Strop Kleina - jak jest zbudowany. Jak postępować z takim stropem

2020-10-30 15:00
Strop Kleina
Autor: Andrzej Szandomirski Po odsłonięciu stropu Kleina widać charakterystyczny układ belek stalowych oraz wymurowaną między nimi ceglaną płytę

Strop Kleina to jedno z rozwiązań konstrukcji stropowych, które można znaleźć w starych domach. Warto wiedzieć, co z nim można zrobić podczas remontu.

Strop belkowy Kleina to rozwiązanie konstrukcyjne wynalezione na początku XX w. To klasyczny strop stalowo-ceramiczny składający się ze stalowych belek dwuteowych oraz płyty utworzonej z cegieł pełnych lub z cegły dziurawki. Płyta jest zbrojona w spoinach prętami stalowymi o średnicy 6 lub 8 mm lub płaskownikami, np. z bednarki. Obecnie nie stosuje się takich stropów, ale można je znaleźć w starych domach, które są poddawane remontowi. Warto wiedzieć, co można zrobić z takim stropem.

Spis treści

  1. Zalety stropu Kleina
  2. Budowa stropu Kleina
  3. Sufit i podłoga na stropie Kleina
  4. Nowa podłoga na stropie Kleina
  5. Wykonanie otworu w stropie Kleina
  6. Podparcie ugiętego stropu Kleina

Zalety stropu Kleina

O tej kwestii trzeba mówić, patrząc z perspektywy czasów, w których go wynaleziono. W porównaniu z powszechnie wtedy stosowanymi w domach stropami drewnianymi - strop Kleina to strop belkowy całkowicie niepalny. W razie pożaru pozwalał ocalić konstrukcję domu. Ma również większą nośność niż stropy drewniane i pozwala zdecydowanie lepiej usztywnić konstrukcję. Strop Kleina można też dostosować do przewidywanych obciążeń.

Budowa stropu Kleina

Elementy nośne stropu Kleina to belki stalowe dwuteowe o stopce prostokątnej lub skośnej. Wysokość belek może wynosić 8-24 cm. Są układane w rozstawie co 100-160 cm, maksymalnie co 240 cm. Płyta wymurowana z cegieł jest oparta na dolnej stopce belek. Zależnie od rozstawu belek i przewidywanych obciążeń stropu murowano płytę o różnej grubości, np.

  • lekką, o grubości 6,5 cm, z cegieł ułożonych na płask,
  • półcieżką, o grubości 6,5 cm z żebrami wzmacniającymi z cegieł ustawionych na wozówce,
  • ciężką, o grubości 12 cm, z cegieł ustawionych na wozówce.
Strop Kleina
Autor: Mariusz Sawicki Strop Kleina obecnie nie jest stosowany, ale można go znaleźć w starych domach

Sufit i podłoga na stropie Kleina

Sufit wykańczano tradycyjnie tynkami cementowo-wapiennymi. Można je w sposób bardzo łatwy i trwały ułożyć na podłożu wymurowanym z cegieł. Podłogę wykonywano z desek ułożonych. Obowiązywała zasada, że legary układano wzdłuż belek stropowych. Ze względu na odległości między legarami stosowano deski o grubości co najmniej 22 mm. Żeby podłoga na była głośna i nie przenosiła drgań, przestrzeń między belkami wypełniano materiałem izolującym akustycznie, a pod legarami stosowano podkładki z filcu lub gumy. Podczas remontu starego domu można powtórzyć takie rozwiązanie z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów.

Nowa podłoga na stropie Kleina

Jeśli chcemy zrezygnować z podłogi na legarach, konieczne jest wyrównanie powierzchni stropu powyżej stopek belek. Czyli trzeba wykonać nowy podkład podłogowy, a wcześniej wypełnić przestrzeń między belkami. Ponieważ stanowi to dodatkowe obciążenie stropu, należy skonsultować się z inżynierem konstruktorem, który określi nośność stropu i wskaże dozwolone rozwiązania.

Przeczytaj też:

Zmiana stropu: kiedy jest możliwa? Przeprojektowanie stropu >>>

Jako wypełnienie przestrzeni między belkami można zastosować wełnę mineralną, włókna celulozowe, płyty styropianowe, keramzyt. Podkład podłogowy może być wykonany w postaci wylewki betonowej albo z płyt suchego jastrychu, np. gipsowo-włóknowych. Każdy z tych materiałów ma określony ciężar, więc konstruktor powinien obliczyć, które z nich można wykorzystać. Trzeba też wziąć pod uwagę obciążenie od przyszłego materiału na posadzkę. Płytki gresowe są znacznie cięższe od na przykład wykładziny podłogowej, więc w razie potrzeby należy z nich zrezygnować na rzecz lżejszego materiału posadzkowego.

Strop Kleina
Autor: Leca Wypełnienie przestrzeni między belkami keramzytem

Wykonanie otworu w stropie Kleina

Wycięcie otworu w stropie Kleina jest możliwe między belkami. Zastosowane zabezpieczenia zależą od wielkości otworu. Nieduży pod przejście pionu kanalizacyjnego właściwie nie spowoduje zagrożenia. Jeśli chcemy pomieszczenia nad stropem adoptować na przestrzeń mieszkalna, można w stropie Kleina wykonać większy otwór na schody. Ale tylko między belkami. Usuwa się wtedy całe rzędy cegieł między nimi. Jeśli otwór będzie węższy niż rozstaw belek, graniczne cegły trzeba zabezpieczyć.

Jakie ma zalety i jak wykonać strop żelbetowy

Podparcie ugiętego stropu Kleina

Minusem stropu Kleina jest duże ugięcie przy większych rozpiętościach. Jeśli taka wada występuje w remontowanym domu, konieczna jest konsultacja z fachowcem. Konstruktor może zaproponować odciążenie zbyt ugiętego stropu przez jego podparcie od spodu. Stosuje się tu na przykład stalowe dwuteowniki mocowane prostopadle do przebiegu belek stropowych. Osadza się je w gniazdach wykonanych w ścianach nośnych, tuż pod sufitem. Belki można ukryć pod okładziną sufitu podwieszanego.

Co wiesz o więźbie dachowej?

Pytanie 1 z 6
Najpopularniejsze drewno na więźbę to:
Więźba dachowa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie