Struktonit. Płytki na atrakcyjne i trwałe pokrycie dachu i elewacji

2020-11-26 14:17

Struktonit ułożony na dachu zapewni długotrwałą ochronę domu. Płytki struktonit będą również ozdobą, ponieważ taki dach wygląda pięknie i szlachetnie.

Struktonit
Autor: Cedral Płytki struktonitu można układać nie tylko na dachach, ale również na elewacji

Struktonit to płytki produkowane z włóknocementu, czyli piasku, cementu, kredy, celulozy, włókien tekstylnych i wody. To materiał bardzo twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne, niestraszne mu są też deszcz, upał, mróz, wiatr, śnieg, promienie UV. Słowem struktonit to bardzo trwałe, cienkie, ale dość ciężkie płytki przeznaczone przede wszystkim do krycia dachów, ale chętnie też wykorzystywane w nowoczesnych realizacjach do wykańczania elewacji.

Struktonit
Autor: Cedral Płytki struktonitu mają wierzch o wzorze strukturalnym naśladującym łupek

Spis treści

  1. Zalety struktonitu
  2. Struktonit: co to jest i jak wygląda
  3. Płytka struktonit: wzory układania
  4. Struktonit: galeria zastosowań
  5. Struktonit na dachu i elewacji: wzory
  6. Struktonit na elewacji: wzory
  7. Struktonit montaż

Zalety struktonitu

  • jest bardzo twardy i trwały,
  • ma fakturowaną powierzchnię,
  • płytki struktonitu mogą mieć różny kolor i kształt,
  • można z niego układać pokrycia o wielu wzorach,
  • ma gotowe otwory do mocowania,
  • jest wykorzystywany na dachach i elewacjach,
  • naśladuje łupek,
  • wygląda bardzo szlachetnie.

Struktonit: co to jest i jak wygląda

Struktonit wyróżnia to, że ma on powierzchnię strukturalną - naśladującą łupek, bardzo drogi, naturalny materiał pokryciowy. Pokrycie dachu łupkiem jest kilkakrotnie droższe od dachówek ceramicznych. Podobny efekt możemy osiągnąć, wykorzystując płytki struktonitu, które wyglądają równie szlachetnie, a są znacznie tańsze. Struktonit, jako produkt fabryczny, jest też przygotowany do układania (ma otwory do mocowania), więc koszt wykonania pokrycia jest mniejszy niż w przypadku łupka. Mniej będzie też odpadów, bo nie trzeba wiercić w płytkach. Ponadto struktonit może mieć kilka kolorów. Najpopularniejszy jest kolor grafitowy, nawiązujący do łupka, ale dostępne też są płytki struktonitu czerwone, brązowe, czarne, białe, a nawet w kolorze mokki. Kolejną zaletą struktonitu jest to, że płytki mogą mieć różny kształt i kilka formatów, co pozwala użyć ich do wykonania pokryć o różnych wzorach.

Układanie dachówki ceramicznej - sposoby, rodzaje dachówek

Płytka struktonit: wzory układania

Płytki struktonitu mają różny kształt i wymiary zależnie od sposobu układania, do którego są przeznaczone. W niektórych wzorach mogą być płytki przeznaczone do układania w określonym miejscu, np. w koszu lub na okapie.

  • Krycie niemieckie

To najbardziej tradycyjny sposób układania płytek nawiązujący do sposobu układania łupka. Każda płytka na jeden narożnik ścięty w kształt łuku. Układa je się tak, że właśnie te łuki tworzą charakterystyczny wzór. Płytki struktonitu mogą mieć wymiary 30 x 30 cm (najpopularniejszy), 20 x 20, 60 x 30, 25 x 25, 40 x 20 cm.

  • Krycie podwójne

W tym wzorze płytki struktonitu tworzą układ prostokątów lub kwadratów z przesunięciem krawędzi (na mijankę). Wyróżnia go podwójny zakład płytek, dzięki czemu pokrycie jest bardzo szczelne. Jednak zużycie płytek jest wtedy większe niż zwykle. Płytki mają duże wymiary: 60 x 32, 60 x 30, 45 x 32 lu 45 x 30 cm. Mogą mieć narożniki proste lub ścięte.

  • Krycie poziome

Tu płytki struktonitu układa się ze skokowym przesunięciem w poszczególnych rzędach, tak żeby ich krawędzie pionowe tworzyły zygzak. Płytkie są wielkimi prostokątami (wymiary 60 x 30, 40 x 30, 30 x 20 cm), które tworzą wyraźne poziome układy. Wzór ten wyróżnia małe zużycie płytek (od 10,5 szt./m2).

  • Krycie woszczynowe i pętelkowe

Te wzory elewacyjne wykonuje się z kwadratowych płytek struktonitu o ściętych dwóch przeciwległych narożnikach. Wymiary płytek to 30 x 30 lub 20 x 20 cm. W układzie woszczynowym płytki struktonitu są ustawione jak romby ze ściętymi narożnikami u góry i dołu. Wzór pętelkowy to poziomy układ płytek z lekkim przesunięciem i wyeksponowaniem 1 ściętego narożnika.

Struktonit: galeria zastosowań

Struktonit
Autor: Cedral Struktonit dobrze wygląda na domach nowoczesnych i tradycyjnych

Struktonit na dachu i elewacji: wzory

Do wykończenia dachu i elewacji płytkami struktonitu można wykorzystać następujące wzory krycia:

  • niemieckie,
  • podwójne,
  • poziome,
  • prostopadłościenne.

Struktonit na elewacji: wzory

Do wykończenia tylko elewacji można wykorzystać następujące wzory krycia:

  • woszczynowe,
  • pętelkowe.

Dach i elewacja nie muszą być wykończone płytkami struktonitu ułożonymi w taki sam wzór.

Struktonit
Autor: Cedral Płytka struktonitu z łukowo ściętym bokiem do krycia niemieckiego

Struktonit montaż

Płytki struktonitu można układać na dachach o kącie nachylenia nie mniejszym niż 25 lub 30o (zależnie od wzoru). Przy nieco mniejszym kącie (a także wybranym wzorze) może być konieczne wykonanie deskowania i hydroizolacji dachu. Płytki struktonitu mocuje się do podkonstrukcji z łat i kontrłat. Przybija się je gwoździami ocynkowanymi ogniowo, miedzianymi lub aluminiowymi i dodatkowo mocuje spinkami/haczykami. Zależnie od wzoru układanie elementy mocujące mogą być widoczne lub nie.

Czy rozpoznasz dachówki?

Pytanie 1 z 6
Jaka to dachówka?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie