Tanie ogrodzenie działki. Jaki rodzaj ogrodzenia jest najtańszy? Sprawdzamy możliwości i ceny!

2024-03-05 6:40

Jakie jest tanie ogrodzenie działki? Podpowiadamy, z czego zrobić estetyczne i funkcjonale ogrodzenie, które jednocześnie nie kosztuje dużo. Tanie ogrodzenie można zrobić z siatki, paneli, drewna...możliwości jest wiele. Poza tym, tanie ogrodzenie działki może naprawdę dobrze wyglądać. Kwestia pomysłu.

Spis treści

  1. Jaki rodzaj ogrodzenia jest najtańszy? Jakie tymczasowe?
  2. Zobacz pomysły na ładne i tanie ogrodzenie działki
  3. Tanie ogrodzenie działki, czyli siatka
  4. Ile kosztuje ogrodzenie z siatki?
  5. Jak zrobić ogrodzenie z siatki?
  6. Tanie ogrodzenia panelowe
  7. Parkany z mrozoodpornego PCW
  8. Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?
  9. Jak zrobić płot panelowy?
  10. Tanie ogrodzenie z drewna
  11. A może zielony żywopłot na ogrodzenie?

Pierwsze, co powinieneś przemyśleć, wybierając tanie ogrodzenie działki, to jego funkcja. Jeśli w trakcie budowy nie wiesz jeszcze, jak ostatecznie będzie wyglądać elewacja i czym pokryjesz dach, wstrzymaj się z projektowaniem i budową ogrodzenia, aż zapadną co do tego ostateczne decyzje.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Jaki rodzaj ogrodzenia jest najtańszy? Jakie tymczasowe?

Ogrodzenie tymczasowe jest potrzebne nie po to, aby powstrzymać złodziei, bo ci, gdy zechcą wynieść parę worków zaprawy lub ukraść betoniarkę, i tak sobie poradzą. Ważne natomiast, by nikt niepowołany nie dostał się na plac budowy i nie zrobił sobie krzywdy, bo ty jako inwestor będziesz za to odpowiadać. Najkorzystniej jest wypożyczyć ogrodzenie tymczasowe. Parkany takie produkowane są ze stali ocynkowanej. Do wyboru masz ażurowe, gdzie wypełnieniem między słupkami jest sztywna siatka, albo pełne – przęsła zrobione są ze słupków i blachy profilowanej. Te drugie pozwalają zasłonić widok na budowę, ale są niestety droższe.

Oprócz przęseł będziesz też potrzebować przenośnych fundamentów, czyli specjalnych betonowych podpór. Mają one przyszykowane otwory, w które wsuwa się słupki. Dzięki takiemu sposobowi montażu ogrodzenie tymczasowe łatwo się ustawia i równie łatwo demontuje. Gdy wypożyczalnia jest za daleko, można zbić parkan z desek lub belek i płyt OSB, które być może da się później wykorzystać do innych celów.

Zobacz pomysły na ładne i tanie ogrodzenie działki

Tanie ogrodzenie działki, czyli siatka

Siatka ogrodzeniowa to sposób na najtańsze ogrodzenie. Może być ocynkowana, ocynkowana i pomalowana lub powleczona plastizolem, wszystko po to, żeby nie zagroziła jej korozja. W sprzedaży są klasyczne siatki splatane lub zgrzewane – znacznie mniej elastyczne, ale solidniejsze i trwalsze.

Siatka sprzedawana jest w rolkach. Dobiera się do niej słupki ze stalowych kształtowników o przekroju okrągłym albo kwadratowym. One również są zabezpieczone przed korozją, a więc ocynkowane i pomalowane bądź też powleczone plastizolem. Dostępne są również słupki z tworzywa sztucznego wzmocnionego stalowymi drutami, z pewnością lżejsze od stalowych i zupełnie odporne na rdzewienie. Oprócz zwykłych słupków konieczne są też narożne. Decydując się na tanie ogrodzenie z siatki, pamiętaj że potrzeba także pewnych akcesoriów montażowych – obejm lub drutu napinającego.

Ile kosztuje ogrodzenie z siatki?

Materiał Cena
Siatka zgrzewana 15-35 zł/m
Siatka splatana 15-50 zł/m
Słupki narożne 60-200 zł/szt.
Słupki początkowe 30-80 zł/szt.
Słupki pośrednie 30-50 zł/szt.
Kompletne ogrodzenie z prefabrykowanymi fundamentami 120-200 zł/m
Kompletne ogrodzenie bez fundamentów 100-150 zł/m
Brama rozwierna szer. 4 m 800-2500 zł/szt.
Brama przesuwana szer. 4 m 2000-5000
Furtka 300-1200 zł/szt.
Robocizna Cena
Wykonanie ogrodzenia 60-100 zł/m

Jak zrobić ogrodzenie z siatki?

W przypadku tego taniego ogrodzenia oprócz zwykłych słupków osadza się też specjalne słupki narożne i pośrednie słupki naprężające. Mają one po dwa skośne zastrzały – czyli stalowe elementy podpierające zwiększające ich stabilność. Zastrzały także wymagają fundamentów.

Słupki naprężające rozmieszcza się co 25 m. Jeśli więc parkan jest na danym odcinku krótszy, nie potrzeba tu takich słupków, wystarczą te zwykłe. Siatka jest łączona ze słupkami specjalnymi uchwytami, obejmami lub przywiązywana drutem. Najtrudniejszym etapem będzie naprężanie siatki. W przypadku zgrzewanej potrzebny będzie sztywny pręt napinający i napinacze. Pręt umieszcza się pionowo na końcu siatki, przeplatając między oczkami. Przywiązuje się go później do słupka narożnego drutem wiązałkowym, w kilku miejscach na jego wysokości. Następnie rozwija się siatkę aż do ostatniego słupka w rzędzie i zakłada się na niego obejmy z napinaczem. Siatkę docina się i na końcu wsuwa drugi pręt napinający. Łączy się go drutem wiązałkowym z napinaczami i – dokręcając ich śruby – napręża siatkę. Na koniec siatkę łączy się w prawidłowy sposób ze wszystkimi słupkami.

Z siatką elastyczną, czyli splataną, nie pójdzie aż tak łatwo. Najpierw trzeba między skrajnymi słupkami rozpiąć druty napinające w rozstawie 50 cm. Górny drut przeplata się przy tym przez otwory w słupkach. Druty wiąże się do pierwszego słupka drutem wiązałkowym, a do ostatniego mocuje za pośrednictwem napinaczy. Napinacze są zaś przymocowane do słupka podwójnym drutem. Regulując napinacze, napręża się druty. Pamiętaj, że naprężanie zaczyna się od drutu dolnego.

Po naprężeniu drutu górnego w otwory, przez które on przechodzi, wbija się gwoździe. W ten sposób zostaje zaklinowany w miejscu. Później na druty napinające zakłada się siatkę, wykorzystując końcówki każdego splotu – są one zawijane na drutach. Na początku siatki umieszcza się pionowy pręt napinający, przeplatając go przez oczka. Drut ten przytwierdza się drutem wiązałkowym do słupka. Siatkę rozwija się i naciąga ręcznie. Na przeciwległym końcu wkłada się także pionowy pręt. Stosując specjalny grzebień napinający, można naprężyć siatkę, aby udało się ją połączyć ze słupkiem. Tu niezbędny będzie ręczny napinacz zwany takielem. Zahacza się go o grzebień, a z drugiej strony, przy użyciu stalowej linki, przywiązuje do jakiegoś stabilnego elementu, na przykład drzewa. Poruszając jego dźwignią, napina się siatkę, a na koniec łączy ją ze słupkami.

Tanie ogrodzenia panelowe

Gros ogrodzeń panelowych powstaje z metalu – stali albo aluminium. Ich słupki zrobione są z ocynkowanych rurek stalowych – często też pomalowanych lub powleczonych plastizolem – albo ze zbrojonego drutami tworzywa sztucznego. Wypełnienie to panele ze sztywnej siatki wykończonej w identyczny sposób jak słupki. Tworzące ją pręty pionowe mają średnicę 4-6 mm, a poziome pręty usztywniające 6-8 mm. Słupki i panele mają wysokość od 50 do 280 cm. Długość paneli mieści się w przedziale 190-250 cm. Panele montuje się jeden obok drugiego, osadzając słupki w betonowych fundamentach (choć niektórzy producenci dopuszczają też kotwienie bezpośrednio w gruncie).

Parkany z mrozoodpornego PCW

Jeszcze prostsze do montażu i równie tanie ogrodzenie to parkany z mrozoodpornego PCW, odpornego na promienie UV. Wyglądają bardzo podobnie do pomalowanych drewnianych płotów. Nie musisz się jednak obawiać, że farba zacznie się kiedyś łuszczyć, gdyż są barwione w masie. Tworzą je puste w środku słupki i przęsła, oprócz których potrzebne są zaślepki słupków oraz elementy mocujące.

Przęsła mają długość od 150 do 230 cm. Wysokość słupków wynosi od 90 do 250 cm. Winylowe płotki składa się w całość z poszczególnych elementów, używając do tego wkrętów lub kołków, które po zamocowaniu pozostają niewidoczne. Niektóre modele przeznaczone są do łączenia na pióro i wpust, bez użycia dodatkowych akcesoriów. Można również kupić przęsła fabrycznie zmontowane.

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Materiał Cena
Panel z parą słupków 60-150 zł/szt.
Słupki 27-106 zł/szt.
Kompletne ogrodzenie z prefabrykowanymi fundamentami 90-150 zł/m
Kompletne ogrodzenie bez fundamentów 60-120 zł/m
Brama rozwierna szer. 4m 1200-3000 zł/szt.
Brama przesuwna szer. 4 m 2500-6000 zł/szt.
Furtka 500-2500 zł/szt.
Robocizna Cena
Wykonanie ogrodzenia panelowego 60-100 zł/m

Jak zrobić płot panelowy?

Jego montaż ułatwi instrukcja sporządzona przez producenta danego ogrodzenia. Panele zazwyczaj łączy się z obu stron ze słupkami i element taki ustawia w linii ogrodzenia. Słupki wkłada się do wykopów, koryguje ich ustawienie względem pionu i dobrze podpiera. Wykopy wypełnia się później gęstą mieszanką betonową. Panele można skracać, przecinając je piłą do metalu. Przytwierdza się je do słupków specjalnymi uchwytami i śrubami. Są też systemy ogrodzeniowe, w których śrub się nie używa. Panele są zahaczane o uchwyty wyprofilowane w słupkach.

Sprawdź też:

Tanie ogrodzenie z drewna

Są takie miejsca, gdzie płoty z drewna wydają się najbardziej korzystnym i pożądanym rozwiązaniem. Przykładem działki leśne lub położone na terenach o charakterze rekreacyjnym. Niestety, coraz częściej zastępuje się je parkanami z metalu, bo te nie wymagają tak częstych prac konserwacyjnych, a płoty trzeba raz na kilka lata odświeżać. Częstotliwość tych zabiegów zależy od materiału, z jakiego płot powstał, sposobu jego wykończenia oraz miejsca usytuowania – z pewnością nadmiar słońca lub wilgoć utrzymująca się z powodu blisko położonej gęstej roślinności nie wychodzą płotom na dobre.

Klasyczny płot ma zarówno słupki, jak i przęsła wykonane z drewna. Wystarczy tu tanie drewno sosnowe lub świerkowe. Polecany jest modrzew, który dzięki obfitej zawartości żywicy jest naturalnie uodporniony na korozję biologiczną. Przęsła zbudowane są z desek (sztachet) ustawionych pionowo lub poziomo. Przybite są do drewnianych łat lub przykręcone do coraz częściej zastępujących je metalowych płaskowników. Niekiedy też przęsła zrobione są z drewnianej ramy wypełnionej deskami i listwami. Wypełnienie może też być sporządzone z cienkich listewek przeplatających się wzajemnie lub tworzących kratkę. Słupki wykonuje się z krawędziaków. Oczywiście można z nich zrezygnować na rzecz słupków ze stali.

Elementy ogrodzeń drewnianych są do kupienia w marketach budowlanych. Bardziej wyszukane modele zamawia się w stolarniach lub firmach produkujących drewnianą galanterię ogrodową. W tym drugim przypadku możemy liczyć też na dowóz i montaż. Ponieważ drewno jest podatne na niszczące działanie grzybów, owadów oraz promieni UV, musi być właściwie zabezpieczone – pomalowane lub zaimpregnowane.

A może zielony żywopłot na ogrodzenie?

To najtańszy rodzaj ogrodzenia i najbardziej ekologiczny spośród wszystkich. Żywopłot może zastąpić parkan lub stworzyć zielone tło płotu bądź murka. Choć nie wymaga projektu, fundamentów, wykonawstwa, trzeba go jednak posadzić i pielęgnować. W rewanżu odgrodzi cię od ciekawskich spojrzeń i hałasów dobiegających z ulicy. Najpopularniejsze są u nas żywopłoty z tuj.

Widujemy też żywopłoty z wierzby, leszczyny, jałowców, cisów. Gdy liczysz na kwiaty i owoce przyciągające owady zapylające oraz ptaki, posadź rokitnik, głóg, kalinę, dereń, pigwowiec, tarninę, forsycję lub czarny bez. Niestety, gdy gęsty szpaler krzewów rośnie zbyt blisko domu, hamuje przewiew, co może doprowadzić do pojawienia się glonów i pleśni na elewacjach.

Parkan stalowy
Autor: Andrzej Szandomirski Przy długich lub łączonych przęsłach część ciężaru stalowej konstrukcji biorą na siebie wsporniki o kształcie litery T zakotwione w cokole
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie