Wybieramy nowoczesne kosiarki spalinowe: wydajne i łatwe w obsłudze

2018-06-24 14:46
Kosiarki spalinowe z silnikami Briggs & Stratton
Autor: materiały prasowe

Nowoczesne kosiarki spalinowe: opinie i porady. To, czy praca w ogrodzie będzie przykrym obowiązkiem, czy przyjemnością i relaksem na świeżym powietrzu, w dużej mierze zależy od sprzętu, jaki wybierzemy. Poznaj zalety nowoczesnych kosiarek spalinowych, które są coraz lepsze - łatwiejsze w obsłudze, lżejsze, wielofunkcyjne.

Pielęgnacja trawnika to czynność, której właściciele ogrodów poświęcają najwięcej czasu. Trawę należy kosić raz w tygodniu od wiosny do jesieni, co oznacza długie godziny spędzone z kosiarką. Warto zadbać o to, żeby praca nią była jak najmniej męcząca. Nowoczesny sprzęt ułatwi to zadanie. Ergonomiczne uchwyty kosiarek (niekiedy z regulowaną wysokością, którą można dostosować do wzrostu pracującej osoby) oraz duże ogumowane koła z łożyskami kulkowymi sprawiają, że kosiarką łatwiej się manewruje. Dzięki pojemnemu koszowi i funkcji mielenia zbieranego materiału rzadziej trzeba usuwać pokos ze zbiornika.

Nowoczesna kosiarka spalinowa
Autor: materiały prasowe Kupując kosiarkę spalinową, warto wybrać taką, która ma rozwiązanie ułatwiające uruchamianie silnika.

Kosiarki spalinowe: zastosowanie

Jeśli powierzchnia trawnika jest duża, idealnie sprawdzi się kosiarka spalinowa z napędem na koła o zmiennej prędkości jazdy, wyposażona w hamulec bezpieczeństwa. Kosiarki spalinowe mają moc 3,5-7,5 KM, a szerokość elementu tnącego wynosi 46-53 cm, nadają się więc do pielęgnacji dużych powierzchni. Warto, by kosiarka spalinowa miała napęd na koła (tylko przednie, tylko tylne lub na wszystkie). Dzięki temu toczy się sama i praca wymaga mniej wysiłku. Natomiast napęd na cztery koła jest szczególnie wskazany wtedy, gdy kosimy rozległy trawnik położony na nierównym, pofałdowanym terenie.

Łatwe uruchamianie kosiraki spalinowej - system Instart
Autor: materiały prasowe Nowością, która pojawiła się w ofercie producentów sprzętu, jest technologia InStart pozwalająca na bardzo prosty rozruch kosiarki spalinowej za pomocą jednego przycisku Start. Baterię litowo-jonową wsuwamy na miejsce. Pełne ładowanie (60 min) pozwala na ponad 75 rozruchów, 10 min ładowania to minimum 20 rozruchów.

Kosiarka spalinowa: łatwe przechowywanie w pozycji pionowej

Problemem wielu właścicieli działek jest to, że mają niezbyt dużo miejsca, gdzie mogą przechowywać narzędzia i sprzęt potrzebne do pielęgnacji ogrodu. Zwykle lądują one w garażu, ponieważ w niewielu domach jest pomieszczenie z osobnym wejściem przeznaczone na składzik, w którym można by je trzymać.

Kosiarka spalinowa - Briggs & Stratton
Autor: materiały prasowe System MOW N’STOW opatentowany przez firmę Briggs & Stratton umożliwia przechowywanie kosiarki spalinowej w pozycji pionowej, bez ryzyka wycieku oleju czy paliwa.

Dlatego często decydującym kryterium podczas wyboru narzędzi jest to, ile zajmą miejsca. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie firma Briggs & Stratton opatentowała system Mow N’Stow pozwalający na unikatowy sposób przechowywania kosiarki z silnikiem spalinowym - w pozycji pionowej. Jest to obecnie jedyny silnik spalinowy na rynku, który na to pozwala, bez ryzyka wycieków oleju czy paliwa. Silniki z opcją Mow N’Stow mają specjalnie zaprojektowane zbiorniki paliwa oraz, zupełnie od podstaw zaprojektowany, nowy „niedławiący się” gaźnik. Cały silnik charakteryzuje się również udoskonalonymi uszczelnieniami. Kosiarka z systemem Mow N’Stow zajmuje o 70% mniej miejsca niż do tej pory! Od teraz podstawowe czynności serwisowe i czyszczące, transport oraz przechowywanie kosiarki spalinowej to żaden problem.

Na co zwrócić jeszcze uwagę kupując kosiarkę spalinową?

  • Element tnący - noże kosiarki

Noże powinny być zawsze dobrze naostrzone. Specjalne ich wyprofilowanie służy usprawnieniu pracy kosiarką; na przykład noże „koronowe” mają zęby, dzięki którym znakomicie rozdrabniają trawę, a przy tym wytwarzają silniejszy strumień powietrza, co ułatwia jej zbieranie. Z kolei nóż łopatkowy wytwarza w aerodynamicznej obudowie bardzo silny strumień powietrza, który unosi trawę przed skoszeniem, a następnie z dużą siłą wdmuchuje ścięte źdźbła do kosza.

  • Sprzęgło noży kosiarki

Umożliwia natychmiastowe zatrzymanie elementów tnących bez konieczności wyłączenia silnika. To rozwiązanie przydatne, gdy chcemy przemieścić kosiarkę, przejechać przez nawierzchnię lub opróżnić zbiornik na trawę.

  • Regulacja wysokości koszenia

Zależnie od modelu kosiarki wysokość, na jakiej znajduje się element tnący, może być zmieniana stopniowo (do wyboru mamy zazwyczaj od trzech do siedmiu wysokości) albo płynnie, osobno na każdym kole, na obu osiach oddzielnie lub – co jest najwygodniejsze i szybkie – jedną dźwignią reguluje się całe urządzenie. Zakres wysokości koszenia wynosi od 10 do 108 mm.

  • Zmiana trybu pracy kosiarki

W niektórych modelach kosiarek elektrycznych i spalinowych można – za pomocą dźwigni bądź po zainstalowaniu specjalnej wkładki – ustawić wybrany sposób koszenia: z wyrzutem bocznym, zbieraniem pokosu do kosza albo mulczowaniem.

  • Pojemnik na trawę

Kosz może mieć pojemność nawet 88 l. Im jest większy, tym rzadziej trzeba go opróżniać, ale praca z dużym napełnionym koszem jest trudniejsza. Może być wykonany z tworzywa sztucznego lub tkaniny. Ważne, aby ilość wydostających się z niego kurzu i pyłu była jak najmniejsza. Mocowanie kosza powinno zapewniać możliwość sprawnego zdjęcia, opróżnienia i ponownego jego założenia. Warto też wybrać model kosiarki ze wskaźnikiem napełnienia kosza.

  • Koła kosiarki

Mają średnicę od 18 do 33 cm. Mogą być z tworzywa, ze stali lub z aluminium. Niektóre modele kosiarek mają tylne koła większe od przednich, co jest szczególnie wygodne, gdy trawnik jest założony na nierównym terenie. Jeśli koła są osadzone na łożyskach (kulkowych lub ślizgowych), kosiarkę lżej się prowadzi. Dobrą przyczepność urządzenia do podłoża zapewni odpowiednio wyprofilowany bieżnik opon.

  • Uchwyt

Zazwyczaj to pałąk połączony z kosiarką w dwóch punktach, ale pojawiły się też modele, w których ma on kształt pętli i łączy się z obudową w jednym miejscu. Najlepiej, jeżeli jest wyprofilowany i można regulować jego długość odpowiednio do wzrostu osoby koszącej. Rączka powinna mieć miękką okładzinę. Przed dokonaniem zakupu kosiarki warto też sprawdzić, czy dźwignie sterujące są wygodnie rozmieszczone (niektóre modele kosiarek mają uchwyty regulowane na boki, mogą też być wyposażone w system antywibracyjny, co podnosi komfort pracy). Umieszczenie dźwigni włącznika na całej szerokości uchwytu ułatwia prowadzenie kosiarki zarówno prawą, jak i lewą ręką. To pozwala na płynne regulowanie prędkości jazdy na terenie nierównym, wokół przeszkód oraz w sąsiedztwie żywopłotów. Wiele modeli ma składany uchwyt, co ułatwia ich transport i przechowywanie. Są też takie, w których kosz na trawę można opróżnić dopiero po ustawieniu uchwytu w pozycji spoczynku.

ZOBACZ TEŻ: Jaka kosiarka - spalinowa czy elektryczna?

Jaka kosiarka - spalinowa czy elektryczna?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają