Owoce z własnego ogrodu - krzewy owocowe w ogrodzie: porzeczki, agrest, maliny, borówki, jeżyny

2013-07-08 13:45

Krzewy owocowe takie jak porzeczki, agrest czy maliny, rosną prawie w każdym ogrodzie. Warto jednak posadzić w przydomowym ogrodzie także inne krzewy owocowe: borówkę amerykańską czy jeżynę. Krzewy owocowe w ogrodzie. Owoce  z ogrodu.

Porzeczka czy agrest wydają się być czymś tak oczywistym w przydomowym ogródku, jak marchewka, rzodkiewka czy sałata w warzywniku. Jeśli jednak lubimy kulinarne atrakcje i cenimy rozmaitość, możemy posadzić w swoim ogrodzie także inne krzewy i ich odmiany znane od lat, ale ciągle za mało doceniane. Sadzonki można kupić w szkółkach drzew i krzewów, a często też w centrach ogrodniczych, a nawet w supermarketach. Warto się o nie postarać, bo owoce z krzewów jagodowych są nie tylko smaczne i efektowne, ale też zdrowe. Zwłaszcza te, których sami doglądamy i możemy je uprawiać, stosując nawozy naturalne. Krzewy jagodowe owocują już w drugim roku po posadzeniu. Żeby dobrze plonowały, trzeba zapewnić im odpowiednio nasłonecznione stanowisko i żyzne podłoże, a także zasilać kompostem lub przekompostowanym obornikiem. W okresie suszy trzeba je też regularnie podlewać rano lub po zachodzie słońca (najlepiej kierować strumień wody na podłoże pod krzewy, zwracając przy tym uwagę, żeby nie zalewać liści).

Krzewy owocowe w ogrodzie: porzeczki

Porzeczki białe i czerwone mają podobne wymagania: lubią miejsca słoneczne i żyzną glebę. Różnią się jedynie barwą owoców, które dojrzewają w lipcu i sierpniu, ale mogą pozostawać na krzewach aż do przymrozków. Porzeczki można jeść na surowo lub przygotowywać z nich soki, galaretki, dżemy, nalewki i wina. Stanowią cenny element diety, ponieważ zawierają kwasy organiczne, pektyny i sole mineralne, magnez, żelazo, wapń, fosfor, potas, cynk, witaminy A, B1, B2, PP oraz C (tyle, ile mają cytryny). Wspierają pracę układu krążenia, przewodu pokarmowego, jadane regularnie wzmacniają organizm i pomagają przy migrenach oraz anemii. Porzeczka czarna ma podobne wymagania jak dwie poprzednie. Jej owoce dojrzewają w lipcu i opadają. Są bardzo wartościowe, bo oprócz kwasów organicznych, pektyn i soli mineralnych, zawierają cztery razy więcej witaminy C niż cytryna. Nadają się na dżemy, soki, wina i nalewki. Wzmacniają organizm i wspomagają pracę układu trawiennego. Liście mają niemiły dla niektórych zapach, ale znane jest ich działanie przeciwzapalne i moczopędne. Dodane do kwaszonych ogórków poprawiają ich smak.

Jak zrobić sok z czarnej porzeczki [WIDEO]

Owoce jagodowe - dlaczego warto je jeść?

Krzewy owocowe w ogrodzie: agrest

Agrest wymaga żyznych gleb i słonecznego stanowiska. Owoce – zależnie od odmiany – mogą być zielone, oliwkowe, czerwone, gładkie lub pokryte szczecinkami. Dojrzewają w lipcu. Są smaczne na surowo. Nadają się też na kompoty, dżemy, galaretki, nalewki. Działają moczopędnie, żółciopędnie, oczyszczająco, przeciwbólowo i pobudzają pracę przewodupokarmowego. Zawierają witaminy A, B1, C oraz żelazo.

Krzewy owocowe w ogrodzie: maliny

Malina właściwa i malina czarna wymagają stanowiska słonecznego, a gleby żyznej i przepuszczalnej. Owoce dojrzewają w lipcu i sierpniu. Są wyśmienite na surowo. Nadają się też na soki, dżemy, galaretki, nalewki. Zawierają witaminy A, B1, B2, C i PP oraz magnez, wapń, żelazo, fosfor. Stosowane są w leczeniu grypy i anginy, a także przy miażdżycy tętnic i nadciśnieniu. Jeżyna bezkolcowa ma czarne błyszczące owoce nadające się na desery i przetwory. Dojrzewają pod koniec sierpnia. Posadzona w zacisznym, nasłonecznionym miejscu owocuje bardzo obficie. Nie tworzy odrostów, ale pędy rosną bardzo silnie i trzeba rozpinać je na podporach lub drutach. Na zimę warto ją okrywać.

Krzewy owocowe w ogrodzie: jeżyny

Owoce jeżyny, dzięki zawartości antocyjanów i garbników, mają działanie bakteriobójcze i własności antybiotyczne. Regulują przemianę materii, działają wykrztuśnie, moczopędnie i oczyszczająco. Sok z owoców jeżyn obniża gorączkę, a herbatki z owoców i liści działają wzmacniająco oraz uspokajająco. Aronia wielkoowocowa (zwana też czarną jarzębiną) to rozłożysty krzew dorastający do 2 m wysokości. Białe kwiaty zebrane w baldachy rozwijają się na przełomie maja i czerwca, a czarne owoce dojrzewają w sierpniu i wrześniu (mogą pozostać do mrozów). Można z nich robić dżemy, soki i nalewki. Zawierają witaminę C, B2, B6, PP, P, E, karoten, czyli prowitaminę A, antocyjany, mikroelementy (molibden, mangan, miedź, bor, jod, kobalt), żelazo oraz błonnik i pektyny. Wspomagają układ odpornościowy, ułatwiają pracę układu pokarmowego, usuwają toksyny z organizmu, wspomagają funkcjonowanie układu krążenia i regulują ciśnienie krwi. Roślina ta jest odporna na niską temperaturę. Lepiej rośnie na glebie o odczynie zasadowym, trzeba więc co jakiś czas wapnować glebę pod jej koroną.

Krzewy owocowe w ogrodzie: borówka amerykańska

Borówka amerykańska potrzebuje miejsca zacisznego, słonecznego lub półcienistego, gleby wilgotnej, przepuszczalnej i kwaśnej (pH 3,5-4,8). W okresie suszy koniecznie trzeba ją podlewać. Owoce zawierają witaminy C, A, B1, B2, PP oraz sole mineralne. Jest też źródłem kwasu foliowego. Wspomaga układ krążenia, obniża ciśnienie, poprawia wzrok. Badania wykazały też jej działanie przeciwnowotworowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.