Wiertarki udarowe: ranking. Test 5 wiertarek udarowych z marketu

2017-11-15 17:12
Wiertarki udarowe
Autor: materiały prasowe firm Test wiertarek udarowych o mocy w przedziale 500-600 W - wykonaliśmy 30 dziur w trzech materiałach.

Wiertarki udarowe przeznaczone są do robienia otworów w drewnie, metalu, tworzywach sztucznych, a także w betonie lekkim, ceramice budowlanej i w innych materiałach do murowania ścian.

Wiertarki udarowe przeznaczone są do robienia otworów w drewnie, metalu, tworzywach sztucznych. Udar, czyli połączenie obrotowego ruchu wiertła z ruchem posuwistym, umożliwia też wiercenie w betonie lekkim, ceramice budowlanej i w innych materiałach do murowania ścian. Za pomocą wiertarki można też wkręcać i wykręcać śruby oraz wkręty. Używając dodatkowego osprzętu, można również szlifować, polerować, mieszać farby, kleje i zaprawy, frezować, usuwać rdzę.

Wiertarka udarowa: najważniejsze parametry

  • moc – od niej zależy, jak dużej średnicy otwory będzie można wywiercić. Do niedużych otworów (średnicy 6-15 mm) wystarczą wiertarki udarowe o mocy około 400-650 W. Do robienia otworów o dużej średnicy (za pomocą otwornic) potrzebna będzie wiertarka o mocy minimum 800 W. Co najmniej taka moc jest niezbędna także wówczas, gdy chcemy używać wiertarki do mieszania farb lub zapraw;
  • maksymalna średnica wiercenia – określa, jak duże otwory można wywiercić w danym materiale. Inna może być dla betonu, inna dla drewna, a jeszcze inna dla metalu. Pamiętać trzeba, że jest to wartość nominalna. Chcąc na przykład wiercić otwory o średnicy 10 mm w metalu, kupmy lepiej wiertarkę z maksymalną średnicą wiercenia w takim materiale równą 15 mm.

Kupując wiertarkę udarową, warto zwrócić uwagę na jego ciężar. Od niego w dużym stopniu będzie zależeć wygoda podczas pracy. Istotny jest też rodzaj uchwytu do wymiany osprzętu. Uchwyty kluczykowe są mocniejsze, ale szybciej i łatwiej mocuje się wiertła w przypadku uchwytów bezkluczykowych (samozaciskowych). Nie ma też wówczas ryzyka, że zgubi się kluczyk i trzeba będzie kupić nowy.

Wiertarki udarowe: dostępne opcje

Wiele wiertarek udarowych wyposażonych jest w tak zwane sprzęgło bezpieczeństwa. Wyłącza ono wiertarkę wtedy, gdy wiertło zaklinuje się w materiale. Wiertarki mogą mieć również gumowe nakładki na rękojeściach, które tłumią drgania wytwarzane podczas ich pracy. W sprzedaży jest też wiertarka udarowa, która ma w rękojeści zaczepioną poziomnicę laserową. Przyczepia się ją do ściany i wyznacza punkty wiercenia. Można być wówczas pewnym, że znajdą się one w jednej linii – na identycznym poziomie lub w jednakowym położeniu względem pionu.

Osprzęt do wiertarek udarowych niezbędny i przydatny

Do wiertarki trzeba dokupić zestaw podstawowych wierteł różnej średnicy do drewna, betonu i metalu. Przydatne też będą:

  • mieszadło – do mieszania farb, rozrabiania klejów i zapraw;
  • otwornice – wiertła do robienia otworów dużej średnicy;
  • gumowa tarcza z rzepem do mocowania krążków papieru ściernego – zamienia wiertarkę w prowizoryczną szlifierkę;
  • bity – czyli końcówki do wkręcania oraz wykręcania różnego rodzaju śrub i wkrętów;
  • ściernice szczotkowe – do zdzierania rdzy z metalu lub do usuwania starej farby.

Sprawdź też:

Wiertarki udarowe sprzedawane są często razem z wygodnymi walizkami do ich przechowywania, producenci dają jeszcze dodatkowy uchwyt (często z zasobnikiem na wiertła i bity) i ogranicznik głębokości wiercenia, czyli podłużny pręt z podziałką mocowany równolegle do wiertła i wyznaczający głębokość, na jaką będzie ono mogło się zagłębić w materiale.

Jak używać wiertarki udarowej

  • Biegu pierwszego, czyli wolnych obrotów, należy używać podczas wiercenia z udarem, wkręcania lub wykręcania śrub i wkrętów, mieszania, wycinania otworów o dużej średnicy; bieg drugi, zapewniający wysokie obroty, włącza się, by wiercić otwory w metalu lub drewnie. Złe dobranie biegu do charakteru pracy może spowodować uszkodzenie silnika.
  • Wiertarkę udarową trzeba trzymać w ten sposób, by ramię było ustawione w osi wiercenia (równolegle do wiertła, prostopadle do rękojeści wiertarki).
  • Gdy wiertarka udarowa pracuje na niskich obrotach, trzeba co jakiś czas przerwać pracę i uruchomić wiertarkę na wysokich obrotach. Robi się tak, by “przewietrzyć” jej mechanizm.
  • Nie wolno używać wstecznego kierunku obrotów do wykręcania wierteł z materiału, ponieważ powoduje to ich uszkodzenie. Przeznaczony jest on tylko do wykręcania wkrętów i śrub.
  • Nie wolno zmieniać trybu pracy ani kierunków obrotów, gdy włączony jest silnik wiertarki udarowej.
  • Wstępna prędkość obrotowa powinna być dostosowana do średnicy otworu, który zamierzamy wywiercić. Im mniejsza średnica, tym większa prędkość na początku wiercenia.
  • Podczas pracy trzeba uważać, by nie zatykać otworów wentylacyjnych w obudowie wiertarki udarowej.

Test wiertarek udarowych: ranking 5 modeli

Parametry wiertarek udarowych odczytamy z ulotki, ceny porównamy w sklepie, ale jak się nimi faktycznie pracuje, możemy ocenić dopiero w praktyce. Przetestowaliśmy 5 wiertarek udarowych o podobnej mocy i zbliżonej cenie. Zobaczcie, jakie mamy wnioski. Wybraliśmy do testu wiertarki udarowe o mocy w przedziale 500-600 W. Takie urządzenia można znaleźć w każdym markecie budowlanym bez potrzeby korzystania ze sklepów specjalistycznych. Są oferowane w dość rozsądnych, podobnych cenach. Porównaliśmy ich możliwości, ergonomię, wygodę obsługi. Chcieliśmy się przekonać, czy sprawdzą się podczas wiercenia w betonie, a także jak radzą sobie podczas wiercenia w metalu i drewnie. Nurtowało nas również to, czy rzeczywiście najlepsze są sprzęty markowe i te przeznaczone do profesjonalnych odbiorców. Wyniki okazały się zaskakujące.

Do testu wiertarek udarowych zakupiliśmy nowe wiertła do betonu, drewna i metalu. Zgromadziliśmy też materiały, w których mieliśmy wiercić: bloczki z twardego betonu, gruby słupek z twardego drewna dębowego oraz stalowy kształtownik. Ustaliliśmy, że każdą wiertarką wykonamy w każdym z materiałów po dwa otwory – jeden wiertłem o typowej średnicy (5-8 mm), a drugi o takiej, jaką producent uznaje za maksymalną dla danego materiału. Przed wierceniem ocenialiśmy wygodę obsługi, a w czasie pracy – ergonomię i oczywiście łatwość oraz szybkość wiercenia.

Na koniec musimy zaznaczyć, że testy wiertarek udarowych wykonywał majsterkowicz. Oceny są więc dość subiektywne i być może obarczone pewnymi błędami wynikającymi z okazjonalnego wykorzystywania tego typu sprzętu. Niemniej z pewnością dają pogląd na jakość pracy danymi modelami wiertarek.

Wiertarka udarowa BOSCH PSB 530 RE
Autor: materiały prasowe Wiertarka udarowa BOSCH PSB 530 RE

Wiertarka udarowa BOSCH PSB 530 RE

Zaletą tej wiertarki udarowej jest niewielki ciężar, długi kabel i wygodna ergonomiczna rękojeść. Niestety, brakuje dodatkowej rękojeści, a korpus jest dość krótki i mamy mało miejsca, żeby podeprzeć wiertarkę drugą ręką. Poza tym podczas pracy z pełną mocą obudowa robi się gorąca. Wiertarka ma wygodny, duży, dobrze blokujący się przełącznik kierunku, ale nie ma pokrętła ustawienia prędkości.

Podsumowanie wiercenia podczas testu:

  • beton - świetnie i szybko wierci. Przy maksymalnej średnicy wiercenia wchodzi w duże wibracje.
  • drewno - o dziwo, przy mniejszej średnicy wierciła wolniej niż przy maksymalnej.
  • metal - radzi sobie doskonale.

Ranking/opinia: Bosch PSB 530 RE – to bardzo dobra wiertarka udarowa, warta swojej ceny. Lekka, wygodna w obsłudze, dzielnie radzi sobie z betonem, drewnem i ze stalą. W testowanym gronie ma chyba najlepszy stosunek ceny do jakości.

Wiertarka udarowa BOSCH GSB 13 RE
Autor: materiały prasowe Wiertarka udarowa BOSCH GSB 13 RE

Wiertarka udarowa BOSCH GSB 13 RE

Mimo że według producenta jest lżejsza od swojej zielonej siostry, podczas trzymania wydaje się nieco cięższa, gorzej wyważona. Poza tym jest bardzo wygodna i ergonomiczna. Narzekać można tylko na bezkluczykowy uchwyt. Jest wykonany ze śliskiego metalu i kiedy się ma spocone dłonie, trudno jest wymienić wiertło. Większa moc (600 W) – wydaje się nie przekładać na lepsze osiągi.

Podsumowanie wiercenia podczas testu:

  • beton - wierci, ale wolniej niż model zielony. Przy maksymalnej średnicy są odczuwalne jeszcze większe wibracje.
  • drewno - szybciej wierci niż model zielony.
  • metal - przy mniejszej średnicy wierci znakomicie, przy maksymalnej wiertło się klinowało.

Ranking/opinia: Bosch GSB 13 RE – po sprzęcie kierowanym do profesjonalistów spodziewaliśmy się więcej. Naszym zdaniem ta wiertarka udarowa nie przewyższa możliwościami i jakością pozostałych, także swojej krewniaczki z linii zielonej przeznaczonej dla majsterkowiczów, a niekiedy okazuje się słabsza od nich. Bezkluczykowy uchwyt nie zawsze jest wygodniejszy od kluczykowego, zwłaszcza gdy jest zbyt śliski.

Wiertarka udarowa YATO YT 82030
Autor: materiały prasowe Wiertarka udarowa YATO YT 82030

Wiertarka udarowa YATO YT 82030

Mimo masywnego wyglądu jest dość lekka i bardzo ergonomiczna. Nad spustem ma wygodny duży przełącznik zmiany kierunków. W zestawie jest wygodny uchwyt dodatkowy. Jego szeroka tarczka zabezpiecza przed obsunięciem się narzędzia na dłoń.

Podsumowanie wiercenia podczas testu:

  • beton - doskonale radzi sobie z twardym betonem.
  • drewno - podczas wiercenia trochę się grzała, zwłaszcza przy mniejszej średnicy.
  • metal - jak na model polecany szczególnie do wiercenia w metalu – słabo. Przy obu średnicach wiertło się klinowało.

Ranking/opinia: wiertarka udarowa Yato YT 82030 – to wiertarka w sam raz dla majsterkowicza. Niedroga, bardzo wydajna i przyjemna w obsłudze. Choć jest reklamowana jako sprzęt szczególnie polecany do metalu, w naszych testach z metalem poradziła sobie najgorzej.

Wiertarka udarowa HITACHI FDV 16VB2
Autor: materiały prasowe Wiertarka udarowa HITACHI FDV 16VB2

Wiertarka udarowa HITACHI FDV 16VB2

Lekka i niezwykle wygodna. Rękojeść jest tak skonstruowana i wykończona, że zapewnia bardzo pewny chwyt. Bezkluczykowy uchwyt jest wykonany z plastiku, więc z łatwością się go odkręca i dokręca.

Podsumowanie wiercenia podczas testu:

  • beton - w beton wchodzi jak w masło. Czuć moc!
  • drewno - wierci szybko i sprawnie.
  • metal - przy większej średnicy wiertło się klinowało.

Ranking/opinia: Hitachi FDV 16VB2 - zdecydowany faworyt naszego testu wiertarek udarowych. Najwygodniejsza i najsilniejsza z ocenianych maszyn. Warta swojej wcale niewysokiej ceny. Jedyne, do czego można się przyczepić, to nieco przesadzona maksymalna średnica wiercenia w metalu.

Wiertarka udarowa NUTOOL NHD 500
Autor: materiały prasowe Wiertarka udarowa NUTOOL NHD 500

Wiertarka udarowa NUTOOL NHD 500

Mała, lekka, ale niespecjalnie ergonomiczna wiertarka udarowa. Dodatkowy uchwyt jest tak zaprojektowany, że w trakcie pracy uciska na bok dłoni, co przy dłuższym używaniu może się nawet skończyć odciskiem. Rękojeść nie jest gumowana, tylko ma wytłoczenia antypoślizgowe w plastiku. Przełącznik udaru chodzi ciężko, a mimo to ma tendencję do samoczynnego wysuwania się w czasie wibracji. Przełącznik kierunku jest dosyć wiotki i ulokowany zbyt blisko spustu, więc trochę w tym miejscu przeszkadza.

Podsumowanie wiercenia podczas testu:

  • beton - doskonale radzi sobie z betonem. Przy dużej średnicy wierci trochę gorzej i czuć silne wibracje.
  • drewno - wierci zaskakująco szybko i precyzyjnie.
  • metal - przy większej średnicy wierciła powoli.

Ranking/opinia: NUTOO L NHD 500 – czarny koń tego testu. Ta wiertarka udarowa z niskiej półki cenowej dzielnie konkurowała z droższymi narzędziami. Można ją polecić majsterkowiczowi. Przy częstym używaniu mogą jednak doskwierać niedociągnięcia w ergonomii i jakości obsługi.

Narzędzi budowlanych są tysiące. Czy rozpoznasz najprostsze narzędzia budowlane?

Pytanie 1 z 10
Co to za narzędzie budowlane?
Narzędzia budowlane
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają