Szybkowiążące zaprawy montażowe. Jak szybko zamocować drzwi, parapet, balustradę?

2019-06-25 14:57
Szybkowiążące zaprawy montażowe
Autor: Andrzej T. Papliński Szybkowiążące zaprawy montażowe przydadzą się na każdej budowie. Zwykle rozrabia się je małymi porcjami, choć do montażu drzwi antywłamaniowych przyda się duża kastra

Czasem na budowie musimy się spieszyć. Zwłaszcza podczas prac wykończeniowych, gdy musimy coś szybko i stabilnie przytwierdzić, np. gniazda, uchwyty, balustrady, żeby moc niemal od razu prowadzić kolejne prace. Służą do tego szybkowiążące zaprawy montażowe.

Na rynku jest dużo produktów budowlanych ze słowem "szybko" w nazwie. Może być ono z różny sposób dookreślone. W tym tekście interesują nas produkty szybkowiążące, czasem określane też mianem szybkosprawne, które pozwalają szybko coś zamocować. Zanim pomalujemy ściany i sufity, trzeba osadzić w nich puszki elektryczne i haki na żyrandole. Pod oknami trzeba osadzić parapety, co często wymaga podkucia ścian po bokach. Przy wykańczaniu schodów trzeba zamocować balustradę albo chociaż jej słupki czy uchwyty, żeby móc ułożyć stopnie. Wykonując tynki, trzeba najpierw zamocować narożniki, żeby potem wykańczać całe płaszczyzny. Do wszystkich tych prac używa się zapraw montażowych, które w wersji standardowej powoli schną i twardnieją, więc potrzeba czasu, żeby móc przystąpić do kolejnego etapu. Jeśli nam się spieszy, sięgnijmy po szybkowiążące zaprawy montażowe.

Metalowa ościeżnica drzwi antywłamaniowych musi być wypełniona zaprawą montażową. Szybkowiążaca pozwoli szybko zakończyć montaż
Autor: Wiktor Greg

Szybkowiążący: co to znaczy

Termin "szybkowiążący" bywa zastępowany określeniem "szybkosprawny". To synonimy oznaczające produkty chemii budowlanej (w tym wypadku zaprawy montażowe), które szybciej wiążą i szybciej uzyskują przyrost wytrzymałości niż produkty normalnie wiążące. Nie należy tego mylić z szybkim wysychaniem, czyli odparowywaniem wody. Wykorzystanie szybkowiążących zapraw montażowych pozwala kontynuować prace budowlane już po kilku godzinach (a nie następnego dnia). Na rynku jest dość dużo tego typu wyrobów. Zawsze należy sprawdzić dane je opisujące, ponieważ mogą się one różnić parametrami użytkowymi, przede wszystkim określeniem przedziałów czasowych dotyczących wykonywania prac.

Szybkowiążące zaprawy montażowe
Autor: Andrzej Szandomirski Podczas montażu parapetów trzeba podkuć ściany. Ubytek tynku dobrze jest wypełnić szybkowiążącą zaprawą montażową, bo to pozwoli szybko malować ściany
Szybkowiążące zaprawy montażowe
Autor: Atlas Atlas Monter T-15. Zaprawa montażowa szybkowiążąca. Trwale mocuje po 15 minutach. Cena 56 zł/25 kg

Szybkowiążące zaprawy montażowe: zastosowanie

Takie produkty są przeznaczone do kotwienia elementów budowlanych w podłożach murowanych, betonowych i żelbetowych. Można ich używać we wnętrzach i na zewnątrz do mocowania:

  • stalowych kotew, śrub,
  • balustrad schodów,
  • parapetów,
  • słupków ogrodzeniowych,
  • śrub fundamentowych,
  • balustrad balkonów i tarasów,
  • ościeżnic i progów drzwi,
  • puszek elektrycznych,
  • haków,
  • listew instalacyjnych,
  • narożników tynkarskich.

Można z nich wykonać podlewki podczas montażu urządzeń na placu zabaw, domków dla dzieci, prowadnic, słupów.

Przeczytaj też:

Szybkowiążące zaprawy montażowe
Autor: Baumit Baumit Speedfix Zaprawa montażowa. Cena 33 zł/30 kg

Szybkowiążące zaprawy montażowe: właściwości

Najważniejszą cechą takich zapraw montażowych jest szybkie uzyskanie trwałego mocowania. Zwykle następuje to już po 15-30 minutach. W pierwszym etapie po aplikacji następuje najszybszy przyrost wytrzymałości. Bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną masa uzyskuje w ciągu kilku godzin. Zwiększanie siły wiązania i przyrost wytrzymałości trwa w dalszym ciągu. Szybkowiążące zaprawy montażowe, tak jak wszystkie produkty cementowe, pełną wytrzymałość na ściskanie uzyskują po 28 dniach. W przypadku zapraw montażowych ważna jest również dobra przyczepność masy do podłoża oraz nieoddziaływanie niszczące na stal - w kontakcie z nimi stalowe elementy mocujące nie powinny korodować.

Przeczytaj też:

Szybkowiążące zaprawy montażowe różnią się uzyskiwaną maksymalną wytrzymałością mechaniczną, więc zawsze trzeba sprawdzić, czy dany produkt nadaje się do naszego zastosowania.

Szybkowiążące zaprawy montażowe: przygotowanie masy

Zaprawy, które mają szybko wiązać, zawierają chemiczne modyfikatory uaktywniające się w określonych okolicznościach. Dlatego należy ich używać, starannie przestrzegając zaleceń producentów. Ważne jest dodanie odpowiedniej ilości wody, żeby uzyskać właściwą konsystencję. Oba składniki trzeba wymieszać mieszadłem wolnoobrotowym, odstawić na 3 minuty i ponownie przemieszać.

Przeczytaj też:

Szybkowiążące zaprawy montażowe
Autor: Sopro Sopro Rapidur 460. Zaprawa szybkowiążąca. Cena 85 zł/25 kg

Szybkowiążące zaprawy montażowe: używanie

Na wykorzystanie rozrobionej porcji jest mało czasu. Gotową masę trzeba nałożyć i wyrównać na przykład w ciągu 5 albo 15, albo 30 minut. Zawsze jest też podana dopuszczalna grubość warstwy. Przestrzeń, w której ma być coś zamocowane, trzeba oczyścić z pyłu cementowego, kurzu, tłuszczu - wszelkich substancji, które mogą ograniczyć przyczepność. Przedmiot do przytwierdzenia nie powinien być pokryty rdzą albo powłoką malarską. W razie potrzeby jego powierzchnię trzeba oczyścić metalową szczotką.

Przeczytaj też:

Przed przystąpieniem do pracy podłoże dobrze jest zwilżyć. Element do kotwienia należy stabilnie ustawić w odpowiedniej pozycji, a przestrzeń wokół niego wypełnić szybkowiążącą zaprawą montażową i w razie potrzeby wyrównać.

Przeczytaj też:

Szybkowiążące zaprawy montażowe
Autor: Sika Sika MonoTop 110 QuickFix. Szybkowiążąca gotowa do użycia zaprawa montażowa. Cena 35 zł/5 kg
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają