Wejście do budynku. Jak powinna wyglądać strefa wejścia

2015-09-01 14:17
Strefa wejścia
Autor: Mariusz Bykowski Wejście główne zawsze powinno mieć należytą oprawę, także wtedy gdy jest wycofane w stosunku do garażu. W tym domu po ścianach wnęki wejściowej pnie się dzikie wino, a całość kompozycji dopełnia wycinek nieba

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne – zarówno w kontaktach z ludźmi, jak i z architekturą. Główne wejście do budynku powinno być atrakcyjne, zdobić i zapraszać do środka. W zależności od tego, jaki charakter ma dom, strefa wejścia może wyglądać bardzo różnie.

Zwykle wejście do domu sytuuje się w miejscu dobrze wyeksponowanym. Dzięki temu architektura budynku staje się czytelna nawet dla osób, które odwiedzają go po raz pierwszy. Oczywiście nie musi się to koniecznie wiązać z symetrycznym zakomponowaniem bryły i umieszczeniem drzwi na jej osi. Wyjątkowość wejścia głównego może zostać podkreślona także przez efektowną wnękę, podcień czy przybudówkę o interesującym kształcie. Zastosowane rozwiązania muszą harmonizować z wyrazem architektonicznym domu i jego najbliższym otoczeniem.

Ganek 

Jeżeli zdecydujesz się na budowę domu o tradycyjnym charakterze, powinieneś odwołać się do wzorów zaczerpniętych z przeszłości. Wsparty na kolumnach ganek z trójkątnym frontonem jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów tradycyjnego domu. Najczęściej jest lokalizowany w centralnym miejscu całej bryły. Takie rozwiązanie, lubiane przez inwestorów przywiązanych do tradycji, podkreśla rangę wejścia głównego, tworzy wrażenie solidności i powagi, a jednocześnie doskonale spełnia swe podstawowe zadania. Wbrew pozorom ganek nie musi być nudny. Owszem, jego forma narzuca konieczność stosowania pewnych elementów, takich jak na przykład daszek wsparty na kolumnach bądź słupach. Nie oznacza to jednak, że musisz kopiować wzorce historyczne. Podpory mogą mieć formę filarów o prostokątnym przekroju wykonanych z drewna lub murowanych i oblicowanych kamieniem bądź klinkierem. Okrągłe słupy o otynkowanej gładkiej powierzchni z powodzeniem zastąpią heblowane i lakierowane bale, które zachowały malownicze nierówności i sęki.

Weranda

Z tradycyjnego budownictwa drewnianego wywodzi się także nieco zapomniana weranda, która może stanowić doskonałe połączenie efektownej strefy wejściowej oraz wypoczynkowej. Zadaszony i odgrodzony taras od strony głównego wejścia sprawdza się w sytuacjach, gdy dom nie stoi tuż przy ulicy, a warunki lokalizacyjne wymusiły na projektancie stworzenie partii wejściowej w najatrakcyjniejszej części działki.

Główne wejście do domu
Autor: Andrzej Szandomirski Zaprojektowano je ako wsparty na drewnianych słupach ganek harmonijnie komponuje się z tradycyjną bryłą budynku. Duży garaż z wiatą stoi obok niczym dawna szopa czy drewutnia

Proste rozwiązania

W przypadku brył cechujących się prostą architekturą i powściągliwymi formami strefa wejścia powinna być równie oszczędna w wyrazie. Czasem podkreśla ją jedynie niewielka prostokątna nisza. W domach o bardziej skomplikowanym rozplanowaniu taka wnęka często znajduje się na połączeniu dwóch brył. To rozwiązanie sprawia, że drzwi są umiejscowione w niezwykle ważnym pod względem kompozycyjnym miejscu, a jednocześnie ułatwia funkcjonalne rozwiązanie ich otoczenia. Architektura nowoczesnych domów jednorodzinnych w znacznym stopniu czerpie z dziedzictwa XX-wiecznego modernizmu. Przyglądając się realizacjom sprzed kilkudziesięciu lat, łatwo zauważyć, iż prostota przenikających się brył była równoważona przez mocne akcenty płaszczyzn dachów, balkonów czy tarasów. Podobnie wyglądają współczesne realizacje, w których prosty fragment płaskiego dachu nad wejściem może stanowić dopełnienie osłaniającej je murowanej ścianki, a spójność kompozycji zostaje dodatkowo podkreślona przez użycie na obu płaszczyznach tego samego materiału wykończeniowego.

