W ogrodzie biodynamicznym. Uprawa biodynamiczna, kalendarz biodynamiczny

2012-05-17 11:58 Anna Kazimierowicz

Kalendarz biodynamiczny: poradnik. w uprawie biodynamicznej posługujemy się kalendarzem biodymanicznym. Co jest podstawą jego tworzenia? Jakie są zasady uprawy biodynamicznej?

Kalendarz biodynamiczny: najważniejsza zasada biodynamicznej uprawy roślin to naśladowanie natury. Każdy ogród jest ekosystemem tak, jak las sosnowy, bagno czy łąka. Jeśli panuje w nim równowaga, rośliny rosną zgodnie ze swoimi potrzebami, a ekosystem sam broni się przed szkodnikami.

Kalendarz biodynamiczny

Pod wpływem Księżyca Ziemia pozostaje pod bezpośrednim działaniem Księżyca. Wywołuje on znaczne pływy wód na jej powierzchni. Tej samej sile ulegają też wody gruntowe i rośliny – zbudowane w blisko 90% z wody. Dlatego podstawą tworzenia kalendarzy biodynamicznych jest przebieg roku księżycowego, a w nim faz Księżyca. Kalendarz biodynamiczny: wszystkie rośliny zostały podzielone na korzeniowe, liściowe, kwiatowe i owocowe. O tym podziale decyduje część rośliny, dla jakiej ją uprawiamy. W kalendarzu biodynamicznym dla każdego dnia jest podana faza Księżyca oraz wymienione są grupy roślin, którymi najlepiej jest zajmować się tego dnia. W dniu liściowym należy siać, pielęgnować lub zbierać rośliny, które uprawiamy dla liści (np. sałata, kapusta, koper), w dniu korzeniowym – te uprawiane dla korzenia (np. burak, marchewka) itd.

Najważniejsze zasady uprawy biodynamicznej

Ogród biodynamiczny powinien rozwijać się, naśladując naturę, bez zbytniej ingerencji człowieka. Warto rozejrzeć się wokół i ustalić, jakie rośliny rosną w naszej okolicy. Takie same (lub o podobnych wymaganiach) udadzą się i na naszej działce. Podstawą jest odpowiednia gleba. Żeby poprawić jej strukturę, należy sadzić rośliny o bardzo rozwiniętym systemie korzeniowym. To korzenie roślin mają sprawić, że ziemia będzie rozluźniona i napowietrzona. Dopuszcza się jedynie delikatne spulchnienie wierzchniej warstwy. Bardzo ważne jest sąsiedztwo roślin, które przecież na siebie oddziałują, np. fasola bujnie rośnie obok selera, marchew obok cebuli. Istnieje wiele roślin odstraszających szkodniki – w ogrodzie biodynamicznym nie powinno zabraknąć czosnku, lawendy, aksamitek. Sadząc krzewy rodzące atrakcyjne owoce, np. berberysy, porzeczki, kaliny, do ogrodu zaprosimy ptaki, które pełnią funkcję jego naturalnych lekarzy.

W ogrodzie biodynamicznym:

  • nie przekopujemy ziemi, by nie naruszyć delikatnej równowagi między zasiedlającymi ją organizmami;
  • chronimy glebę, ściółkując ją zdrowymi liśćmi, trawą, zebranymi chwastami (bez nasion);
  • używamy tylko nawozów naturalnych: kompostu, nawozów zielonych, popiołu drzewnego;
  • chronimy rośliny preparatami pochodzenia roślinnego (wyciągi, wywary, gnojówki);
  • wszystko, czego używamy w naszym ogrodzie, powinno z niego pochodzić (naturalne odżywki i środki ochrony) i do niego wrócić (kompost).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE