Termomodernizacja - najlepszy sposób na ograniczenie smogu

2019-02-14 14:24 Materiał sponsorowany

Eksperci są zgodni, że kompleksowa termomodernizacja pozwala na największą redukcję emisji zanieczyszczeń oraz największe ograniczenie zapotrzebowania na energię. Mimo utartych przekonań największymi trucicielami powietrza w Polsce nie są wcale samochody czy przemysł, ale nieocieplone budynki ogrzewane za pomocą przestarzałych pieców, w których spala się niskiej jakości materiały.

Ocieplenie styropianem Termo Organika
Autor: Termo Organika

Konieczne zmiany

O tym, że Polska wciąż jest europejskim rekordzistą w zanieczyszczeniu pyłami, a średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu przekraczają dopuszczalne normy nawet o 500-600% wie już niemal każdy. Wciąż jednak wielu z nas nie ma świadomości skąd się bierze smog oraz jak z nim skutecznie walczyć – dlatego tak ważne są akcje mające na celu budowanie świadomości społeczeństwa. Polacy zamieszkują w niedostatecznie zaizolowanych budynkach. Szacuje się, że problem ten dotyczy ponad 72% jednorodzinnych domów mieszkalnych.

Jednocześnie około 70% budynków jednorodzinnych ogrzewanych jest przy użyciu węgla, co powoduje, że w Polsce jest około 3,5 milionów kotłów węglowych. Wśród wykorzystywanych kotłów węglowych przeważają urządzenia wiekowe, wyeksploatowane, cechujące się niską efektywnością spalania i wysoką emisją szkodliwych substancji będących głównym źródłem smogu. Budynki wybudowane przed 1989 rokiem z reguły nie posiadają żadnej izolacji termicznej. Zaledwie 1% wszystkich budynków w Polsce można uznać za energooszczędne, przede wszystkim te, które zostały zbudowane w ciągu ostatnich kilku lat.

Dane m.in. Ministerstwa Środowiska jednoznacznie wskazują, że indywidualne ogrzewanie budynków mieszkalnych odpowiada za 40% emisji pyłu zawieszonego PM10 oraz 78% emisji wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Termomodernizacja sposobem na smog

W ramach kampanii społecznej „Termomodernizacja najlepszym sposobem na walkę ze smogiem”, przeprowadzono szereg działań zwiększających świadomość obywateli odnośnie walki ze smogiem, w tym akcję wpływającą bezpośrednio na poprawę jakości powietrza, jaką było sadzenie drzew z mieszkańcami stolicy na warszawskiej Woli. Najważniejszym punktem i fundamentem kampanii jest prezentowany i promowany w mediach „antysmogowy” raport przygotowany przez Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Raport zawiera informacje nt. atutów ocieplania budynków oraz dokładne wyliczenia potwierdzające pozytywny wpływ termomodernizacji na ochronę środowiska, w tym walkę z niską emisją – smogiem.

- Kompleksowa termomodernizacja pozwala na największą redukcję emisji niebezpiecznych substancji aż o 95% dla pyłów, 98% rakotwórczego benzo(a)pirenu, 80% dwutlenku siarki, 43% dla tlenków azotu czy w końcu o 72% dwutlenku węgla. - powiedział dr inż. Szymon Firląg z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. - Co ważne podkreślenia jest ekonomicznie opłacalna i znacząco ogranicza zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. W analizowanym przeze mnie przypadku domu o powierzchni 125 m2 to właśnie kompleksowa termomodernizacja daje największe oszczędności w kosztach użytkowania, aż 3,3 tys. złotych rocznie.

Średnie opłaty za ogrzanie nieocieplonego domu stanowią aż 70% wszystkich kosztów eksploatacji budynku! Kilkumiesięczny sezon grzewczy może więc wiązać się z rachunkami liczonymi nawet w tysiącach złotych. Zatem jasne jest, że zastosowanie ocieplenia styropianem o odpowiednio dobranej grubości oraz lambdzie to jedna z najbardziej racjonalnych i opłacalnych inwestycji ograniczających smog i przynoszących oszczędności na ogrzewaniu.

Infografika Termo Organika
Autor: Termo Organika

Dobry izolator to podstawa skutecznej termomodernizacji

Każdy inwestor decydując się na termomodernizację będzie musiał podjąć decyzję o tym, jaki materiał do izolacji wybrać - czyli jakiemu producentowi zaufać, jaka grubość styropianu będzie optymalna czy też, które parametry są kluczowe. Przykładowo, płyty styropianu grafitowego TERMONIUM PLUS fasada Termo Organiki o grubości 20 cm i współczynniku λ=0,031W/mK (co jest standardem ocieplania ścian budynków energooszczędnych) będą izolować budynek jak zwykły biały styropian o grubości aż 27 cm. Zastosowanie grafitowego styropianu skutkuje tym, że jego warstwa może być dużo cieńsza od tradycyjnego styropianu przy tym samym poziomie izolacyjności.

- Najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda). Dla styropianu wynosi od 0,031 do 0,044 W/(mK). Im niższy jest współczynnik λ (lambda), tym lepiej dla styropianu, ponieważ jest lepszym, cieplejszym izolatorem – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki - Wśród dostępnych na rynku styropianów fasadowych deklarowana wartość tego współczynnika może się różnić nawet o ponad 35%. Koniecznie trzeba wziąć ten fakt pod uwagę podczas wyliczeń grubości warstwy ocieplenia czy planowanych zysków z przeprowadzonej termomodernizacji. Należy wybrać izolator o sprawdzonych parametrach, jeśli nie chcemy, aby opłacalność z inwestycji pozostała tylko na papierze.

TERMONIUM PLUS fasada
Autor: Termo Organika

Wybierając materiał do izolacji należy pamiętać, że wyłącznie wysokie parametry jakościowe styropianu w połączeniu z rzetelnym wykonawstwem dają gwarancję trwałości i stabilności systemu ocieplenia przynoszącego oczekiwane oszczędności energii, a tym samym ograniczenie niskiej emisji. Na co należy zwracać uwagę? Ważne, aby styropian był wysokiej jakości i spełniał deklarowane przez producenta parametry. Najprostszą metodą, aby zweryfikować czy płyty styropianowe spełniają deklarowane przez producenta parametry, jest sprawdzenie danego producenta na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (www.gunb.gov.pl) w zakładce „Wyniki badań próbek wyrobów budowlanych”. Styropiany lidera rynku - Termo Organiki otrzymały szesnaście pozytywnych wyników podczas szesnastu kontroli państwowego nadzoru budowlanego (GUNB oraz WINB). Ponadto eksperci zalecają  wybieranie markowych  produktów,  które posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty, tak jak np. Instytut Techniki Budowlanej.

Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie www.termoorganika.pl.

Raport „Określenie głównych zalet ocieplania budynków istniejących oraz wpływu termomodernizacji na ograniczenie smogu (niskiej emisji)”: http://bit.ly/2F7U9oX.

WARTO WIEDZIEĆ
Czyste powietrze kwadrat

Autor: redakcja

Największy producent styropianu w Polsce – firma Termo Organika zaprasza do uczestnictwa w konkursie „Czyste Powietrze z Muratorem”. To kolejne przedsięwzięcie z uczestnictwem firmy Termo Organika, mające na celu popularyzację działań proekologicznych, a konkretnie zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię i tym samym zmniejszenie emisji szkodliwych gazów powstających z nieefektywnego spalania np. węgla. Od 2017 roku Termo Organika wspólnie z Politechniką Warszawską prowadzą ogólnopolską kampanię społeczną „Termomodernizacja najlepszym sposobem na walkę ze smogiem”. Ambasadorką akcji została popularna dziennikarka i prezenterka pogody Omenaa Mensah. Twórcy kampanii konsekwentnie budują świadomość w społeczeństwie, gdzie leży źródło smogu i w jaki sposób najefektywniej działać na rzecz jego ograniczenia.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie