Wstęp do adaptacji piwnicy. Naprawa hydroizolacji ścian piwnicznych

2014-04-15 17:16

Naprawa hydroizolacji starych ścian piwnicznych to kluczowy etap remontu mającego na celu adaptację piwnicy na cele mieszkalne lub jakiekolwiek rozsądne jej zagospodarowanie. Zobacz czym i jak naprawić hydroizolację pionową i hydroizolację poziomą.

Hydroizolacja piwnicy
Autor: Andrzej Szandomirski Fragmenty piwnicy nieosłonięte gruntem należy izolować tak jak ściany kondygnacji naziemnych

Przygotowanie do adaptacji piwnicy

Przystępując do adaptacji piwnicy, musisz sprawdzić, jak i czym była ona izolowana wcześniej. Wilgotne mury, odspajanie się tynku lub zapach stęchlizny wskazują na brak lub uszkodzenie izolacji przeciwwilgociowej. Należy sprawdzić stan izolacji poziomej oraz pionowej ścian fundamentowych. Tej ostatniej w starych domach często w ogóle nie wykonywano. W domach z nieogrzewanymi piwnicami z reguły nie ma również izolacji termicznej. Jednak w ostatnim czasie wiele domów zmodernizowano. Czasem w piwnicach wyniesionych nieco ponad poziom gruntu izolowano strefę cokołową. Ocieplenie kończyło się najczęściej na wysokości gruntu. W najlepszym razie cienka warstwa izolacji termicznej była układana wzdłuż zewnętrznych ścian piwnicy (nie zawsze na całej ich wysokości).

Naprawa izolacji przeciwwilgociowej

Metoda naprawy hydroizolacji zależy od stopnia zawilgocenia muru, jego rodzaju, stanu izolacji, poziomu wody gruntowej oraz rodzaju gruntów wokół budynku. Najczęściej izolacja pozioma fundamentów i parteru nie budzi zastrzeżeń, a wilgoć w piwnicy jest spowodowana tylko brakiem lub zniszczeniem hydroizolacji pionowej ściany fundamentowej. Trzeba ją wówczas odkopać i ponownie zaizolować piwnicę. Prace należy prowadzić w warunkach suchych i pod okiem konstruktora. Odsłonięty mur musisz oczyścić z gruntu oraz luźnych fragmentów i – jeżeli masz taką możliwość – pozostawić na kilka dni, aby wysechł. Jego powierzchnię trzeba wyrównać, a wszelkie pęknięcia uzupełnić zaprawą naprawczą. Następnie należy zagruntować podłoże i wykonać izolację pionową. Można użyć roztworów lub emulsji asfaltowych, mas bitumicznych, mas KMB, zapraw i szlamów uszczelniających albo papy termozgrzewalnej polimerowo-asfaltowej.

Więcej na temat izolacji ścian piwnic przeczytasz w najnowszym numerze miesięcznika Murator 5/2014

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.