Układanie nawierzchni z kostek betonowych - zasady dobrego wykonania

2012-06-13 19:11
Nawierzchnia z kostki betonowej
Autor: Andrzej T. Papliński Kolor kostki przypomina barwę ziemi. Taka nawierzchnia sprawdza się wśród gęsto posadzonych roślin, które zyskują naturalne tło

Kiedy mamy już przygotowane podłoże, możemy zacząć układanie nawierzchni z kostki betonowej. Najpierw trzeba wykonać podsypkę, potem jest układanie kostki, następnie spoinowanie, a na koniec zagęszczanie nawierzchni. Kilka rad o każdym z tych etapów...

Nawierzchnia z kostki betonowej
Autor: Mariusz Bykowski Układanie kostki betonowej to przede wszystkim właściwe przygotowanie podłoża

Kiedy mamy już przygotowane podłoże, możemy zacząć układanie nawierzchni, przedtem jednak trzeba dokładnie wykonać kolejne warstwy.

Podsypka. To warstwa wyrównawcza (grubości 2-5 cm) umożliwiająca zniwelowanie ewentualnych odchyłek wymiarowych kostek betonowych i pozwalająca na ich stabilne osadzenie. Wykonuje się ją z piasku frakcji 0-4 mm wyrównywanego długą łatą lub deską. Nie zaleca się mieszania piasku z cementem, bo to utrudnia bieżące korygowanie położenia kostek i ich demontaż. Tylko w miejscach wzmożonej penetracji wody (wokół studzienek kanalizacyjnych lub na obszarze cieków wodnych) można wykonywać podsypkę z mieszanki piasku i cementu. Nawierzchnię trzeba jednak wtedy bardzo szybko układać i zagęszczać, aby zdążyć przed rozpoczęciem wiązania cementu.

Układanie kostek. Kostki kładzie się płasko na podsypce. Ich górna powierzchnia powinna się znajdować mniej więcej 1 cm powyżej planowanego poziomu, bo osiądą podczas zagęszczania. Prace prowadzi się w kierunku od obrzeży do środka, co pięć-sześć rzędów sprawdzając poziom i dbając, aby w nawierzchni nie powstały zagłębienia, w których niepotrzebnie zbierałaby się woda. Dobrze jest korzystać jednocześnie z kilku palet kostek, co pozwoli uniknąć różnic kolorystycznych nawierzchni.

Kostki betonowe należy układać z odstępami. Spoiny w alejkach, na chodnikach i tarasach powinny mieć szerokość 2-3 mm, a na podjazdach 3-5 mm. Zbyt ścisłe ułożenie uniemożliwia późniejsze wypełnienie fug, naraża też krawędzie elementów na odpryskiwanie pod wpływem nacisku. Nawet między kostkami, które mają na bocznych powierzchniach wytłoczenia (odstępniki), szczeliny trzeba pozostawiać.

Spoinowanie. Umożliwia współpracę kostek, kompensuje ich odchyłki wymiarowe oraz naprężenia wynikające z obciążeń i rozszerzalności termicznej betonu. Dzięki wypełnionym fugom kostki tworzą monolityczną nawierzchnię.

Spoiny zasypuje się drobnym piaskiem, najlepiej płukanym, o ziarnach nie większych niż 2 mm, żeby nie zawieszały się między ściankami kostek. Piasek musi być suchy i czysty, bez domieszek gliny, która może brudzić powierzchnię elementów (zwłaszcza jasnych). Rozsypuje się go na ułożonym fragmencie nawierzchni i wciera w szczeliny szczotką ze sztywnym włosiem. Nadmiar piasku należy usunąć, aby podczas wibrowania nie uszkodził powierzchni kostek. Spoinowanie przeprowadza się kilkakrotnie – pierwszy raz bezpośrednio po rozłożeniu kostek, kolejny po zagęszczeniu nawierzchni, a następnie okresowo w ciągu kilku tygodni eksploatacji.

Zagęszczanie nawierzchni. Jest niezbędne, by prawidłowo ustabilizować położenie kostek. Nawierzchnię ubija się wibratorem płytowym. Jego stalowa płyta musi być dodatkowo zabezpieczona płytą z tworzywa sztucznego, chroniącą przed rysowaniem kostek oraz przed rozcieraniem na drobny pył piasku wypryskującego ze spoin podczas zagęszczania. Prace prowadzi się na całej nawierzchni, najpierw w kierunku od brzegów do środka, a następnie wzdłuż ścieżki lub podjazdu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie