Wentylacja mechaniczna z rekuperacją - sposób na świeże i czyste powietrze w domu

2019-05-06 9:21
wentylacja z rekuperacją
Autor: Piotr Mastalerz, projekt domu: Justyna Mitmańska-Prymas, Wnętrz: Krystian Kowalski

Alarmujące informacje o fatalnym stanie powietrza w naszym kraju i jego konsekwencjach uświadomiły nam, że od jakości powietrza, którym oddychamy, zależy nie tylko nasze samopoczucie, lecz także i nasze zdrowie. Ponieważ większość czasu spędzamy w domu, zapewnienie właściwej wentylacji staje się bardzo ważne. Jednak w tym celu nie wystarczy często nieskuteczna wentylacja grawitacyjna. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która pozwala ogrzewać nawiewane powietrze ciepłem odzyskanym z wnętrza domu, a co najważniejsze, umożliwia jego dokładne oczyszczenie.

Świadomość poziomu zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, którym oddychamy, oraz wynikającego stąd zagrożenia zdrowia nas i członków naszej rodziny jest coraz większa. Jednym z najbardziej skutecznych pod tym względem rozwiązań, które warto zastosować w swoim domu, jest system wentylacji mechanicznej. Dzięki temu w domu zawsze będzie czyste i świeże powietrze niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Niestraszne będą nam zanieczyszczone powietrze (nawet smog), okres pylenia drzew i krzewów tak uciążliwy dla alergików, kurz, wirusy i bakterie. Wentylacja mechaniczna pozwala poprawić jakość powietrza, a przez to zwiększyć komfort naszego życia.

Od kilkunastu lat w krajach o podobnych warunkach klimatycznych do naszego - Niemczech, Danii, Szwecji - w domach jednorodzinnych popularne są systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Są to systemy wentylacji, w których świeże powietrze ogrzewane jest ciepłem odzyskanym z powietrza usuwanego. To obecnie polecane rozwiązanie wentylacyjne stanowi praktyczny sposób zapewnienia skutecznej i stałej wymiany powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu strat ciepła. Wartością dodaną jest więc niższe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu, czyli zmniejszenie tego kosztu.

Systemair
Autor: Systemair Odpowiedni system wentylacji w domu to gwarancja bezpieczeństwa użytkowników, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków, takich jak smog czy wysokie stężenie pyłków w powietrzu

Warto wiedzieć, że na zamontowanie w domu systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją można uzyskać dotację z rządowego programu „Czyste powietrze”.

Wentylacja naturalna

Wentylacja naturalna (grawitacyjna) działa dzięki efektowi kominowemu. Latem wymianę powietrza w pomieszczeniach zapewnia głównie wiatr, więc często jej po prostu nie ma. Z kolei zimą bywa zbyt intensywna, przez co niepotrzebnie zwiększa się zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu. Taka instalacja jest tania, ma jednak poważną wadę – nie daje pełnej kontroli nad wymianą powietrza ani nie poprawia jego jakości. Żeby zapewnić oczyszczanie powietrza powinno się zastosować system wentylacji z odpowiednimi filtrami.

Wentylacja mechaniczna

Sposobem na uniezależnienie działania wentylacji od warunków atmosferycznych oraz na poprawienie jakości powietrza jest zastosowanie systemu, w którym przepływ powietrza wymuszają wentylatory, czyli wentylacji mechanicznej.

Wentylator zapewnia stały przepływ określonej ilości powietrza ustalanej w momencie wyboru urządzenia - dostosowuje się ją do wielkości pomieszczeń i ich przeznaczenia. Możliwe jest zastosowanie wentylatorów o zmiennej wydajności – wtedy gdy zachodzi potrzeba szybkiego przewietrzenia pomieszczeń, wystarczy je przełączyć na wyższy bieg.

Decydując się na wentylację mechaniczną przed wybudowaniem domu można wybrać system centralny, w którym odpowiednio poprowadzone przewody wentylacyjne umożliwiają zastosowanie jednego wentylatora obsługującego wszystkie pomieszczenia. Umieszcza się go wtedy poza mieszkalną częścią domu, na przykład na poddaszu, żeby odgłosy jego pracy nikomu nie przeszkadzały.

Zapotrzebowanie na energię wynikające z działania wentylacji można ograniczyć stosując odpowiedni układ sterowania wentylatorami. Jego wydajność może być automatycznie dostosowywana do zmian jakości powietrza w pomieszczeniach dzięki czujnikom wilgotności powietrza i stężenia dwutlenku węgla, a także dzięki nawiewnikom z zaworem termostatycznym zmniejszającym stopień otwarcia, gdy temperatura na zewnątrz się obniża.

