Trojeść krwista - charakterystyka, wymagania, uprawa, zastosowanie

2021-04-29 20:56

Trojeść krwista to mało u nas znana, ale bardzo interesująca bylina o kępiastym pokroju i uroczych, różowych kwiatach. Dowiedz się więcej o wymaganiach uprawowych trojeści krwistej i jej zastosowaniu w ogrodzie.

Trojeść krwista
Autor: GettyImages Trojeść krwista

Trojeść krwista (Asclepias incarnata) pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie zasiedla wilgotne, podmokłe, a nawet bagniste i okresowo zalewane tereny. Do takich warunków doskonale się przystosowała, rozwijając grube, kłączowe, białe korzenie, z których część znajduje się tuż pod ziemią, a część mocno rozrasta się w głąb podłoża. Korzenie trojeści doskonale funkcjonują na ciężkich, mokrych glebach i znakomicie radzą sobie z niedoborami tlenu.

Jak wygląda trojeść krwista?

Trojeść krwista w sezonie wegetacyjnym tworzy sztywne, grube, wzniesione, w górnej części rozgałęzione, wysokie pędy (1,2-1,5 m), zebrane w gęste kępy oraz wąskie, lancetowate, ostro zakończone, zielone liście, ułożone na pędzie naprzemiennie, naprzeciwległymi parami.

Drobne, różowoczerwone kwiaty trojeści krwistej rozwijają się na szczytach pędów oraz w kątach liści latem (w lipcu-sierpniu) i są zebrane w niewielkie, płaskie, baldachogrona, osadzone na sztywnych łodyżkach. Pojedynczy kwiat jest niewielki, ale ma bardzo ciekawą budowę. Tworzące go płatki są silnie wygięte do dołu i częściowo skierowane do góry, przybierając łukowaty kształt. Między płatkami znajduje się słupek i pręciki, przybierające formę zwartej, wzniesionej korony pręcikowej, otoczonej przez okółek niewielkich, barwnych listków, będących wyrostkami płatków. Taka budowa kwiatu ułatwia owadom dostęp do wnętrza korony i pomaga w zapyleniu. Kwiaty są miododajne i wabią liczne owady, w tym pszczoły i motyle nie tylko wyglądem, ale też przyjemnym, waniliowym aromatem.

Rośliny miododajne do ogrodu: uprawa i zastosowanie roślin, które lubią pszczoły >>>

Po przekwitnieniu z zapylonych kwiatów rozwijają się owoce, mające kształt podłużnych, pękatych torebek, wypełnionych licznymi, drobnymi, ciemnymi nasionami, zaopatrzonymi w jedwabiste włoski, które ułatwiają im rozsiewanie się po okolicy (roślina wiatrosiewna). Owocostany osadzone są na krótkich łodyżkach i rosną pionowo, co jest charakterystyczne dla roślin tego rodzaju.

  • Odmiany trojeści krwistej

Trojeść krwista w postaci czystego gatunku pojawia się w uprawie dość często, ale równie popularne są też jej odmiany ozdobne, do których należy przede wszystkim 'Cinderella' o czerwonoróżowych kwiatach i lekko czerwonawych pędach oraz 'Ice Ballet' o białych kwiatach i jasnozielonych pędach.

Wysokie byliny do ogrodu - gatunki, uprawa, zastosowanie >>>

Trojeść krwista
Autor: GettyImages Kwiaty trojeści krwistej są zebrane w niewielkie, płaskie, baldachogrona, osadzone na sztywnych łodyżkach

Wymagania uprawowe trojeści krwistej

Trojeść krwista to roślina o szczególnych wymaganiach, dlatego nie do każdego ogrodu będzie odpowiednia.

  • Stanowisko i podłoże dla trojeści. W uprawie oczekuje ciepłego, w pełni słonecznego stanowiska i żyznej, stale wilgotnej, a nawet mokrej i ciężkiej gleby. Roślina nie toleruje suszy i cienia. Jeśli podłoże na którym rośnie jest zbyt suche, zaczyna bardzo szybko tracić urodę. Jej liście brzydko się przebarwiają, obsuszają i zwieszają w dół lub opadają, przez co pędy wyglądają bardzo nieestetycznie.
  • Nawożenie trojeści. Na dobrym stanowisku roślina rozrasta się natomiast bardzo intensywnie (nie jest jednak szczególnie inwazyjna) i tworzy dużą masę zieloną, dlatego w sezonie wegetacyjnym potrzebuje zasilania. Ponieważ jednak jest wrażliwa na przenawożenie, najlepiej dokarmiać ją nawozami długo działającymi lub naturalnymi np. biohumus, kompost.
  • Mrozoodporność trojeści. Trojeść krwista w naszych warunkach jest w pełni mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia.
  • Rozmnażanie trojeści. Doskonale się też rozmnaża, głównie za pomocą nasion (może dawać obfity samosiew). Może być też rozmnażana przez podział podziemnych kłączy, ale ponieważ korzeni się bardzo głęboko, zwykle trudno jest ją wykopać. Z tego względu należy też od razu wybrać dla rośliny miejsce docelowe, gdyż raz posadzona, może być bardzo trudna do przeniesienia na nowe stanowisko.

Zastosowanie trojeści krwistej w ogrodzie

Trojeść krwista nie jest może tak efektowna jak jej bliskie kuzynki, częściej uprawiane w ogrodach (trojeść amerykańska lub trojeść bulwiasta), ale jest niezastąpiona na terenach podmokłych lub okresowo zalewanych, gdzie niewiele roślin sobie poradzi. Może być doskonałą ozdobą oczka wodnego, strumienia lub stawu, ale będzie też dobrze wyglądać na stale wilgotnych rabatach w towarzystwie innych bylin o podobnych wymaganiach jak np. krwawnica pospolita, bodziszek błotny, lobelia szkarłatna, wiązówka błotna czy pełnik chiński. Jej kwiaty nadają się też do cięcia.

Przeczytaj też: Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty >>>

Trojeść krwista to również wabik na motyle, z których jeden lubi nawet się na niej rozmnażać (monarch) i wykorzystuje jej szczególne cechy do własnych celów. Podobnie jak wiele innych trojeści, roślina zawiera bowiem trujący sok mleczny, chroniący ją przed roślinożercami. Żerującym na niej gąsienicom monarcha to jednak nie przeszkadza. Owady nauczyły się nawet wykorzystywać truciznę swojego gospodarza, gdyż kumulują ją we własnych tkankach, przez co same stają się niejadalne dla drapieżników.

Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.