Robot koszący - czy warto inwestować w robota koszącego?

2022-06-03 15:19 Materiał sponsorowany
Roboty koszące GREENWORKS
Autor: GREENWORKS Robot koszący Greenworks OptiMow nawet w przelotne, krótkotrwałe opady deszczu może wykonywać swoją pracę

Czy warto inwestować w robota koszącego? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Obawy mają szczególnie Ci, którzy posiadają małe ogrody, np. w popularnych szeregówkach. W tym artykule rozwiejemy wszystkie Wasze wątpliwości.

Nowoczesna technologia umożliwia nam koszenie bez obsługi i żadnego wysiłku. Jednak wielu właścicieli ogrodów rezygnuje z tego komfortu, bojąc się, że robot koszący nie spełni ich oczekiwań i będzie nieudaną inwestycją. Owszem, istnieje takie ryzyko, ale tylko w jednym wypadku: jeśli źle dobierzemy model robota do swoich potrzeb. Jeśli kupimy właściwy robot do naszego ogrodu, nie ma opcji, żebyśmy nie byli usatysfakcjonowani.

Spis treści

  1. Wybór robota koszącego - zwróć uwagę na powierzchnię koszenia
  2. Robot koszący do małego ogrodu? Tak!
  3. Robot koszący na nierówny teren
  4. Szerokość koszenia robota koszącego
  5. Zakup robota koszącego - zwróć uwagę na serwis i gwarancję
  6. Prosta obsługa i instalacja robota koszącego
  7. Roboty koszące mulczują i użyźniają trawnik

Wybór robota koszącego - zwróć uwagę na powierzchnię koszenia

Co jest jednym z najważniejszym parametrów podczas wyboru robota koszącego do naszego ogrodu? Po pierwsze powierzchnia koszenia. Rzecz pozornie oczywista, lecz jest absolutną podstawą w naszym wyborze. Czujniki i oprogramowanie robotów ogrodowych zapewniają sprawne koszenie na terenie o określonej wielkości. Najczęściej wybieramy roboty koszące o powierzchni koszenia do 1000 m2 lub 1500 m2, jak np. roboty koszące GREENWORKS: GREENWORKS OptiMow 10 i GREENWORKS OptiMow 15. Te modele to roboty koszące z najwyższej półki. Wykorzystują moduł GSM do kontroli samodzielnego koszenia przy pomocy aplikacji mobilnej – możemy nimi sterować z dowolnego miejsca na świecie, połączony poprzez GSM ze światową aplikacją pogodową.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wysokiej normy stopnia wodoszczelności obudowy IPX5. Pozwala ona także na kompleksowe i dokładne czyszczenie tarczy i noży tnących dla osiągnięcia wysokiej jakości trawnika. Ponadto mają wbudowane system kontroli przeciw kradzieży.

Robot koszący do małego ogrodu? Tak!

Wielu właścicieli tkwi w błędnym przekonaniu, że korzystanie z robota koszącego przy małej powierzchni trawnika jest nieopłacalne. Nic bardziej mylnego! Marka Greenworks, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, ma teraz w swojej ofercie roboty koszące dedykowane również dla właścicieli mniejszych ogrodów. Od teraz każdy, bez względu na powierzchnię ogrodu, może cieszyć się cudowną murawą bez żadnego wysiłku! To doskonała wiadomość dla właścicieli trawników o mniejszej powierzchni, np. w coraz bardziej popularnych bliźniakach czy domach szeregowych. Warto też zwrócić uwagę na istotny fakt, że taki roboty są również dużo tańsze. Z reguły są sterowana za pomocą Bluetooth.

Do mniejszych ogrodów dedykowane są 3 warianty robotów koszących GREENWORKS:

Robot koszący na nierówny teren

Kupując robota koszącego, należy także wziąć pod uwagę to, jakie wzniesienie jest w stanie pokonać, szczególnie, jeśli na nasza działka nie jest równa. Najczęściej spotykane roboty mogą pokonać wniesienia na poziomie do 30% (roboty GREENWORKS Optimow 10 i 15 pokonują maksymalne nachylenie aż do 35%).

Szerokość koszenia robota koszącego

Istotna jest również szerokość koszenia robota koszącego. Szersza głowica kosząca potrzebuje mniej czasu na uporanie się z powierzchnią trawnika. Na większe powierzchnie np. 1500 m2 warto zwrócić uwagę na modele z trzema ostrzami tnącymi. Najbardziej zaawansowane, inteligentne roboty koszące nie mogą być używane po za wyznaczonym przez właściciela terytorium. Jeśli zostaną skradzione załączy się alarm, a do ponownego uruchomienia potrzebny będzie kod PIN. Korzystając z dostępnych aplikacji z pozycji telefonu istnieje możliwość śledzenia robota w czasie rzeczywistym jak również zobaczyć historię pracy i ustawień. Roboty mogą być wyposażone w czujniki zderzeniowe, czujniki podnoszenia oraz obudowę zapobiegającą niebezpieczeństwu kolizji. Roboty koszące Greenworks są bardzo bezpieczne, posiadają liczne czujniki i zabezpieczenia, które wyłączą jego pracę w sytuacjach awaryjnych np. gdy najedzie na przeszkodę czy podniesiemy urządzenie. Charakterystyka robotów koszących sprawia, że w zależności od pory roku muszą radzić sobie z różnym stanem trawnika. Warto wziąć więc pod uwagę modele, które są wystarczająco mocne. Poza koniecznością koszenia, wyeliminują one również część prac związanych z przygotowaniem trawnika do zimy, jak i rozpoczęcia sezonu.

Zakup robota koszącego - zwróć uwagę na serwis i gwarancję

Wyższe modele robotów koszących są podłączone do centralnego systemu, gdzie serwis może sprawdzić wszystkie szczegóły oraz potencjalne nieprawidłowości w działaniu. Dzięki temu w najszybszym czasie możemy otrzymać pomoc, jakiej konkretnie potrzebujemy. Ceny robotów koszących nie należą do najmniejszych, więc postarajmy się, by modele które kupujemy, zawsze były objęte gwarancją. W czasach gdy jesteśmy zalewani tanimi rozwiązaniami to obsługa sprzętu na gwarancji czy po niej ma bardzo duże znaczenie, np. marka Greenworks oferuje serwis gwarancyjny nawet do trzech lat oraz także serwis pogwarancyjny. Autoryzowany serwis LŁ (jedynego dystrybutora marki Greenworks w Polsce) korzysta wyłącznie z oryginalnych części przysyłanych przez producenta i nie stosuje zamienników. To również bardzo istotny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę.

Prosta obsługa i instalacja robota koszącego

Instalacja i obsługa to istotna kwestia podczas kupna robota koszącego. Jego instalacja i obsługa powinny być proste i intuicyjne. Jak zamontować robot koszący, najlepiej zobaczyć na filmie:

Roboty koszące mulczują i użyźniają trawnik

Robot, kosząc trawę, niemalże codziennie ścina tylko końcówki trawy, opadają one na trawnik i ulegają biodegradacji, nawożąc tym samym nasz trawnik. Jest to dla nas podwójna korzyść – nie dosyć, że nie musimy usuwać skoszonej trawy z naszego trawnika, to jeszcze go użyźniamy, dzięki czemu trawa jest jeszcze bardziej zielona i gęsta.

Rosnąca popularność robotów koszących potwierdza, że jest to sprzęt, który bez wątpienia ułatwia nasze codzienne funkcjonowanie, a do tego doskonale dba o kondycję trawnika. Ponadto automatyczne kosiarki nie emitują szkodliwych spalin, z reguły są ciche oraz można je obsługiwać za pomocą telefonu. Nie ma więc co zwlekać. Dobierzmy odpowiedni model do swoich potrzeb i cieszmy się pięknym trawnikiem!

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE