Jak zapobiec klawiszowaniu stropu TERIVA?

2019-08-14 16:51
strop gęstożebrowy
Autor: Piotr Mastalerz Monolityczne wypełninia podnoszą koszt wykonania stropu gęstożebrowego, ale wokół otworu na schody są często nieuniknione

W stropie Teriva wykonawca nie wykonał żeber rozdzielczych. W 4 pomieszczeniach rozpiętość stropu wynosi od 3,8 do 4,2 m. Jedno pomieszczenie ma wymiar 5x5. Tu został wykonany pośrodku podciąg w stropie, ale równoległy do belek. Po roku praktycznie wszędzie widać na suficie mapę pustaków i belek, przy czym nie są to typowe pęknięcia, rysa na tynku tylko zgrubienie farby, tak jakby farba odeszła od tynku. Natomiast w pomieszczeniu 5x5 pojawiły się rysy wzdłuż belek (wzdłuż 2 belek) przy jednej ze ścian nośnych. Czy jest jakaś możliwość zapobiegnięcia dalszego klawiszowania stropu? Czy brak żeber nie grozi katastrofą budowlaną?

Klawiszowanie stropu to niezależna praca żeber stropowych, które są nierównomiernie obciążone. Kończy się zwykle pojawieniem na suficie podłużnych rys, równoległych do żeber. Występuje w stropach, w których nie wykonano żeber rozdzielczych.

Przyczyn powstania opisywanych przez Pana uszkodzeń stropu może być wiele. Jedna z nich może tkwić w zbyt dużej podatności stropu, który nie jest dostatecznie usztywniony wzmocnieniami w postaci żeber lub wzmocnień pod ścianami działowymi.

Mogły być też popełnione błędy w trakcie montażu (brak zbrojenia obwodowego kotwionego w wieńcach, brak strzałki odwrotnej, zbyt cienka warstwa nadbetonu, brak dodatkowego zbrojenia, itp.).

Problem może tkwić też w tym, że na suficie jest zbyt cienki tynk. Według instrukcji stropów Teriva wszędzie pod ścianami działowymi powinny być zaprojektowane i wykonane żebra rozdzielcze. To samo dotyczy stropów o rozpiętości od 5 m, powinny być w nich, poprzecznie do belek wykonane żebro, lub żebra rozdzielcze. Brak żeber nie spowoduje katastrofy budowlanej.

Przeczytaj też:

Jedynie co można w obecnej sytuacji zrobić, to zakryć powstałe uszkodzenia. Można to zrobić za pomocą tapety z włókna szklanego lub po prostu wykonanie stropu podwieszonego.

Pozdrawiam, Tomasz Rybarczyk

Co wiesz o więźbie dachowej?

Pytanie 1 z 6
Najpopularniejsze drewno na więźbę to:
Więźba dachowa
Radzi ekspert
Tomasz Rybarczyk
mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk - architekt i inżynier budownictwa w jednym. Rzeczoznawca budowlany uprawniony do projektowania w specjalności architektonicznej i konstrukcyjno-budowlanej oraz do kierowania robotami budowlanymi. Pasjonat budownictwa, projektant i praktyk z wieloletnim doświadczeniem. Jako kierownik budowy lub inspektor nadzoru inwestorskiego zwraca szczególną uwagę na poprawność wykonania projektów oraz realizacji budów. Dokumentuje błędy budowlane oraz konsekwencje zmian w trakcie inwestycji. Jest autorem wielu publikacji o tematyce budowlanej.