Wybieramy siewniki ogrodowe (rozsiewacze) do trawy, nasion i nawozów

2021-03-29 16:24

Siewniki ogrodowe lub rozsiewacze to bardzo pomocne narzędzia, ułatwiające przede wszystkim wysiew nasion traw. Siewnik przyda się też w czasie nawożenia trawnika, a zimą może posłużyć do rozsypywania piasku lub innych materiałów antypoślizgowych na oblodzonych chodnikach.

Siewnik ogrodowy
Autor: materiały prasowe Siewnik jest niezbędny do właściwego aplikowania nawozu (jego nierównomierne rozsypanie sprawia, że miejscami darń jest wypalona). Na zdjęciu siewnik ogrodowy Verve pchany

W ogrodzie przydomowym siewniki najczęściej są pomocne przy zakładaniu trawnika oraz jego pielęgnacji, ale także do równomiernego rozsiewania nasion warzyw, czy roślin kwitnących. Przede wszystkim pomagają dobrze rozprowadzić drobne nasiona w glebie, dlatego są nie tylko wygodniejsze, ale dokładniejsze w porównaniu z tradycyjnym siewem ręcznym. Dzięki obrotowemu mechanizmowi bębenkowemu rozrzucającemu nasiona można w łatwy i precyzyjny sposób wykonać wszelkie prace siewne.

W sprzedaży dostępne są obecnie różne typy siewników, czy rozsiewaczy ogrodowych. Ogólnie wyróżnić można:

  • siewnik ogrodowy punktowy,
  • mobilny siewnik ręczny z napędem na dwa koła i uchwytem,
  • siewnik ręczny z rączką (bez kół).

Model siewnika (rozsiewacza) powinniśmy wybrać w zależności od wielkości ogrodu i funkcji jaką ma pełnić.

Narzędzia przeznaczone do pielęgnacji trawnika

Jaki wybrać siewnik do trawy? Rozsiewacz mobilny

Najwygodniejsze przy rozsiewaniu nasion traw (szczególnie na większych trawnikach) będą siewnik ręczny na kołach (pchany), którego zaletą jest poręczny uchwyt, umożliwiający wygodne operowanie urządzeniem.

Przeczytaj też:

Wiosenny kalendarz wysiewu nasion warzyw i kwiatów do gruntu >>>

Taki siewnik składa się z pojemnika (zwykle 10-15-litrowego) na dwóch kołach, które zapewniają stabilność, równomierny rozsiew i wygodne manewrowanie. W takim urządzeniu można ustawić szerokość rozrzutu i ma ono regulację dozowania przepływu nasion (mały, średni i duży), dzięki czemu można dopasować ilość nasion oraz innych materiałów sypkich do aktualnej potrzeby. Innym wariantem tego typu rozsiewacz jest siewnik taczkowy, pomocny przy wysiewie rzędowym, np. na grządkach warzywnych.

Siewnik ręczny do nawozu

Podobnie działają o wiele mniejsze siewniki ręczne, które trzymamy w dłoniach i rozsiewamy nasiona lub nawóz przemieszczając się po ogrodzie oraz kręcąc mechanizmem obrotowym z korbką, który wyrzuca nasiona. Składa się on z solidnego, plastikowego pojemnika (zwykle 3-litrowego) z wygodną metalową rączką, zaopatrzonego w kilkustopniową regulację szerokości rozrzutu nasion, nawozów, piasku itp. Takie siewniki są wygodne i mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu sprawdzą się w czasie obsiewania mniejszych powierzchni. Wśród tego typu siewników spotkać można także jeszcze wygodniejsze (bez korbki) siewniki elektryczne, zasilane bateriami AA, które także są zaopatrzone w regulację szerokości rozrzutu nasion.

Siewnik punktowy do nasion

Tego typu siewniki są pomocne w przypadku wysiewu roślin o niewielkich nasionach i regularnej ich wielkości, które muszą być precyzyjnie umieszczone w glebie. Sprawdzają się szczególnie przy siewie w doniczkach lub w tzw. paletach rozsadowych i używane są najczęściej do wysiewu nasion kwiatów, warzyw, czy ziół. Są to najmniejsze z dostępnych siewników, a ich zasada działania i kształt są bardzo zbliżone do strzykawki. Zbudowane są z pojemnika, nakrętki z końcówką dozującą oraz tłoczka na sprężynie. Nasiona są umieszczane w pojemniku i po zakręceniu nakrętki, dzięki przyciskaniu tłoczka umieszcza się je pojedynczo, punktowo w glebie. Aby nasiona wydostawały się pojedynczo i były odpowiednio umieszczone w podłożu, należy trzymać siewnik pod odpowiednim kątem. Innym typem siewnika punktowego jest model w kształcie niewielkiego, okrągłego pudełka z przykrywką, które zaopatrzone jest w rynienkę i regulowaną szczelinę do równomiernego wysiewu różnych gatunków nasion.

Na rynku narzędzi ogrodowych z pewnością spotkamy jeszcze inne ciekawe i funkcjonalne siewniki o poręcznych kształtach i funkcjonalnościach. Przed zakupem narzędzi warto zawsze zastanowić, jaki model będzie najlepiej pasował do naszych potrzeb. Warto wybrać taki, którego zastosowanie będzie jak najbardziej uniwersalne, a także będzie on wykonany z solidnych, trwałych materiałów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.