Domowy sposób na mole ubraniowe. Jak zwalczyć mole odzieżowe w domu?

2023-05-16 13:58
Mole w domu
Autor: GettyImages Mole odzieżowe lubią zalęgnąć się w szafie z ubraniami, dziurawiąc je i niszcząc. Szczególnie lubią materiały naturalne

Jaki jest sprawdzony domowy sposób na mole ubraniowe? Jak się pozbyć tych obrzydliwych owadów wylatujących z szaf z ubraniami? Czego nie lubią mole odzieżowe? Warto to wiedzieć, bo mole odzieżowe często grasują w garderobach i szafach, niszcząc nasze ubrania.

Spis treści

  1. Jakie szkody wyrządzają mole ubraniowe?
  2. Jaki jest domowy sposób na mole ubraniowe?
  3. Czego nie lubią mole odzieżowe?

Jakie szkody wyrządzają mole ubraniowe?

Mole odzieżowe bytujące w garderobach, szafach, są zagrożeniem dla naszych ubrań, w szczególności tych wykonanych z naturalnych materiałów, jak wełna, bawełna, futra, kożuchy.

Larwy moli odzieżowych z apetytem się nimi objadają, dziurawiąc wszystko po kolei. Kiedy ich działalność nie zostanie w porę zauważona, owady mogą powygryzać w odzieży spore dziury, przez co ubrania nie nadają się już do użytku. W zależności od warunków rozwoju stadium larwalne owada może trwać od miesiąca nawet do 2 lat, dlatego szybka interwencja jest w tym przypadku konieczna. Walkę ze molami odzieżowymi warto rozpocząć od profilaktyki.

Jaki jest domowy sposób na mole ubraniowe?

Kiedy w mieszkaniu zauważymy choćby jednego mola, kręcącego się w pobliżu szafy, wyjmijmy stamtąd ubrania z naturalnych materiałów i wynieśmy je na kilka dni na zewnątrz. Latem znajdujące się w nich jaja lub larwy moli zniszczy słońce, zimą - niska temperatura. Po wywietrzeniu i wytrzepaniu ubrania umieśćmy luźno w szafie.

Po zakończonym sezonie zimowym, dokładnie przejrzyjmy wszystkie kurtki, kożuchy i futra, wywietrzmy je i schowajmy do szczelnych pokrowców. Sprawdzajmy też co jakiś czas przechowywane w szafach wełniane swetry, koce i narzuty.

Czego nie lubią mole odzieżowe?

W garderobach i szafach warto rozwiesić saszetki z lawendą, której zapachu mole wprost nie cierpią (mogą być to również kawałki lawendowego mydła). Przydadzą się także bawełniane woreczki wypełnione lawendą, skórkami pomarańczy i aromatycznymi ziołami (np. liśćmi laurowymi, goździkami, miętą, macierzanką). Kiedy woń ziół osłabnie, woreczki możemy nasączyć naturalnymi olejkami  - lawendowym, goździkowym, paczulowym, cedrowym, cytronelowym czy tymiankowym.

Możemy też przetrzeć półki w szafie wodą z dodatkiem tych olejków. Ciekawym sposobem jest też umieszczanie świeżych gazet w pobliżu zagrożonych atakiem moli ubrań, gdyż owady nie cierpią zapachu farby drukarskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają