Wiosenne przycinanie i koszenie w ogrodzie – jakie prace wykonać?

2020-03-02 14:54 Materiał sponsorowany Michał Mazik
Wiosenne cięcie
Autor: Makita

Miesiące wiosenne są najbardziej pracowite w ogrodzie, gdyż trzeba przygotować go na cały sezon. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest cięcie. Roślinom należy ułatwić wyjście z zimowego spoczynku i pobudzić je do wzrostu. Do tego niezbędne są dobrej jakości narzędzia, np. akumulatorowe. Co i jak powinno się wykonywać?

Wiosna upływa nie tylko pod znakiem siewu i sadzenia w ogrodzie, ale także cięcia i przycinania roślin. Dla wielu gatunków jest to kluczowe, aby harmonijnie rozwijały się i nie sprawiały później problemów.

Wiosenne cięcie traw ozdobnych

Są dwa terminy cięcia traw ozdobnych: jesienny oraz wiosenny. Ten drugi jest odpowiedniejszy z kilku powodów: wiele gatunków traw stanowi zimową ozdobę, ich nasiona mogą być pokarmem dla ptaków, a przy tym przedzimowe cięcie może w pewnym stopniu obniżyć mrozoodporność kęp. Dlatego lepiej poczekać i ciąć wiosną.

Stare liście i pędy traw z owocostanami przycina się około 10 cm nad ziemią. Nie zaleca się ciąć zbyt nisko (ze względu ryzyko uszkodzenia młodych źdźbeł). Starsze, dobrze rozwinięte egzemplarze traw ozdobnych tnie się na wysokości nawet 20 cm. Zwykle pracę wykonuje się od połowy marca, gdy kępki zaczynają się zielenić u podstawy.

Corocznego cięcia wymagają m.in. miskanty, proso rózgowate, ostnice, rozplenice, trawy pampasowe, trzcinniki i hakonelchoa. Do cięcia wykorzystuje się sekator. W przypadku niektórych grubych pędów praca może być ciężka, dlatego warto korzystać z wydajniejszych sekatorów akumulatorowych, np. sekator akumulatorowy Makita DUP361PT2.

Cięcie drzew, krzewów

Większość prac w przydomowym sadzie wykonuje się zimą i w okresie przedwiosennym.

  • Wiosną przycinamy jeżyny (a czasem także maliny letnie). Pod koniec marca powinno się ciąć również brzoskwinie i morele. Dużą grupę wymagającą cięcia stanowią krzewy ozdobne. Krzewy kwitnące wczesną wiosną (np. forsycje, lilak, migdałowiec) przycina się już po kwitnieniu.
  • Gatunki kwitnące latem i jesienią tnie się wczesną wiosną. To m.in. budleja Dawida, derenie o ozdobnych pędach, tawuła japońska, pięciornik, tamaryszek, hortensja bukietowa, hortensja drzewiasta, róże, barbula, perowskia i ketmia syryjska.

Poza zachowaniem terminu cięcia bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią technikę cięcia. Nadgorliwością można sporo roślinom zaszkodzić. Dlatego warto sprawdzać sposób cięcia przy każdym gatunku. Duże znaczenie ma jakość używanych narzędzi. Nieostre nie tylko utrudniają prace, ale powodują powstawanie nadmiernych ran, a to otwarta furtka dla infekcji. Do cięcia pędów znakomicie nadają się sekatory akumulatorowe -jednoręczne lub dwuręczne.
Do odmładzania krzewów i drzew bardziej odpowiednia będzie piła, a nawet pilarka łańcuchowa, np. akumulatorowy model DUC406, którym łatwo można manewrować w dowolnym miejscu w ogrodzie.

Pilarka akumulatorowa
Autor: Makita Pilarka akumulatorowa Makita

Wiosenne cięcie żywopłotów

Pierwsze cięcie żywopłotów przeprowadza się wiosną (nowo założonych i starszych). Dotyczy to zarówno roślin iglastych, jak i liściastych. Formowane żywopłoty powinny być regularnie cięte. W niektórych sytuacjach opłaca się przyciąć nawet żywopłot luźny, dla lepszego zagęszczenia. Drobne przyrosty można skracać już w marcu. To pobudzi pędy do wzrostu, wzmocni je i ograniczy zamieranie.
Żywopłot powinno się przycinać przynajmniej dwa razy do roku (wiosną i latem). Jeśli zależy nam jednak na zielonej, gęstej żywopłotowej ścianie pracę należy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Dla roślin jest to bezpieczniejsze – przy częstych, ale mniejszych stratach zielonych części łatwiej regenerują się. To wystarczające powody, aby przy posiadaniu żywopłotu zaopatrzyć się w wysokiej jakości, wydajny sprzęt. Na tym nie można oszczędzać, słabe nożyce do żywopłotu będą rwały pędy, a nie ścinały. Dobrym modelem do przydomowych ogrodów, a nawet do parków są akumulatorowe nożyce ogrodowe DUH602RT. Urządzenie posiada 3-stopniową elektroniczną kontrolę częstotliwości skoków i opcję pięciu różnych ustawień rękojeści.

Narzędzia ogrodnicze Makita
Autor: Makita

Wiosenna pielęgnacja trawnika

Trawnik wiosną powinno się po raz pierwszy przycinać pod koniec marca lub na początku kwietnia. Pierwsze cięcie wykonuje się na podwyższonej wysokości koszenia. Trzeba pozwolić kępom dobrze rozkrzewić się. Na potrzeby dużego trawnika zaleca się zakupić wydajną kosiarkę z dużą szerokością roboczą koszenia. Takie wymogi spełnia kosiarka akumulatorowa DLM533 o szerokości koszenia 46 cm, zasilana dwoma akumulatorami LXT 18V. W trudno dostępnych miejscach może także przydać się akumulatorowa podkaszarka DUR369 o wydajności zbliżonej do kos spalinowych. Osobom dbającym o detale, dla których trawnik jest wizytówką ogrodu, przydają się także

Do pielęgnacji zieleni warto używać urządzeń akumulatorowych, które są wydajne, ciche, nie powodują szkody dla środowiska, a przy tym zapewniają duży komfort pracy.
Ich nieocenioną zaletą jest kompatybilność - jeden akumulator 18 V obsługuje ponad 300 narzędzi z oferty Makita.

Akumulatorowa podkaszarka Makita
Autor: Makita Akumulatorowa podkaszarka Makita
CZTERY PORY ROKU w ogrodzie
Cztery Pory Roku

Autor: GettyImages

Chcesz zobaczyć, jak zmienia się ogród w kolejnych porach roku i jakie prace należy wykonać w poszczególnych miesiącach roku?
Szukasz ciekawych pomysłów na urządzenie i aranżacji ogrodu?
Potrzebujesz porad dotyczących pielęgnacji roślin?
Zajrzyj na stronę naszej nowej akcji "CZTERY PORY ROKU"!
Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, które pomogą Ci urządzić i pielęgnować ogród. Zapraszamy!

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE