Ujęcia wody w ogrodzie – skąd brać wodę do podlewania i jak rozmieścić krany?

2019-11-28 10:03

Ujęcia wody w ogrodzie są niezbędne dla wygody wykonywania poszczególnych prac pielęgnacyjnych – od nawadniania, używania myjki ciśnieniowej po napełnianie basenu czy oczka wodnego. Dlatego warto przemyśleć lokalizację poszczególnych punktów czerpalnych.

Ujęcia wody w ogrodzie
Autor: GettyImages Kran warto zamontować w takim miejscu, by umożliwiał sprawne nawadnianie całego ogrodu

Według szacunków samo zużycie wody do nawadniania roślin w ogrodzie w ciągu roku wynosi 1200 l na każdy 1 m2 powierzchni. Oczywiście liczba ta jest uśredniona i w rzeczywistości zależy od różnych czynników, nie tylko od podlewanej powierzchni. Największe znaczenie mają warunki atmosferyczne, zaraz potem typ gleby, specyfika ogrodu i wymagania rosnących w nim roślin. Wpływ na zmniejszenie kosztów nawadniania ma technologia i sposób, w jaki woda jest roślinom dostarczana, a także termin wykonywania zabiegów. Dlatego w okresie suszy za nieekonomiczne i nieekologiczne podlewanie w upały groziły nawet mandaty. W dalszej kolejności woda służy do napełniania naturalnych zbiorników wodnych, mycia pojazdów czy ogrodowych nawierzchni.

>> Przeczytaj też:

Ujęcia wody w ogrodzie
Autor: GettyImages Do podlewania ogrodu warto zbierać deszczówkę

Skąd brać wodę do podlewania ogrodu?

  • Deszczówka. To ekologiczny i opłacalny sposób pozyskiwania wody. Pojemniki na wodę deszczową mogą być nadziemne lub podziemne. Montuje się je do systemu rynien. Stosuje się także prowizoryczne metody, np. rozstawianie w ogrodzie różnych naczyń – od wiader po stare wanny. Woda może być wykorzystywana w różnych punktach ogrodu, zależnie od jej jakości. Zwykle jest dużo bardziej wartościowa od wody wodociągowej (nie jest chlorowana!), jednak na terenach zanieczyszczonych może nie nadawać się do szerszego użycia.
Ujęcia wody w ogrodzie
Autor: GettyImages Jeśli nie mamy możliwości podłączenia się do wodociągu, rozwiązaniem jest studnia abisyńska
  • Studnia – to wciąż dobre rozwiązanie, które pozwala na pozyskanie wody dobrej jakości, nadającej się zarówno do podlewania, jak i napełniania zbiorników wodnych. Niestety, budowa studni wiąże się z wysokimi kosztami. Wyróżniamy studnię kopaną, abisyńską oraz głębinową. Studnia powinna znajdować się 5 m od granicy działki, 7,5 m od przydrożnego rowu, 15 m od zbiornika nieczystości, 30 m od drenażu rozsączającego do gruntu wstępnie oczyszczone ścieki.

Budowa własnego ujęcia wody: jaką studnię wybrać? Jak wybudować ją bez błędów? >>>

  • Otwarte zbiorniki – woda z nich nie jest polecana do szerszego użytkowania, gdyż zazwyczaj charakteryzuje się słabą jakością. Może zawierać różne zanieczyszczenia – mechaniczne, biologiczne i chemiczne.

  • Woda wodociągowa – wciąż jest używana najpowszechniej i charakteryzuje się dość dobrymi parametrami (dużo zależy jednak od rejonu). Niestety, taka woda ze względu na chlor nie jest optymalna dla roślin. Wykorzystywana w systemach nawadniania zapycha kapilary. Dostęp do niej i przyłączanie poszczególnych elementów systemu nawadniającego jest najłatwiejsze. Krany zewnętrzne z reguły montuje się podczas budowy domu.

Jak podlewać rośliny w ogrodzie - krótki kurs podlewania >>>

Ujęcia wody w ogrodzie
Autor: GettyImages Najczęściej kran instaluje się na elewacji domu od strony ogrodu

Gdzie zainstalować punkty czerpalne – krany?

Standardowo kran jest instalowany na zewnątrz – w elementach elewacji. Ma to swoje zalety: montaż jest dość tani, a miejsce usytuowania „strategiczne”. W ten sposób (np. za pomocą węża ogrodowego) można dotrzeć z wodą do większości punktów w ogrodzie. Jednocześnie instalacja kranu w ścianie domu łamie pewną zasadę mówiącą, że im dalej będzie woda od fundamentów, tym lepiej. Kran przy domu często powoduje zalewanie najbliższego obszaru znajdującego się pod nim. W dodatku może służyć dzieciom do zabawy, co dodatkowo wzmaga problem. Pewnym zabezpieczeniem jest montaż wewnątrz elewacji, np. w skrzynce zamykanej na klucz.

Ujęcia wody można także rozmieścić w ogrodzie – możliwie jak najprościej. Mogą być w linii. Warto je zamontować w takim miejscu, by umożliwiały sprawne nawadnianie całego ogrodu, np. blisko rabat, wrzosowiska, warzywnika. W przypadku planowania budowy basenu zaleca się go zamontować możliwie blisko takiego obiektu.
Dużo zależy od powierzchni ogrodu, np. na 1000 m2 jeden kran nie wystarczy. Dawniej krany montowano w mało wyeksponowanych miejscach, gdyż często straszyły swoim wyglądem. Dzisiaj w sprzedaży jest wiele modeli ozdobnych kranów, które nie tylko spełniają praktyczną funkcję, ale dodatkowo są swoistą dekoracją.

>> Zobacz też: Ozdobna studnia w ogrodzie – pomysły aranżacyjne, jak wykorzystać starą studnię

Jaki kran ogrodowy wybrać?

W sprzedaży dostępne są krany w formie rzeźb, które można zainstalować na ścianach i murach. W pewnym stopniu uda się je dopasować do stylu ogrodowego, ale w praktyce nawiązują głównie do ogrodów formalnych, rzadziej ogrodów w stylu angielskim.
Krany o bardzo surowej formie nadają się do ogrodów nowoczesnych. Wolnostojące krany często mają postać ozdobnych słupków, np. z pokrętłem lub dźwignią.

Przy wyborze kranu warto zwrócić także uwagę na materiał wykonania. Może to być na przykład mosiądz, żeliwo lub aluminium. Trzeba przy tym pamiętać, aby przewód opróżnić z wody przed nadejściem zimy.

Zobacz wideo: Podlewanie ogrodu - automatyczny system nawadniania

Podlewanie ogrodu - automatyczny system nawadniania
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.