Brama garażowa
Autor: Wiśniowski Jeśli kolor bramy garażowej dobierzesz do odcienia ścian zewnętrznych, zyskasz pewność, że nie będzie ona dominować na elewacji. Biel podkreśla nowoczesny i elegancki wygląd bryły

Garaż – ukryty czy wyeksponowany

Najczęściej spotykamy się z połączeniem stanowiska dla samochodów z domem. Bardzo często garaż włączony w kubaturę budynku bywa traktowany jako odrębna bryła stopiona z nim kompozycyjnie lub kolorystycznie. Budowa garażu wolno stojącego – poza tym, że wymaga większej działki – sprawia, że w czasie niepogody jesteś narażony na zmoknięcie, a (bez względu na pogodę) odległość, którą musisz pokonać, niosąc zakupy z samochodu, jest wyraźnie większa niż w przypadku garażu w bryle. Miejsca postojowe można jednak w interesujący sposób połączyć z budynkiem. Do wolno stojącego garażu może prowadzić zadaszenie, które zaczyna się przy samych drzwiach wejściowych do domu. Także przestrzeń parkingowa nie musi być wstydliwie skrywana, lecz dzięki pergoli porośniętej pnącą się roślinnością może stanowić dodatkowy akcent wyróżniający domostwo.

Strefa wejścia

Integralną częścią strefy wejściowej jest fragment powierzchni działki zawarty między wjazdem na jej teren a domem. Ta przestrzeń ma charakter reprezentacyjny i zastosowane tu rozwiązania powinny być przemyślane zarówno pod względem kompozycji, jak i użytych materiałów. Wygodny wjazd prowadzący do bramy garażowej powinien mieć niewielki spadek i szerokość co najmniej 3 m. Niezależnie od niego obok może przebiegać znacznie węższa ścieżka piesza. Oba trakty mogą być pokryte tym samym materiałem bądź delikatnie zróżnicowane, na przykład przez użycie granitowej (lub betonowej) kostki brukowej o takim samym kształcie i fakturze, lecz odmiennej barwie. Wskazany jest jednak umiar, bowiem wprowadzanie nadmiernej liczby kolorów albo wzorów na posadzce jest męczące w odbiorze. W sytuacji gdy dom znajduje się stosunk owo blisko granicy działki, ciekawym rozwiązaniem jest nieznaczne wydłużenie drogi do niego poprzez wprowadzenie ścieżki o miękko meandrującej formie.

Ogrodzenie

Elementem, który nierozerwalnie wiąże się z kompozycją strefy wejściowej, jest ogrodzenie. Niekiedy może ono stanowić niemalże część domu, bowiem prowadzi wprost z ulicy do wrót garażu bądź drzwi. Znacznie częściej jest jednak niezależnym bytem. Pomimo tego powinno być zharmonizowane z architekturą, którą otacza. Oczywiście najważniejszą częścią płotu jest fragment znajdujący się od frontu działki. Aby był on utrzymany w podobnej stylistyce co sam dom, można użyć tego samego materiału, który został wcześniej wprowadzony na elewacjach. Dotyczy to zarówno wypełnienia przęseł (drewno), jak i słupków (tynk, okładzina kamienna, klinkier). Forma płotu oraz bramy także powinna odpowiadać charakterowi budynku. Wokół oszczędnej w wyrazie nowoczesnej bryły doskonale sprawdzają się stalowe modularne przęsła i murowane proste słupki, podczas gdy właściwą ramą dla tradycyjnego domostwa wydają się rozwiązania o bogatszej formie wykonane z lokalnych materiałów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają