Żelowe kleje do płytek: szybkie wykończenie

2020-03-06 16:16
Płytki ceramiczne na ścianie i podłodze
Autor: OPOCZNO Błyskawiczne kleje do płytek wraz z szybkimi fugami umożliwiają wykonanie okładziny na gotowo w jeden dzień

Wielu inwestorów jest skłonnych więcej zapłacić za szybsze i sprawniejsze wykończenie domu. Przyjrzyjmy się klejom żelowym, które umożliwiają szybki montaż okładziny z płytek.

Innowacyjna technologia żelu krzemianowego, specjalne mieszanki cementów oraz specjalna domieszka minerałów (m.in. montmorylonitu, bentonitu) powodują, że klej po rozrobieniu wodą uzyskuje sprężystą, żelową konsystencję. Ważne jest drugie mieszanie kleju, które sprawia, że staje się on sprężysty i masełkowaty, łatwo się nakłada, trzyma pacy i nie spływa. To znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

Klej żelowy - na jakie podłoże

Kleje żelowe zapewniają pełną przyczepność, także na podłożach przygotowanych bez należytej staranności oraz określanych jako trudne (beton, lastryko, stare płytki lub płyty OSB).

Przeczytaj też:

Jak układać płytki na starym lastryko >>>

Bardzo ważną ich cechą jest możliwość stosowania na podłożach o podwyższonej temperaturze (na przykład jastrychy z ogrzewaniem podłogowym czy nasłoneczniona powierzchnia balkonu) oraz przy temperaturze otoczenia do 35oC.

Kleje żelowe - klejenie dużych płyt
Autor: KNAUF Konsystencję kleju dobiera się do rodzaju okładziny. Pod grube płytki w dużym formacie dodaje się do kleju najmniejszą zalecaną ilość wody

Klej żelowy - rozrabianie wodą

Produkty nowej generacji to kleje żelowe o zmniejszonym spływie i wydłużonym czasie otwartym klasy C2TE. Zależnie od ilości dodanej wody można uzyskać z jednego produktu klej rozpływny (podłogi, tarasy, balkony), średniowarstwowy (ściany) lub warstwę wyrównującą (drobne ubytki, nierówności podłoża). Zastosowanie najmniejszej zalecanej ilości wody pozwala na uzyskanie kleju żelowego o zerowym spływie, co umożliwia przyklejanie płytek na ścianach „od góry”, bez ich podparcia. Dotyczy to także większych formatów grubszych płytek. Natomiast klej rozpływny dokładnie wypełnia przestrzeń pod dużymi płytkami, co jest szczególnie istotne przy stosowaniu go na zewnątrz. Jednocześnie żelowe właściwości kleju nie pozwalają na zapadnięcie się płytek w kleju (nawet płytek o dużym formacie).

Przeczytaj też:

Klej C2: czy jest najlepszy do płytek? >>>

W tej grupie produktów są też kleje żelowe typu "2 w 1", które można nakładać warstwą o grubości 2-15 mm, co pozwala kleić jednocześnie cienko- i grubowarstwowo, a także szpachlować nierówności podłoża. To z kolei skraca czas trwania prac.

Przeczytaj też:

Układanie płytek wielkoformatowych. Najważniejsze zasady >>>

Najczęstsze błędy w klejeniu płytek
Sonda
Które z najmodniejszych płytek ceramicznych wybrałbyś do swojego domu?

PŁYTKI: inspiracje, porady, wskazówki wykonawcze

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają