Skalnice - niskie rośliny na skalniaki i rabaty. Uprawa i gatunki skalnic

2020-04-17 9:57

Skalnice to grupa roślin chętnie sadzonych w ogrodach. Najczęściej stanowią ozdobę skalniaków, ale można je też sadzić w innych miejscach. Poznaj najpopularniejsze gatunki skalnic uprawianych w ogrodach i ich zastosowanie.

Do rodzaju skalnica (łac. Saxifraga) należy około 440 gatunków, z których wiele rośnie dziko w górach. Kilkanaście gatunków skalnic powszechnie uprawia się w ogrodach jako rośliny ozdobne. Z racji swojego pochodzenia to doskonałe rośliny do ogrodów skalnych.

Większość skalnic to rośliny niewielkich rozmiarów o dekoracyjnych kwiatach rozwijających się na szczytach pędów kwiatostanowych wyrastających ponad liście. W zależności od gatunku skalnice kwitną wiosną (np. skalnica Arendsa), latem (np. skalnica gronkowa, okrągłolistna, cienista) bądź jesienią (np.skalnica Fortune’a).

Spis treści

  1. Skalnice - wymagania uprawy
  2. Skalnice - zastosowanie w ogrodzie
  3. Skalnice - najpopularniejsze gatunki
  4. Skalnica Arendsa
  5. Skalnica cienista
  6. Skalnica gronkowa
  7. Skalnica rozesłana
  8. Skalnica Hosta

Skalnice - wymagania uprawy

Miejsce, w którym planujemy posadzić skalnice, musi być dobrze zdrenowane. Rośliny te bowiem nie znoszą stojącej w podłożu wody. Stanowisko powinno być też zaciszne i osłonięte przed wiatrami.Wśród licznych gatunków skalnic znajdziemy takie, które z łatwością poradzą sobie na ubogich i suchych glebach, ale również takie, które potrzebują zasobnego, żyznego i wystarczająco wilgotnego. Wybierając więc skalnice do swojego ogrodu, zwróćmy uwagę na wymagania uprawowe poszczególnych gatunków.W bezśnieżne zimy niektóre skalnice mogą przemarzać, dlatego dla bezpieczeństwa warto pomyśleć o zimowym okryciu roślin (np. stroiszem).

Zabezpieczanie bylin przed zimą. Jak okryć byliny na zimę >>>

Skalnice - zastosowanie w ogrodzie

Oprócz ogrodów skalnych skalnice można sadzić również na rabatach bylinowych, także tych podwyższonych. To doskonałe rośliny do obsadzania murków oraz sadzenia między płytami chodnikowymi. Można też nimi obsadzać skarpy. Niektóre gatunki skalnic nadają się do uprawy pojemnikowej na balkonach i tarasach. Gatunki preferujące wilgotne podłoże można sadzić w pobliżu oczek wodnych.

Skalnice - najpopularniejsze gatunki

Do najpopularniejszych gatunków skalnic uprawianych w ogrodach należą:

  • skalnica Arendsa (Saxifraga arendsii)
  • skalnica cienista (Saxifraga umbrosa)
  • skalnica gronkowa (Saxifraga paniculata)
  • skalnica okrągłolistna (Saxifraga rotundifolia)
  • skalnica trójdzielna (Saxifraga trifurcata)
  • skalnica rozłogowa (Saxifraga stolonifera)
  • skalnica rozesłana (Saxifraga cespitosa)
  • skalnica Hosta (Saxifraga hostii)

Poszczególne gatunki skalnic różnią się wyglądem oraz wymaganiami uprawowymi.

Skalnica Arendsa
Autor: GettyImages Skalnica Arendsa

Skalnica Arendsa

Skalnica Arendsa to najpopularniejszy gatunek skalnicy sadzony w ogrodach. Jest byliną łatwą w uprawie. Tworzy kępy złożone z delikatnych pędów, na których osadzone są drobne, zielone, głęboko powcinane liście. Rozetki liści tworzą rodzaj poduszeczki, ponad nimi wznoszą się cienkie pędy zakończone wiechowatymi kwiatostanami złożonymi z białych, różowych lub czerwonych kwiatów (w zależności od odmiany).

Skalnica Arendsa kwitnie obficie w maju i czerwcu. Jest zimozielona. Roślina wymaga gleby wapiennej, próchnicznej, lekko wilgotnej. Najlepiej rośnie w półcieniu, choć poradzi sobie także na stanowisku słonecznym pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej wilgotności podłoża. Roślina nie znosi suszy. Jest wrażliwa na mróz, dlatego na zimę warto ją osłaniać. Po kwitnieniu przekwitłe kwiatostany nie są już ozdobą i należy je usunąć. Co kilka lat warto roślinę odmłodzić rozdzielając rozrośnięte rozety.Skalnica Arendsa doskonale nadaje się do obsadzania skalniaków, murków ogrodowych, rabat bylinowych. Najładniej wygląda posadzona w grupach w rozstawie 25 x 25 cm. Można ją także uprawiać w pojemnikach.

>> Przeczytaj też:

Skalnica cienista
Autor: GettyImages Skalnica cienista to jedna z doskonałych roślin na skalniaki

Skalnica cienista

Skalnica cienista to bylina, która tworzy rozetę zimozielonych, skórzastych, łopatkowatych liści z karbowanymi brzegami. Kwitnie na przełomie wiosny i lata (maj-czerwiec). Zebrane w wiechowate kwiatostany, liczne, drobne, bladoróżowe, gwiazdkowate kwiaty osadzone są na długich, czerwonawych pędach. Warto usuwać je po przekwitnięciu. Skalnica jest wrażliwa na suszę, jednak nie lubi podłoża ze stojącą wodą. Najlepiej rośnie w próchnicznym i przepuszczalnym wilgotnym podłożu, na stanowisku półcienistym, np. pod koronami drzew.

Rośliny pod drzewa. Jakie rośliny posadzić pod koronę drzew i krzewów? >>>

Skalnica cienista znakomicie nadaje się na skalniaki i cieniste rabaty. Można ją sadzić w szczelinach między kamieniami murków, a także wykorzystywać jako roślinę okrywową do zadarniania niewielkich powierzchni (na 1 m2 sadzi się osiem-dziesięć roślin). Popularna odmiana 'Variegata' ma liście nakrapiane drobnymi kremowymi plamkami.

Skalnica gronkowa
Autor: GettyImages Skalnica gronkowa

Skalnica gronkowa

Skalnica gronkowa to bylina pochodząca z gór. Ma szerokolancetowate, szarozielone liście zebrane w rozetę. Rozrasta się tworząc gęste kobierce. Pędy kwiatostanowe maja około 25 cm wysokości i są lekko zdrewniałe. Na ich końcach osadzone są wiechowate kwiatostany złożone z drobnych, białych, żółtych lub różowych kwiatów. po kwitnieniu rozetki liści, z których wyrosły pędy kwiatostanowe, zamierają. Skalnica gronkowa to doskonała roślina do sadzenia w ogródkach skalnych i na murkach.

Murek ogrodowy z kamienia obsadzony kwitnącymi roślinami >>>

Skalnica rozesłana
Autor: GettyImages Skalnica rozesłana

Skalnica rozesłana

Skalnica rozesłana to niska zimozielona bylina darniowa. Jej małe, pierzaste liście tworzą niskie, płaskie rozety. Drobne kwiaty wyrastają na cienkich, czerwonawych pędach kwiatostanowych, które dorastają do 10-15 cm wysokości. Roślina kwitnie obficie na przełomie kwietnia i maja. Często rozeta, która wytworzyła pęd kwiatowy zamiera po przekwitnięciu rośliny.Skalnica rozesłana najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym. Może też rosnąć w miejscu nasłonecznionym, ale wtedy należy ją często podlewać. Podłoże powinno być przepuszczalne, lekko wilgotne, próchniczne i wapienne. Może przemarzać zimą (szczególnie młode okazy), dlatego warto jesienią okryć je.

Skalnica Hosta
Autor: GettyImages Skalnica Hosta

Skalnica Hosta

Skalnica Hosta to bylina o rozetach średnicy do 15 cm. Ma ciemnozielone, wąskie liście, płytko karbowane, twarde i kruche, które czerwienieją na jesieni. Pędy kwiatostanowe są cienkie i wysokie (osiągają nawet 60 cm!). Na ich szczytach osadzone są baldachowate kwiatostany złożone z białych kwiatów. Ten gatunek skalnicy kwitnie w od maja do lipca.Roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuje gleby przepuszczalnej i wapiennej oraz stanowiska słonecznego i suchego. Jest mrozoodporna i nie wymaga zabezpieczania na zimę. Skalnica Hosta najlepiej wygląda posadzona w niedużych grupach. Znakomicie nadaje się do ogrodów skalnych bądź obsadzania skarp i murków. Można ją też uprawiać w pojemnikach.

Poznaj tzw. piątkę skalną:

1. smagliczka skalna,

2. płomyk szydlasty,

3. gęsiówka kaukaska,

4. ubiorek wiecznie zielony,

5. żagwin ogrodowy.

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska
Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.