Rekuperacja
Autor: Systemair Możliwość sterowania systemem wentylacji za pomocą dotykowego panelu sterowania SAVE Touch. Możliwość wyboru odpowiedniego trybu pracy w zależności od potrzeb użytkowników

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Budujący nowe domy coraz częściej decydują się na zastosowanie w nich wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją. Taki system opiera się na centrali wentylacyjnej z wymiennikiem umożliwiającym przekazywanie ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń do chłodniejszego powietrza świeżego. Dzięki rekuperacji do pomieszczeń dociera powietrze już wstępnie podgrzane i to bez dostarczania dodatkowej energii. Wynikające z tego oszczędności na ogrzewaniu mogą przekraczać 20% w stosunku do domu z wentylacją naturalną.

Zalety wentylacji mechanicznej z rekuperatorem:

  • zapewnia kontrolę nad ilością wymienianego powietrza w każdych warunkach atmosferycznych;
  • umożliwia uzdatnianie świeżego powietrza – oczyszczanie, ogrzewanie i chłodzenie;
  • przyczynia się do znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na energię do ogrzewania pomieszczeń;
  • nawiew świeżego i czystego powietrza można ulokować w każdym miejscu w domu.

Oczyszczanie powietrza przez system wentylacji

Jedną z wielkich zalet systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest możliwość oczyszczenia nawiewanego powietrza. Nawet jeśli na zewnątrz są wysokie wskaźniki ilości pyłków PM 1, PM 2,5 czy PM 10 albo zarodników grzybów w powietrzu, w domu z systemem wentylacji powietrze będzie pozbawione zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz, takich jak pyłki, kurz, bakterie, zarodniki grzybów, wirusy. Wywiewanie z pomieszczeń powietrza ma uchronić przed nadmiernym gromadzeniem się w nim dwutlenku węgla, wilgoci, kurzu, roztoczy itp. Działająca w sposób ciągły wentylacja zapewnia również bezpieczne użytkowanie urządzeń grzewczych takich jak kocioł, podgrzewacz, kuchenka, kominek, a w razie nieprawidłowej pracy tych urządzeń – usuwa z domu trujący tlenek węgla lub gaz.

Lepsza jakość powietrza dzięki systemom wentylacji mechanicznej

Stosowanie rekuperatora to dbałość o środowisko naturalne, gdyż występuje mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Dzisiejsze systemy wentylacji pozwalają na ciągłą kontrolę jakości powietrza w pomieszczeniach przez 24 godziny na dobę. Moduł dostępu przez internet – daje możliwość sterowania centralą z dowolnego miejsca.

Sprawnie działająca wentylacja :

  • usuwa poza obręb mieszkania dwutlenek węgla, parę wodną,  tlenek węgla, uboczne produkty funkcjonowania gospodarstwa domowego, zapachy, dym tytoniowy;
  • eliminuje przeciągi, gdyż nie ma potrzeby przewietrzania pomieszczeń poprzez otwieranie okien i drzwi;
  • w sezonie letnim zapobiega wpadaniu do domu komarów i much, które są uciążliwe w przypadku tradycyjnego wietrzenia;
  • sprawia, że nie występują problemy z zaparowanymi oknami i lustrami;
  • dostarcza czyste i świeże powietrze, pozbawione zanieczyszczeń, dzięki filtrom zainstalowanym w centrali wentylacyjnej.

Możliwość sterowania

Nowoczesne rekuperatory to urządzenia wyposażone w elektroniczne systemy sterowania, które pozwalają na precyzyjną pracę urządzenia oraz dopasowanie jej do naszych upodobań oraz warunków panujących w domu – zwiększona wentylacja przy większej ilości osób w domu, zmniejszona wentylacja podczas urlopu. Urządzenia są wyposażone w panele dotykowe pozwalające na prostą obsługę odbywającą się intuicyjnie. Producenci stosują rozwiązania zmierzające do obniżenia poziomu dźwięku, co zmniejsza uciążliwość systemu. Rekuperator z funkcją freecooling pozwala latem na schładzanie powietrza w domu chłodniejszym powietrzem z zewnątrz – co sprzyja oszczędności energii. Szczególnie ważna jest sygnalizacja wymiany zużytych filtrówFunkcja alarmów umożliwia sprawdzenie alarmów przez serwis i zdalne rozwiązanie problemu lub w razie konieczności przyjazd serwisanta na miejsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają