Trzcinnik – ozdobna trawa do ogrodu. Jakie trzcinniki uprawiać w ogrodzie?

2023-07-03 14:23

Trzcinnik (Calamagrostis) to modna trawa ozdobna o wszechstronnym zastosowaniu w ogrodzie: nadaje mu naturalistyczny charakter, pewnej dzikości i świetnie komponuje się z bogatą grupą bylin. Jakie gatunki i odmiany trzcinników warto wybrać? Jakie warunki uprawy należy im zapewnić?

Trzcinnik piaskowy
Autor: GettyImages Trzcinnik piaskowy

Trzcinniki to grupa traw obejmująca ponad 200 gatunków, z czego osiem spotyka się w Polsce w środowisku naturalnym. W ogrodzie uprawia się nieliczne z nich. Mamy jednak pewien wybór w aranżacji, gdyż wyselekcjonowano odmiany różniące się wyglądem. Które trzcinniki warto uprawiać w ogrodzie?

Spis treści

  1. Trzcinnik ostrokwiatowy
  2. Trzcinnik koreański
  3. Trzcinnik lancetowaty
  4. Wymagania i uprawa trzcinników
  5. Zastosowanie trzcinników – atutem jest wszechstronność

Trzcinnik ostrokwiatowy

Najpopularniejszy w uprawie w naszym kraju jest trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis ×acutiflora). Roślina jest mieszańcem trzcinnika piaskowego (Calamagrostis epigejos) i trzcinnika leśnego (Calamagrostis arundinacea). W przeciwieństwie do „rodziców” ma znacznie większe walory dekoracyjne i jest chętnie wprowadzana do ogrodów oraz parków.

Tworzy zwarte kępy o wys. 70-150 cm (50-70 cm bez pędów kwiatostanowych). Liście są wąskie, lśniące, ciemnozielone do późnej jesieni, potem przebarwiają się na żółto. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Tworzy wiechy o długości 15-20 cm. Początkowo są luźne, fioletowo-zielone, potem skupione (zmieniają barwę na żółtawą). W sprzedaży dostępna jest trzcinnik ostrokwiatowy 'Karl Foerster' - odmiana osiągająca do 200 cm wysokości.

To pierwsza trawa, która otrzymała nagrodę Perennial Plant of the Year Award (w 2001 roku). Popularnością cieszy się również 'Overdam' wytwarzająca atrakcyjne kremowobiałe liście. Osiąga zwykle 70-100 cm wysokości.

Trzcinnik ostrokwiatowy
Autor: GettyImages Trzcinnik ostrokwiatowy

Trzcinnik koreański

W szkółkach można także dostać trzcinnik koreański (syn. trzcinnik krótkowłosy, łac. Calamagrostis brachytricha). Trawa tworzy zwarte kępy liści o wysokości około 60 cm. W czasie kwitnienia dorasta do 150 cm. Liście są szerokie (do 12 mm), jasnozielone przez sezon, późną jesienią przebarwiają się na żółto-pomarańczowo. Kwitnie od sierpnia, kwiatostany (a potem owocostany z ziarniakami) utrzymują się przez zimę. Tworzy puszyste, stożkowate wiechy o długości do 20 cm. Początkowo są fioletoworóżowe, potem srebrzystozielone.

Trzcinnik lancetowaty

W ogrodach naturalistycznych zastosowanie znajduje także trzcinnik lancetowaty (Calamagrostis canescens). Występuje w miejscach naturalnych, w sprzedaży jest trudniej dostępny.

Trzcinnik koreański
Autor: GettyImages Trzcinnik koreański

Wymagania i uprawa trzcinników

  • Stanowisko dla trzcinników. Trzcinniki powinno się uprawiać w miejscach słonecznych bądź lekko zacienionych. W cieniu źle rosną i słabo kwitną.
  • Podłoże dla trzcinników. Trzcinniki preferują gleby żyzne, próchnicze, dobre zdrenowane, umiarkowanie wilgotne. Dobrze przystosowują się do słabszych warunków. Przy nadmiarze wilgoci, także przy częstych opadach, mogą być porażane przez choroby grzybowe (m.in. przez rdzę).
  • Sadzenie trzcinników. Trzcinniki można sadzić jesienią lub wiosną. Są mrozoodporne (trzcinnik koreański może wymagać ściółkowania w chłodniejszych rejonach kraju). Średnia rozstawa wynosi 50-60 cm.
  • Podlewanie i nawożenie trzcinników. Znoszą krótkotrwałe susze, przy długo utrzymującej się bezdeszczowej pogodzie wymają nawadniania. Intensywne, regularne nawożenie nie jest konieczne. Można sporadycznie stosować nawozy organiczne (to bezpieczniejszy sposób).
  • Rozmnażanie trzcinników. Trzcinniki rozmnaża się wegetatywnie przez podział kęp wiosną lub we wrześniu.
  • Przycinanie trzcinników. Zaschnięte fragmenty zaleca się wycinać wiosną. Jesienią nie opłaca się – trzcinnik jest cenną zimową dekoracja, a przy tym może stanowić pożywienie dla ptaków.
  • Choroby i szkodniki trzcinników. Trawy są raczej odporne na szkodniki, choroby mogą natomiast wystąpić przy nadmiernej wilgotności lub błędach pielęgnacyjnych.
Trzcinnik piaskowy
Autor: GettyImages Trzcinnik piaskowy

Zastosowanie trzcinników – atutem jest wszechstronność

Trzcinniki mają szerokie zastosowanie na działce. Pasują do ogrodów różnego typu: wiejskich, orientalnych, angielskich, modernistycznych, a także naturalistycznych.

  • Ich wąski pokrój sprawia, że świetnie wyglądają jako niskie żywe ściany dzielące poszczególne partie ogrodu.
  • Trzcinniki nadają się do dekoracji obrzeży nawierzchni.
  • Odmiany niskie można uprawiać w pojemnikach jako ozdoby balkonów, tarasów i drzwi wejściowych (wymagają solidnego zabezpieczenia przed nadejściem zimy).
  • Trzcinnik często wykorzystuje się do obsadzania brzegów oczek wodnych i innych zbiorników. Pełni wtedy rolę rośliny szuwarowej.
  • Jest nieoceniony w rabatach, gdyż nadaje im naturalistycznego charakteru. Warto go sadzić na drugim planie lub jako tło dla mniejszych roślin.
  • Dobrze komponuje się z popularnymi bylinami: dzielżanami, jeżówkami, astrami bylinowymi, złocieniami, goździkami i wieloma innymi gatunkami. Można go także komponować w ogrodach dzikich traw, z gatunkami i odmianami o innej barwie liści. To polecany gatunek na wrzosowiska i ogrody skalne.
  • Nadaje się na kwiat cięty oraz suche bukiety.

Przeczytaj też o innych trawach ozdobnych:

Trzcinnik leśny
Autor: GettyImages Trzcinnik leśny
Trawy ozdobne w ogrodzie

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.