji – przycinania i podlewania podczas upałów. 

Zielone miejsce postojowe - Geoproduct
Autor: Geoproduct
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE