Wypalarka do chwastów - do czego służy, czy warto używać w ogrodzie?

2020-08-05 13:01
Wypalarka do chwastów
Autor: GettyImages Wypalarki umożliwiają precyzyjne likwidowanie chwastów

Wypalarka do chwastów to alternatywa dla innych, nierzadko inwazyjnych metod zwalczania chwastu. Jest kompromisem między ekologicznym, ale ręcznym usuwaniem zachwaszczenia a szkodliwym stosowaniem herbicydów.

Jednym z najbardziej uciążliwych zabiegów w ogrodzie jest ciągła, konieczna walka z chwastami. To jak pojedynek z hydrą, na miejscu usuniętego wyrastają trzy nowe. Dlatego warto poszukać rozwiązania, które będzie skuteczne a jednocześnie wygodne w użyciu. Jednym ze sposobów jest wypalanie chwastów.

Chwasty to problem, z którym musi się borykać każdy właściciel ogrodu. Wiele gatunków pełni co prawda pożyteczną rolę w przyrodzie, a nawet daje korzyści dla człowieka (rośliny jadalne, lecznicze i wykorzystywane do tworzenia ekologicznych środków ochrony), jednak dla uprawianych w ogrodzie roślin stanowią poważną konkurencję. Walczą o światło, wodę, składniki pokarmowe oraz przestrzeń. Bardzo często mają nieprawdopodobnie silne zdolności regeneracyjne, wysoką siłę kiełkowania i skuteczność rozmnażania. W praktyce nasze działania w ogrodzie prowadzą do tego, aby chwasty ograniczyć do poziomu, w którym nie powodują widocznych szkód.

Różne metody zwalczania chwastów

Chwasty w ogrodzie zwalcza się na wiele sposobów. W przypadku masowego występowania często stawia się na herbicydy. Są niezwykle skuteczne w walce z niepożądanymi roślinami, ale niestety ich stosowanie niesie za sobą konsekwencje. Chemiczne środki ochrony roślin są niebezpieczne dla środowiska naturalnego i dla człowieka. Ich stosowanie wiąże się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów, a przy źle dobranym preparacie można zniszczyć także uprawiane rośliny.

Przeczytaj też: Jak skutecznie pozbyć się perzu z ogrodu. Sposoby zwalczania perzu >>>

Pielenie ręczne jest metodą najbardziej ekologiczną, ale z kolei żmudną. Dodatkowy plus takiego rozwiązania jest to, że wyrwane chwasty można składowac  na kompostowniku, przyrządzić z nich naturalne leki, wykorzystać jako dodatek w kuchni lub wyprodukować ekologiczne preparaty do ochrony roślin (m.in. z pokrzywy i skrzypu).

Wygodnym i względnie tanim sposobem uporania się z chwastami jest stosowanie wypalarki.

Wypalarki do chwastów – jak działają i jakie wybrać?

Wypalarki do to po prostu specjalistyczne palniki, które umożliwiają precyzyjne likwidowanie chwastów. Ogień niemal w jednej chwili niszczy niepożądaną zieleń, utrudniając lub uniemożliwiając jej odbicie od korzeni. Wystarczy, że końcówkę dyszy przytrzyma się przy roślinie. Nie trzeba całkowicie jest spalać, wystarczy samo podgrzanie.

Wypalacze do chwastów można podzielić na dwie grupy:

  • Wypalacze elektryczne – są chętnie wybierane, gdyż nie powodują żadnej szkody dla środowiska (oczywiście poza niszczeniem chwastów), są lekkie i wygodne w użyciu. Napęd silnika nagrzewa dyszę palnika do około 600-650 st. C, co pozwala na likwidację chwastu w około trzy sekundy. Ciepło jest skupiane w jednym punkcie. Przy wyborze sprzętu warto zwrócić uwagę na jego moc (W). Istotna jest także długość i rodzaj dyszy. Pewną wadą jest konieczność dostępu do źródła prądu i użycia kabla. W czasie wykonywania pracy trzeba zachować ostrożność.

  • Wypalacze gazowe – działają na podobnej zasadzie, co palniki gazowe. Mają regulowane palniki lub precyzyjne końcówki. Są podłączane do naboju gazowego i zapalane np. piezozapalnikiem.

Urządzenie powinno być zbudowane w taki sposób, by zapewnić precyzję działania i komfort użytkowania. Warto go dopasować do swojego wzrostu. Dobre modele mają podpórki, które pozwalają postawić urządzenie na ziemi (np. dla odpoczynku i przy innych zastosowaniach). Waga urządzeń średnio wynosi 1-2 kg. Aby wypalarki miały różnorodne zastosowanie często mają w zestawie kilka rodzajów dysz różnego kształtu.

Zastosowanie wypalarek do chwastów w ogrodzie

Wypalarka może służyć do niszczenia chwastów w każdym miejscu w ogrodzie. Dużo zależy od naszej dokładności. Zawsze trzeba uważać, aby nie poparzyć znajdujących się w pobliżu, cenniejszych roślin. Urządzenie jest często wykorzystywane do oczyszczania trawnika z chwastów, a także pozbywania się ich z trudniej dostępnych miejsc, np. przestrzeni między kostką i płytami, obrzeżem a trawnikiem.

Dodatkowe zastosowanie wypalarki to...rozpalanie grilla. W tym wypadku proces jest dłuższy i wygodę umożliwia specjalna podstawki, dzięki której wypalarkę ustawia się w sposób wolnostojący.

Przeczytaj też: Ścieżki i nawierzchnie w ogrodzie przerośnięte trawą i roślinami >>>

Usuwanie chwastów
Autor: GettyImages Wypalarki do chwastów stosuje sie często do usuwania chwastów rosnących w szczelinach między elementami nawierzchni
Sonda
Jakie prace w ogrodzie zajmują Ci najwięcej czasu?
Odchwaszczanie ogrodu - różne sposoby usuwania chwastów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają