Budowa basenu ogrodowego – krok po kroku

2022-11-16 15:01 Materiał sponsorowany
Budowa basenu ogrodowego krok po kroku Magiline
Autor: Magiline

Czy teoretyczna wiedza jest wystarczająca, aby zbudować basen ogrodowy samemu? Czy budowa basenu ogrodowego jest łatwym przedsięwzięciem? Ile trwa budowa basenu? Kiedy nie budować basenu? Czy poziom wód gruntowych ma znaczenie w budowie basenu? Jaki basen wybrać do swojego ogrodu? Czy w naszych warunkach geograficznych basen to dobry pomysł? Ile kosztuje budowa basenu ogrodowego? Na te i inne pytania znajdziecie Państwo odpowiedzi w tym artykule.

Spis treści

  1. Czy basen ogrodowy można wybudować samemu?
  2. Wybieramy miejsce położenia basenu w ogrodzie
  3. Na co zwrócić uwagę przy umiejscowieniu basenu?
  4. Pierwszy etap budowy basenu ogrodowego
  5. Drugi etap budowy basenu
  6. Instalacje okołobasenowe
  7. Trzeci etap budowy basenu ogrodowego
  8. Jak wybudować solidny basen ogrodowy?

Żyjemy w bardzo ciekawych czasach, w których wiedza jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Jeżeli czegoś nie wiemy, możemy odszukać dane zagadnienie w kilka sekund w Internecie. Wpisując do wyszukiwarki dane zagadnienie odpowiedź dostajemy na talerzu. Jeżeli poszukujemy wiedzy naukowej, wystarczy przełączyć się na Google Scholar gdzie otrzymamy porcje niedostępnej kiedyś wiedzy naukowej.

Tym samym w teorii mamy błyskawiczny dostęp do każdego rodzaju materiałów. Mój serdeczny przyjaciel w taki sposób rozłożył na czynniki pierwsze Harley-a i złożył go z powrotem odrestaurowując każdą pojedynczą część. Identycznie ma się sprawa z budową basenu. Wiedzę jak coś zrobić znajdziemy na forach społecznościowych, w różnego rodzaju artykułach, w czasopismach czy periodykach popularno-naukowych. Przykładem takiej porcji wiedzy jest ten artykuł.

Czy basen ogrodowy można wybudować samemu?

Czy teoretyczna wiedza jest wystarczająca, aby zbudować basen samemu? Tak i nie. Odpowiedź jest różna i uzależniona od umiejętności. Raz oglądałem iluzjonistę na YouTube, który pokazywał krok po kroku jak zrobić daną sztuczkę. Wydawało się to naiwnie proste. Rzeczywistość okazała się inna od spodziewanej. Sztuczka pomimo wielotygodniowych przygotowań mi nie wyszła i ostatecznie byłem pośmiewiskiem dla dzieci, które oglądały mnie na pokazie.

Czy budowa basenu jest łatwym przedsięwzięciem? Tak i nie. Budowa z założenia niesie za sobą znamiona ciężkiej pracy. Po drodze jest tak wiele elementów układanki, które mogą pójść nie tak, że jeżeli ktoś nigdy nie majsterkował, lepiej niech ten temat przekaże specjalistom od techniki basenowej lub kupi gotowy basen typu basen rozporowy. Nie wystarczy również oglądnąć na YouTube filmiku Stop-Motion z budowy basenu w Tajlandii. Piszę specjalnie przejaskrawiając pewne zachowania, gdyż praca z betonem jest prosta do momentu kiedy beton nie zwiąże. Potem po błędach budowlanych musimy wjechać ciężkim sprzętem wyburzeniowym. Budowa basenu wymaga zatem umiejętności prowadzenia prac ziemnych (wykop, poziomowanie dna), konstruktorskich, budowlanych z zakresu budowy ścian żelbetonowych, hydraulicznych, elektrycznych, elektronicznych oraz wiedzy technologicznej doboru filtracji, sposobu uzdatniania wody basenowej. Do tego potrzebna jest wiedza z zakresu doboru odpowiedniego sprzętu do ogrzewania i utrzymania ciepła wody basenowej oraz oczywiście wiedza na temat utrzymania nieskazitelnie czystej wody basenowej. 

Jeżeli taką wiedzę posiadasz możesz śmiało przystąpić do budowy basenu. Jeżeli nie, to budową basenu w Twoim ogrodzie powinna zając się wyspecjalizowana firma basenowa.

Budowa basenu ogrodowego krok po kroku Magiline
Autor: Magiline

Wybieramy miejsce położenia basenu w ogrodzie

Basen to nie produkt sam w sobie, to stan ducha wkomponowany w ogród, to serce które bije, nie potrzebuje rozrusznika czy co gorsza defibrylatora AED. To nowa rzeczywistość, w której pijąc kawę, wodę czy drinka oddychamy całą piersią. Motyle latają, a my każdą sekundę odpoczynku celebrujemy jak miliarderzy w trakcie podróży po orbicie. Jak powiedział mi kiedyś przyjaciel ”fajnie mieć kawałek edenu w swoim ogrodzie”. Taki ma być basen i dobrze zatem, aby był piękny, zadbany a przede wszystkim funkcjonujący, ciepły i czysty. Jeżeli się ze mną zgadzasz to przystąpmy do meritum.

Na samym początku marzeń o basenie szukamy dla niego odpowiedniego położenia. Wyobrażamy go sobie przestrzennie. Jeżeli projektem ogrodu zajmuje się Architekt krajobrazu możemy zobaczyć projekt 3D. Firma Magiline ma specjalnie zaprojektowane oprogramowanie, które od razu wizualizuje basen w Państwa ogrodzie. Warto zatem zaprosić konsultanta handlowego na spotkanie w ogrodzie by zobaczyć na tablecie swoje wyobrażenia. Ustalamy podczas spotkania wielkość i położenie basenu. Basen może mieć różny kształt, głębokość, przegłębienia, schody, plaże wodną oraz wcięcia, kaskady i atrakcje wodne. Wielkość basenu będzie uzależniona od wielkości działki i możliwości finansowych (im większy basen i bardziej skomplikowany tym cena basenu ogrodowego będzie się rosła).

Na etapie planowania położenia basenu w ogrodzie należy zwrócić uwagę na być może tak prozaiczne elementy jak: dostęp do wody, dojazd ciężkim sprzętem (koparka, samochód ciężarowy do wywozu ziemi, miejsce rozplantowania ziemi, składowania nadwyżki ziemi, wyrównania skarp i wzniesień, dojazd gruszki betonowej i pompy).

Na co zwrócić uwagę przy umiejscowieniu basenu?

Należy pamiętać również o czasie rozpoczęcia budowy. Prace ziemne i wjazd ciężkim sprzętem zawsze wiążą się ze zniszczeniami co najmniej trawnika. Czasem trzeba usunąć  obecne nasadzenia. Otwór na basen jest najczęściej większy o ok 30-50 cm niż sama wielkość basenu (wielkość basenu plus grubość ścian basenu). Jeżeli grunt jest piaszczysty otwór robimy zdecydowanie większy! Oznacza to nic innego jak jeszcze większe potencjalne zniszczenia.

Na tym etapie zadajemy sobie pytanie dotyczące poziomu wód gruntowych oraz warunków atmosferycznych panujących w miejscu inwestycji. Wysoki poziom wód gruntowych determinuje nam wybór metody budowania basenu oraz dalszą eksploatację po wybudowaniu basenu. W największym skrócie możemy powiedzieć, że wysoki poziom wód gruntowych może uniemożliwić budowę basenu przelewowego o ścianach betonowych z okładziną ceramiczną. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z surowymi warunkami pogodowymi, na etapie budowy należy przewidzieć sposób zabezpieczenia basenu na zimę, sezonowania, utrzymania wody basenowej w okresie zimowym oraz co najważniejsze sposób ochrony wody basenowej przed utratą ciepła poprzez taflę wody.  Odpowiedzi na te i inne tego typu pytania są wyzwaniem dla inwestora a architekt krajobrazu, wraz z doradcą technicznym ds. techniki basenowej, dobierze odpowiednią technologię i narzędzia do wybudowania basenu w Twoim ogrodzie.

Drogi czytelniku mam nadzieję, że po przeczytaniu już tych kilku zdań zdajesz sobie sprawę, że budowę basenu należy oddać w ręce specjalistów. Kolejną część tego artykułu napiszę tak, jakby robiła to moja wykwalifikowana firma basenowa w technologii Magiline budująca basen z tzw. szalunków gubionych.

Pierwszy etap budowy basenu ogrodowego

Wykop i podbetonka

Jeżeli rodzaj basenu jest już wybrany, można przystąpić do wykonania wykopu. Głębokość wykopu uzależniona jest od głębokości basenu. Przykładowo jeśli basen ma głębokość 1.5 m wykop ma 1.7 m. Oczywiście w zależności od projektu mogą być zastosowane różne przegłębienia kopertowe, skośne, brodziki itp. zagłębienia i wzniesienia. Różnica między głębokością basenu a wykopem służy do wykonania tzw. podbetonki, na której układane są ściany basenu. Podłoże na którym układane są ściany basenu jest idealnie wypoziomowane za pomocą niwelatora oscylacyjnego (różnica do 0,5 cm). Podłoże wylewane jest betonem B20. Jeżeli w miejscu basenu występują wysokie wody gruntowe, to należy pamiętać o wykonaniu drenażu wokół niecki lub wręcz wykonaniu podłoża kamiennego z odwodnieniem. W przypadku terenu ze szkodami górniczymi dodatkowo wyliczenia konstruktorskie mogą narzucić użycie grubszej zbrojonej podbetonki.

Układanie ścian basenu ogrodowego

Technologia Magiline to innowacyjne ściany z poduszkami powietrznymi, które na etapie składania ścian basenu są łączone z dnem basenu za pomocą zbrojona. Zbrojenie to specjalnie wygięte pręty połączone drutem zbrojeniowym i specjalnie zaprojektowanymi kotwami łączącymi. W ścianach basenu Magiline są zatopione już opatentowane rozwiązania takie jak np. filtracja wodna, dysze do hydromasażu, przeciwprąd, światła basenowe, schody basenowe itp. Po zalaniu szalunków gubionych powstaje monolityczna, ciepła i praktycznie niezniszczalna ściana basenowa. Po zalaniu ścian betonem  mamy 2-3 tygodnie wytchnienia. W tym czasie można przystąpić do rozprowadzenia instalacji hydraulicznej oraz elektrycznej. Po tym czasie można przystąpić do zasypywania nadmiaru wykopu. Nadmiar wykopu możemy zasypywać piaskiem lub ziemią bez kamieni. Na tym etapie należy szczególne pamiętać o odpowiednim odwodnieniu basenu w miejscu umieszczenia pompy basenowej.

Pierwszy etap budowy basenu trwa, w zależności od oczywiście skomplikowania projektu i warunków pogodowych, od 5-14 dni roboczych.

Budowa basenu ogrodowego krok po kroku Magiline
Autor: Magiline

Drugi etap budowy basenu

Etap II rozpoczynamy po upływie około 2-3 tygodni od zalania niecki basenowej betonem. Ściany basenu mają 25 cm. Na wierzchu ściany układane jest tzw. obrzeże basenowe oraz okładzina przybasenowa. W ofercie Magiline jest kilka kolorów i rodzajów takich wykończeń. Oczywiście można zastosować każde inne rozwiązanie okładziny przybasenowej od deski kompozytowej po płytki ceramiczne, kostkę i płyty betonowe. To co jest bardzo istotne przy wyborze obrzeża przybasenowego to jego antypoślizgowość. Jest kilka klas antypoślizgowości od R9 do R13, gdzie R9 to najmniejsza antypoślizgowość, najniższy opór i kąt poślizgu a R13 to największa antypoślizgowość, najwyższy opór i kąt poślizgu. Podejmując decyzję w sprawie kolorystyki okładziny przybasenowej należy mieć na uwadze, że wybierając ciemne kolory jest się narażonym na szybkie nagrzewanie tarasów i obrzeży basenowych co sprawia, że w słoneczne dni na taras można wejść jedynie w klapkach.

Kolejnym krokiem jest oklejenie basenu ogrodowego Magiline specjalnie sprasowaną gąbką co sprawia, że po założeniu linera (specjalna gumowa powłoka basenowa),  dotykając ścian basenu lub wchodząc do basenu po schodach mamy cudowne wrażenia sensoryczne. Basen jest miękki, delikatny, wyzwalający efekt wow. Liner, czyli okładzina basenowa przychodzi z fabryki w jednym kawałku, co daje 100% pewność, że nasz basen będzie szczelny. Opatentowane połączenia lamp, skimmerów i innych elementów zatopionych w ścianie basenowej, dają gwarancję połączoną z pewnością, że basen będzie przez dziesiątki lat służył Inwestorom bez jakichkolwiek problemów.

Na tym etapie wykonuje się podłączenie technologii basenowej: pompy ciepła, technologii filtracji, bezobsługowej technologii uzdatniania wody basenowej, elektroniki używanej do sterowania basenem, instaluje się aplikację na smartphona dla administratora basenu i aplikację dla Inwestora. Istnieje również możliwość podłączenia wybranych funkcji do systemu domu inteligentnego.

Drugi etap budowy basenu trwa, oczywiście w zależności od stopnia skomplikowania projektu i warunków pogodowych, od 3-5 dni roboczych.

warto wiedzieć

Instalacje okołobasenowe

Chciałbym zwrócić uwagę Czytelnika na dwa szczegóły dotyczące instalacji okołobasenowej. Orurowanie wodne basenu jest wykonane z elastycznych giętkich rur odpornych na przemarzanie. Kable elektryczne kategorii YKY (kable ziemne) układane są w podwójnym okablowaniu pozwalając na dodawanie elektronicznych rozwiązań basenowych bez konieczności niszczenia tarasów. Takimi dodatkowymi elementami mogą być np. system zużycia filtra wodnego, system zamykania klap, system nagłośnienia, system monitoringu, atrakcje wodne, wentylacja itp.

Trzeci etap budowy basenu ogrodowego

Ostatni etap do sprawdzenie szczelności instalacji hydraulicznej i zalanie basenu wodą. W zależności od możliwości Inwestora basen możemy zalewać wodą z hydrantu, studni, instalacji przydomowej lub przywieźć wodę w beczkowozach. Na tym etapie sprawdzamy alkaiczność wody, zawartość żelaza w wodzie. Po uzyskaniu odpowiednich parametrów wody wykonuje się tzw. szok chlorowy by, najczęściej na drugi dzień, uruchomić system uzdatniania wody np. przy wykorzystaniu elektrolizy soli.

Na koniec przeprowadzane jest szkolenie z zakresu obsługi basenu. Następuje podpisanie protokołu odbioru i inwestor może zacząć cieszyć się idealnie czystą, ciepłą wodą w swoim praktycznie bezobsługowym basenie ogrodowym.

Jak wybudować solidny basen ogrodowy?

Podsumowując, budowa basenu ogrodowego nie jest prosta. Na każdym etapie można spodziewać się różnych pułapek i niebezpieczeństw. Lepszym, szybszym i ostatecznie tańszym rozwiązaniem jest zaufanie firmom wyspecjalizowanym w technice basenowej. Najlepiej jeśli będzie to firma posiadająca wieloletnie doświadczenie, mająca za sobą sprawdzone rozwiązania, patenty i markę, która gwarantuje basen najwyższej jakości XXI wieku. Francuski producent basenów ogrodowych Magiline jest właśnie taką marką. Zapraszamy do kontaktu.

Autor: Grzegorz Sroga, Ekspert techniki basenowej

Skontaktuj się!

Zachęcamy do kontaktu z dystrybutorami basenów marki Magiline w podziale na województwa:

Grzegorz Sroga +48 790 585 405, [email protected], www.basenyna100lat.pl (małopolskie, śląskie, opolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie)

Maciej Ciesielski +48 602 341 151, [email protected], www.budujemybaseny.pl (mazowieckie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, łódzkie)

Bartłomiej Szmit +48 601 682 692, [email protected], www.bart-baseny.pl (wielkopolskie, dolnośląskie, lubuskie, zachodnio-pomorskie, pomorskie)

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie